Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
436
 

Tek haneli yaşların zaman'ı

Tek haneli yaşların zaman'ı
 

Yetenekli mucitler :)


Bahanesiz mazaretsiz, haftasonu çocukların gösterisini izlemeye gittim. Hayatın en masum kareleriydi gördüklerim. Yetişmeyin dedim içimden yetişkinliğe.. Hep böyle kalın, masum, içten, samimi..

Biz büyükler gibi olmayın dedim. Renkli bir dünya boyamışlar. Hiç geçirmemişler içlerinden oyundan atılırmıyız diye! Eğer kurallara göre oynamassak bu oyunu diye geçirmemişler içlerinden, diledikleri gibi oynamışlar. Geleceğin sahipleri, çocuklar.

****

Kreşte büyüdüm, şanslı bir çocukluk macerasıydı. Yıl sonu gösterilerimiz için aylarca hazırlık yapardık. Halk oyunlarında halay çekerken, bi bakıyordum başka bir sahnede bale yapıyorum. Ne kadar zor hareketlerdi, yazık öğretmenlerimize nasıl bir sabırdır o hareketleri öğretebilmek. Yeri geldi şiirler okudum, yeri geldi şarkılar söyledik.

Bu hafta sonu yine başladığım yerdeydim. Yine o sahne, ama bu sefer koltuklardan izledim küçükleri. Sahne sırasını çok oldu onlara bırakalı..

Uzun zaman geçti. Ama hepsi dün yaşanmış gibi, taze..

***

Taklit edilebilir gibi, ancak geri dönülemeyecek bilinmezlik hali.. Hatırlıyorum da hayallerim'in yanında şimdiki sorumluluklar, zamanında ödenmesi gereken faturalar, zorunluluklar, sevgiliyle zaman geçirmenin planları, görevler, egolar hepsi de ne kadar sığ duruyor çocukluk hayellerimin yanında. İşte o anları hatırlayınca ne kadar anlamsız olduğunu düşünüyorum şimdiki hayatın...

***

Yorucu bir hayattır, şimdi yaşanılan. Yaşanmışlıklar, pişmanlıklar. Ama çocukluk hep özlenilen zaman.. Çizgi-film saatleri, yaz tatilinin gelmesini sabırsızlıkla beklemek, günleri saymak hatta. Ve patenle kaymak, aşınan tekerlerle. Masallara inanmak, gece yatmadan önce savaşlara katılmak.. Yıldızları yakalamak.

***

O sahne neleri hatırlattı, bana. Eski bir mutluluğu yakalamak gibi. Eski yaşanmışlıkları hatırlamak, mutluluğu özlemek, kokusunu duymak gibi bir şey bu. Acı mıdır bu? Hayatınızın en güzel anlarının yaşandığı mekanlardan, sokaklardan, bahçelerden, geçerken burnunuz sızlamaz mı?

***

O anların güzelliği naif olabilir, ama şu anki sorumluluklardan, altından kalkmaya çalıştığımız eziyetlerden daha hafiftir bu naiflik.. Daha mutluluk vericidir.


Maske takmadan yaşamak. Bu olmalı. Çocukluk, en güzel sahneleri barındırıyor zihinlerde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 861
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster