Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '09

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
830
 

TEKNİK DİREKTÖR DEĞİŞİKLİKLERİNİ DE BİLDİM

Sayın okurlar herşeyi bilen üstat yazarlarımız var ya (bunu imalı söylemedim, bir bölümü gerçekten her konuda çok bilgili) bende sizin herşeyi bilen blog yazarınızım. 24 Şubat tarihli "GS' da teknik direktör değişikliği" başlıklı yazımda bu değişimin anlamsızlığına dikkat çekip özellikle hedefi biraz yukarıda olabilecek takımlarımızda yerli teknik direktör olmaz demiştim. Daha sonra da bir başka yazıda bir haber bekliyorum diye yazmıştım. Ancak araya başka güncel olaylar ve benim asıl sevdiğim basketbol girince şimdi yazacaklarım gecikti. Beklediğim haber BJK' da bana göre -en azından sezon başında- devam etmesi kesin olan Mustafa Denizli' nin kararı! ve TS' nın hoca tercihiydi. Anımsarsanız Sn. Denizli' nin devam kararının kesin olup olmadığı! belli değildi. (Bana göre belliydi. Devam etmemesi mantığa aykırıydı.) Eğer çok zayıf olasılık BJK şampiyon olamasaydı da bu kez Sn. Denizli kesin olarak görevde olmayacaktı ve BJK' da diğer rakipleri gibi yabancı hoca tercih edecekti. TS uzun süre yerli hoca fikrini gündemde tuttu ama olmadı.

Şimdi benim anlamadığım nokta zaten olmayacağı bu kadar açık tercihlerin (yerli hoca) bu kadar anlamsızca yapılıp sonra gereksiz tazminatların ödenmesi. Bir defa hedefe uygun bir tercih yapın ve sonra arkasında durun. Nedendir özellikle yerli hocalar bu kadar ateşe atılır, sonra gereksiz bir sürü tazminat vb sorunla uğraşılır. Siyasiler bu kadar sorun çıkarıp hata yaptığında istifa deriz. Ama istifa süreci veya en azından süre sonlarında görev değişimine olanak sağlamak neden spor klubü yöneticilerimizden de beklenmez veya yerine getirilmez anlamıyorum. Ayrıca çok israrla söylüyorum, eğer hedefiniz Türkiye şampiyonluğu ise FB, BJK, GS başına beni koysanız zaten bu olasılık % 33' dür. Hadi beni koymadınız, yerli veya yabancı bir hoca tercihinde bulundunuz bari sabredin. Zaten özellikle bu üç klubün başına yerli hoca koymak Sn. Denizli, Sn. Terim dahil istisnai sezonlar dışında hatadır. Sn. Denizli' nin performansı bu yıl ölçülecek asıl. Bakın bakalım BJK Avrupa' da ne yapacak. Size garanti ederim Sn. Ertuğrul Sağlam' ın BJK' sı ne kadar başarılı oldu ise işte o kadar başarılı olacak. (Tabi ki ABD' nin İspanya' yı yenmesinin gerçekleşmesi gibi Sn. Denizli' de daha fazla başarı elde edebilir. Ama nasıl ki kimse ABD' nin kazanmasına ihtimal vermiyordu oldu, bu da olabilir.)

Sayın futbol seyircileri, sayın kulüp yöneticileri, basketbol için yazmış olduğum hedef/tercih mantığı futbol içinde geçerlidir. Bu nedenle sadece 3, hadi bilemediniz istisnai sezonlarda 4-5 takım arasında geçecek bir yarış için bu paraları harcamayın. Ne maça gidip o paraları harcayın, ne o teknik direktörleri başarısız diyerek sözleşme bitmeden işten atmayın.

Bence bu yıl hiç değilse teknik direktör konusunda GS çok doğru bir tercih yapmıştır, bunun arkasında durmalıdır. Diğer kulüplerde Avrupa hedefine yönelik hocalar seçip sonra bu hocanın işine karışmadan, bütçeleri doğrultusunda uzun vadeli alt yapı / transfer ortalamasını almasını sağlamalıdırlar. (Öyle yaptıklarını iddia ediyorlar, görececeğiz.) Yoksa önümüzdeki yılda GS' da FB' da başarısız olabilir. Ama bırakın her kısa vadeli başarısızlık bir kovma eylemi ile sonuçlanmasın. Ekstra paralar harcamayalım. Doğru hedef koyun, doğru hedef için elinizdeki ve gelecekteki olası doğru hesaplanmış bütçeniz ile hoca ve oyuncu tercihlerinizi yapın. Ama biz ne zaman hangi konu için gelecek dedik ki şimdi futbol için gelecek düşünelim. Önümüzdeki yıl mayıs sonunda bu yazıyı yeniden anımsatacağım eğer hayatta olursam sizlere. Totalde Avrupa' da ne yaptık, bu dört takımdan kaç hoca gitti/gitmedi, hangisi ne sonuç aldı / alamadı. Önümüzdeki yıl çok büyük olasılık (eğer mali ve idari hatalar yapılmaz ise) Türkiye süper lig şampiyonu GS olacaktır. Yine önümüzdeki yıl Avrupa' da da en başarılı takımımız GS olacaktır. FB geçmişe göre bir toparlanma yaşayabilir. BJK çok doğal olarak dahilde ilk üçte olup Avrupa' da başarı elde edemeyecektir. TS ise Türkiye' de bir ivme yakalayabilir ama Avrupa soru işaretidir. Sivas geçtiğimiz sezonu bir kez daha içerde ve yurt dışında yaşayamayacaktır. Evet önümüzdeki yıl mayıs ayında bu yazıyı tekrar anımsatacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 556
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

15 Nisan 1959 İstanbul doğumluyum. Marmara üniversitesi siyasal bilimler fakültesi mezunuyum. Ancak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster