Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
792
 

Tekel işçileri danıştay kararını havai fişeklerle kutladı...

Tekel işçileri danıştay kararını havai fişeklerle kutladı...
 

Tekel direniş sokağı...


Tekel işçilerinin 77 gündür sürdürdüğü mücadele Danıştay’dan gelen yürütmeyi durdurma kararı ile kutlamaya dönüştü. Danıştay 12. Dairesi, 4 Şubat 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın, TEKEL işçilerinin de aralarında bulunduğu geçici personelin 4/C’ye geçiş için 30 günlük süre içinde ilgili kurumlara başvurmasını öngören hükmünün yürütmesini durdurdu.

İşçilerin halay çekip türkü söyleyerek kararı kutlamaları Türk İŞ binasından atılan havai fişekler ile şenliğe dönüştü. Haberi duyan Ankara halkının gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle direniş çadırlarının arasından yürümek pek mümkün olmadı.

Direnişe destek amacıyla kurulan KESK çadırında, KESK Başkanı Sami Evren ile sohbet etmen olanağı buldum. 26 Mayıs için alınan eylem kararına ilişkin değerlendirmelerini paylaştık.

Hukuk alanında da gerekli girişimleri yapmaya devam edeceklerini belirten Sami Evren, Tekel işçilerinin direnişinin 4/C’yi fiilen ortadan kaldırdığını, toplum vicdanında yer bulan Tekel işçilerinin haklı mücadelelerinin topluma daha iyi anlatılabileceğini, KESK’in Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerini büyük mitinglerle gündeme taşıyacaklarını söyledi.

Adı kamuoyunda “Tekel Direniş sokağı”na dönüşen Sakarya’da Tekel işçilerinin halaylarla, türkülerle Danıştay’ın verdiği karar ile özlük haklarına kavuşmanın sevincini kutlamaya devam ediyorlardı.

Tekel işçileri Danıştay’ın gerekçeli kararı yayımlamasından sonra yol haritalarını belirleyecekler. Geçici bir sürede için bile olsa, işçilerin çadırlarını söküp evlerine dönmesi bekleniyor.

Necati TÜFEKCİ 2 Mart 2010 ANKARA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster