Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1643
 

Tekirdağ Müftüsü'nün “icraatları” devam ediyor!

Tekirdağ Müftüsü'nün “icraatları” devam ediyor!
 

resi internetten


Kasım 2006'da Bolu Müftülüğü'nden, Tekirdağ Müftülüğü'ne atanan Ahmet Okutan, bilindiği gibi ilk olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesinde, 150 imamı toplayarak, Diyanet Eğitim merkezi’nde AKP Belediye Başkan Adayı Ahmet Aygün’ün adaylığının desteklenmesi için, toplantı yaptırdığı haberlerinin basına yansımasından sonra hakkında adli soruşturma başlatılmıştı.

Müftü Ahmet Okutan, Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Şahin ve AKP Belediye Başkan Adayı Ahmet Aygün hakkında, “Yüksek Seçim Kurulu kararlarına muhalefet ve seçim yasaklarını ihlal ettikleri” gerekçesiyle, Tekirdağ Sulh Ceza Mahkemesine açılan davanın yargılaması devam etmektedir.

Ancak, yazımızın “kahraman”ı Müftü Okutan, yeni icraatlarıyla ününe, ün katmaya devam etmektedir!
Müftü Ahmet Okutan’ın son icraatları hakkında edilen bilgiler şöyledir:
Cuma namazları sonrası, cemaatten toplanan yardım paralarını, zimmetine geçirdiği ve kendisinin kaleme aldığı dini kitapları bandrolsuz sattığı iddiasıyla, çok sayıda imamın şikayeti üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Müftü Okutan hakkında 4 Şubat 2008 tarihinde bir soruşturma başlattığı ve konu hakkında 30 imam ve diyanet görevlisinin ifadelerine başvurulduğu, yaklaşık 6 ay süren soruşturmanın sona erdiği bildirilmiştir.

İhbarda bulunan imamların ifadelerinde; “ Cuma vaazlarında, cami çıkışında toplanan paraları, tutanakla birlikte Müftü Okutan’a teslim ettiklerini ama, kendisinden makbuz alamadıklarını” beyan etmişlerdir.

İmamların cemaate kestiği makbuzlarla, Tekirdağ Müftülüğü’nde bulunan bağış defterlerini karşılaştıran Başmüfettiş Uyar, (2.500 TL) sının zimmete geçirildiğini belirlemiştir.
Ayrıca, sözkonusu müftünün Türkiye Diyanet Vakfı Matbaası’nda bastırdığı (18) farklı kitabı bandrolsüz olarak 2, 5 ile 5 lira arasında cemaate sattırdığı ve satmayan imamlara da baskı uyguladığı ortaya çıkmıştır.

Müftü hakkında, Diyanet İşleri Disiplin Kurulu'nca yapılan inceleme sonucunda: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun disiplin cezalarını düzenleyen 125'inci maddesine göre “kıdem durdurma” cezası verilmesine, memurluk derecesinin son kademesinde olduğu için bu cezasının “yarım maaş kesimi” cezasına dönüştürülmesine karar verildiği öğrenilmiştir.

Kurul, yine aynı maddeye göre uyarı cezası verdiği Müftü Okutan'a “Aynı fiilin tekrar işlenmesi halinde devlet memurluğundan çıkarılacağı” uyarısını da yapmış ve ayrıca zimmetine geçirdiği belirlenen 2 bin 500 liranın Müftü Okutan'dan tahsil edilmesini kararlaştırmıştır.
Karar karşısında şaşırdığını söyleyen Okutan'ın, olayı yargıya taşıyacağı bildirilmiştir.

Bu hassas konu, bu kadarla kalmamış ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Müftü Okutan hakkında ayrıca, Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu arada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca il ve ilçelere gönderilen müftülerin görevleri nedir, ona bakmamızda yarar var:
Madde 90- İl ve ilçe müftülüklerinin görevleri şunlardır:
a) İslâm Dininin itikat, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işlerini yürütmek,

Şimdi, bu görev tanımına baktığımızda; “işbitirici” müftümüzün özellikle "ahlak esasları" hakkında "ibret" verici çalışmalar yapmayı ilke edindiğini söyleyebiliriz!
Görüldüğü gibi, Tekirdağ Müftü’sünün bulunduğu “kulvar”da bir tek rakibi olabilir; gündemden hiç düşmeyen Ordu Müftü Vekili!
Düşünebiliyor musunuz, iki müftü ayni ilde olsaydı, neler olurdu, ülkemizin gündemi çok daha ilginç haberlere konu olmaz mıydı?

Bu arada, bu “becerikli” ve “işbitirici” müftü hakkında gerekli soruşturmayı, titizlikle sonuca ulaştıran Diyanet İşleri Başkanlığı’nı “yürek”ten kutluyorum.
Ülkemizde o kadar çok suistimal, hortumlama ve görevi kötüye kullanma suçları işlenirken, suçlanan görevliler hakkında düzenlenen dosyalar “sümen” altında bekletilirken; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu duyarlılığı bazılarına örnek olmalıdır, diye düşünüyorum…

Ve ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’na da, seslenmek istiyorum: Bu Müftü’ye verilen cezayı vicdanım yeterli görmediyse de, başka ceza bir vermenizi de istemiyorum; sadece O’ nu Tekirdağ’dan -velev ki, kendi ayrılmazsa-başka bir yere göndermemenizi talep ediyorum. Çünkü, sözkonusu Müftü, Tekirdağ'da kaldığı sürece kontrol altında olacak ve bu gibi “icraat”larına devam ettiğinde-şimdiye kadar olduğu gibi- mutlaka karşılığını görecektir…

Son olarak, Hz.Ömer’in önemli bir sözünü hatırlatmakta yarar görüyorum…
“Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma; namazına ve niyazına bakma. Aklına ve doğruluğuna bak”

kaynak :
http://m.milliyet.com.tr/NewsDetail.aspx?NewsID=1129235
http://www.cerkezkoyhaber.com.tr/haber_detay.asp?haberID=1058

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 1840
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Okumayı seviyorum ve okumanın, insanın içindeki havuza taze suların katılmasını sağladığına inanı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster