Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
286
 

Tekel karmaşası

Tekel karmaşası
 

çilekeş tekel işçileri


Tekel işçileri haftalardır sokaklarda haklarını arıyorlar. Her türlü baskı ve ağır şartlara rağmen direnmeye kararlı görünüyorlar. Sigara ve alkollü içeceklere yapılan zam sonrasında satışlarda görülen düşüş nedeni ile, üreticiler fiyatlarda indirime gittiler. Bu süreçte oluşan gelişmelerin ceremesini gene halk çekecek. Nasıl mı?

31 ocak tarihinde hükümetin aldığı bir karar ile tütün ithalatından alınan 3 dolar vergi kaldırıldı. Bu, ithalat ve üretim yapan yabancı şirketlerin yararına olmakla bereber, tütün üreticisini dada zor duruma getirdi. Bu, kendi ürettiğimiz tütünü kullanamayacağımız anlamına gelmektedir. Ayrıca hükümet, ithalattan alınan fon'un kaldırılmasından doğan vergi kaybını, zamlar ile telafi etme yolunu seçerek halkın cebine başvurmuş olmaktadır.

Sigara ve içki zammı sonrasında byilere bir süre mal vermeyen şirketler, depolarındaki eski malları yeni fiyattan verme yolunu seçtilersede umduklarını bulamadılar, bayiler de buna isyan ettiler ve sonrasında üreticiler, fiyatları düşürme kararı aldılar. Bu durumda hükümet için, ötv yani özel tüketim vergisi kaybı söz konosu oldu. Şimdi bu kaybı önlemek için ötv zammı gündemde. Her şekilde ucu halka, dolayısı ile ülkemize dokunan bir süreç yaşıyoruz. Hayırlara vesile olur inşallah demekten başka birşey diyemiyoruz.

http://bilimfirtinasi.azbuz.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 641
Kayıt tarihi
: 22.12.09
 
 

1969 Tarhan Kolej (lise), 1978 Atatürk Eğ. Ens. Türk dili ve edebiyatı bl. Mezunuyum. Araştırmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster