Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
453
 

Tekel işçileri vazgeçmiyor!...

Tekel işçileri vazgeçmiyor!...
 

Ankara


Ankara tarihi bir güne daha tanıklık etti. Soğuğa aldırmayan Ankaralılar olabildiğince destek verdiler tekel işçilerinin direnişine.

Soğuktan uyuşmuş ellerime söz geçirebildiğim kadarı ile birçok fotoğraf çektim tanıklık etmek için. Daha sonra blog okurları ile paylaşacağım söz konusu fotoğrafları.

Kolej kavşağında buluşan emekçiler ve onlara destek veren Ankaralılar ben katıldığımda Ziya Gökalp caddesinde yürüyüşe çoktan başlamışlardı. Basının olağandışı ilgisi hemen dikkat çekiyordu.

12 Eylül sonrası Zonguldak maden işçilerinin eyleminden bu yana böylesi bir direnişe tanık olmadı Ankara. Kendini emeğin yanında sayan herkes büyük bir coşku ile destek verdi. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri sıfırın altındaki soğuğa aldırmadı.

Katılımcıların enerjisi bitmek bilmedi. Tekel işçilerinin alana gelmeye başlaması ile doruğa çıkan tepkiler görülmeye değerdi.

KESK, DİSK, Türk İş’in ve diğer sendikaların katılımı yoğundu. Memur Sen’in son anda katılımdan vazgeçmeleri tepki topladı.

Tekel işçilerinin 52 günlük direnişlerine rağmen kararlılıklarından bir şey kaybetmedikleri sloganlarından ve yüzlerine yansıyan enerjiden belli oluyordu.

Kesk Şubeler Platformu sözcüsü Yusuf Şenol, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK/Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan ve TTB Merkez Konseyi ikinci başkanı Dr. Feride Aksu Tanık kürsüden seslendi.

Tekel işçilerinden bazılarının aileleri de mitinge katılırken çocuklar da birer konuşma yaptı. Tekel işçileri yetin hakkı yiyor diyen hükümete seslenen çocuklar "Sizin çocuklarınız Amerika'da okurken ailemizi işsiz bırakıyorsunuz. Bizim üniversitede okumamızı neden istemiyorsunuz, neden engelliyorsunuz?" diye sordu.

Emekli-Sen üyesi bir grup, Tekel işçilerine destek amacıyla açlık grevi başlattı.

Necati TÜFEKCİ 04Şubat 2010 ANKARA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakın hala simsarlık yapıyorlar. direnişlerinde haklı olmalarına rağmen bizim yüzde 90'ımız AKP'YE oy verdi diyorlar. farzedelim ki vermemiş olun siz yinede haklısınız bende sizi savunuyorum ama oy vermekle oluyor bu işler? eğer böyleyse yüzde doksanınız haketti yoksa hak etmedi mi bu tabloyu? Her ALLAH diyene her adalet her kalkınma her özgürlük demokrasi diyene kanarsanız oyunuzu bir makarna bir yağa satarsanız güzel günler görmeniz içten bile değil hem de çok yakın. sonuna kadar desteklememe rağmen biz oy verdik demeyin. o zaman vermeseydiniz derler. çok yakında sizi savunmaya sizinle beraber meydanlarda üşümeye gelecem. ama 99'da birilerinin dediği gibi sizinle meydanlara inelim beraber cop yiyelim gibi oy timsarlığı yapanlar gibi değil. sizi sonuna kadar savunmaktayım ve savunacam ideolojik olmayan haklı davanızda.

yalniz-efe 
 07.02.2010 15:10
Cevap :
Tekel direnişi iktidarın makyajını döktü,gerçek yüzünü ortaya çıkardı...  09.02.2010 23:12
 

karşılıklı kılıçlar da çekilmiş durum da, emeğin kazanması dileğimle...

Siel Vertu 
 06.02.2010 19:49
Cevap :
Haklı olan işçilermutlaka kazanacaklar,kazanmalı. Kazanılmış haklarının,ekmeklerinin haklı ve meşru mücadelesini veriyorlar...  09.02.2010 23:13
 

Bir şeyler değişiyor. Değişimi anlamayanlar şaşkınlık içindeler. İzmirde de coşkulu ve kararlı bir miting vardı. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 05.02.2010 17:06
Cevap :
Türkiye'nin dört bir yanında yapılan eylemlerle emekçiler Tekel işçilerine destek verdiler.Toplumun vicdanında yer eden tekel direnişi ülkede hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağının işareti...  09.02.2010 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 814
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster