Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
163
 

TekBaşına Kalmayı GözeAlan...

Hayatta; inandıkları, değerleri adına tek başına kalmayı göze alan… Herkese, her şeye karşın bildiği yoldan şaşırmayan, dönmeyen, ayrılmayan… Yalnız olmaktan, tecrit edilmekten, “asosyal, çıkıntı, arızalı, problemli, uyumsuz” etiketleriyle sıvanıp, öyle ya da böyle, el alemin değil, kendi değerlerinin koruyucusu, takipçisi olduğundan; modern, çağdaş, evrensel değerlere bağlı, hümanizme gönülden inanmış, Türklüğünün bilincinde, Atatürk’ün izinden gitmesi nedeniyle yalan yanlış damgalanmayı kaale almayan, umursamayan kim varsa aramızda… Bilsinler ki, bir ve beraberiz.

Toplumların, toplulukların güçlerini nicelikleri değil, nitelikleri belirler. Ortak akıl ve farkındalık, değerini bilenler için, her şeyin üzerindedir. Özümüzün, kuvvetimizin farkına varalım, yeter! Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Biz coğrafyamızın en kadim milletiyiz. Ne zamanlar gördük, geçirdik. Gün oldu, cihana hükmettik. Gün oldu, bir başımıza yedi düvele kafa tuttuk. Corona morona hikaye! Çağlar açmış, devirler kapatmiş atalarımızın torunlarıyız. Bir başımıza kalsak da olur, dünyayla birleşip bütünleşsek de. Cihanla aynı ideali paylaşsak da uyar, Anadolu irfanını meşale etsek de davamıza; uygundur. Geçmişimiz geleceğimizin garantisidir. Tarih en büyük teminatımız, kudretimiz. Uluyuz biz. Enginlere sığmaz, taşarız.

Türküz, doğruyuz, çalışkanız. Tıpkı atamızın istediği gibi. Korku nedir bilmez, bilmin ışığından ayrılmayız.

Taaa Orta Asya’ya, Ural’lara, Altay’lara dayanır soyumuz. Dede Korkut, pirimiz. Ne geldiğimiz yeri, aslımızı unuturuz, ne çağdaşlığa, uygarlığa yüzümüzü döneriz. Ertuğrul Gazi’nin torunu, Mustafa Kemal’in askeriyiz. Selçuklu da bizim, Osmanlı da. Cumhuriyette bizim, demokrasi de.

Medeniyetin bekçileriyiz. Evrensel değerlerin koruyucusu... İnsanlık onurumuzdur. Cahile, softaya, yobaza yoktur eyvallahımız. Akıl, sağduyu, hoşgörü, tölerans, denge, uzlaşı; ne sihirli sözcükler… Yunus’un yolu da bir, Montaigne’nin de. Öyleyse yaşasın özgürlük!

Yeryüzünün tüm yollarını daha iyi, daha güzel yaşamak için kullanmalı insanoğlu! Sayıları iyilerden çok daha az olsa da, yeryüzünü kan, şiddet ve gözyaşına boğan kara gönüllülere, kötülere rağmen!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı paragrafların altını çizerek okudum, kulağıma küpe ettim. Yürekten katılıyorum saygı ve selamlarimla...

Sibel Yılmaz 
 09.06.2020 23:21
Cevap :
Aklın yolu bir. Teşekkür ederim Sibel Hanım.  11.06.2020 0:35
 

Güzel bir yazı olmuş Cem Üstat. Kalemine, emeğine ve her şeyden önemlisi yüreğine sağlık. Selam ve dua ile...

Dr Atanur Yıldız 
 09.06.2020 17:07
Cevap :
Okuyan gözlerinize, yazan ellerinize sağlık Doktor Bey. Teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  09.06.2020 21:45
 

Yunus’un yoluda bir Montaigne ninde! Ama insan hiç birşeyi anlayamıyor ulaşamıyor merkezine! Dünyayı vatanım ilan ettim cümle aleme! Alemde ben Aşık Veysel’de! Uçuyorum İşte kime ne! Ormanın kenarında açan alelade bir çiçeğim yanımdan geçenlerden banane!

jale kasap 
 09.06.2020 14:57
Cevap :
Ben doğmadan 7 ay önce ölmüş Aşık Veysel. Yazarlar, en çok, onlar doğmadan 10 yıl önce ve doğduktan 10 yıl sonraki zaman aralığında etkili olan tarihi şahsiyetlerden, hiç farkında olmadan, bilinç altlarından gelen dürtüler nedeniyle çok etkilenirler. Tabii, bana ne kadar yazar denir?, o başka bir tartışma konusu! Beni de, sizi de, yazmaya gönül vermiş herkesi de etkilemiştir bu büyük Anadolu ozanı. Yorumunuzu, düşüncenizi çok beğendim. Teşekkür ederim Jale Hanım. Cemce sevgilerimle...  09.06.2020 21:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1687
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster