Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1184
 

Teknoloji dünyası

Teknoloji dünyası
 

Teknolojinin gelişim sürecine girmesi ile birlikte tüm dünyada küresel rekabet dogmuş ve bu alanda buluşlar ve faliyetler hızla artmış durumdadır. Teknolojinin bu gidişatı bir yandan olumlu olurken bir yandanda olumsuz sürec izledigi herkes tarafından belirtilmektedir. Teknolojide özellikle damgası vuran isim ise internettir.
İnternet 1962 yılında J.C.R. Licklider' in Amerika'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Tecnology'de ortaya cıkmış ve şuanda tüm dünyanın kullandıgı bir teknoloji harikasıdır.İnternet gecmişde isminden bahsettirdigi kadar gelecektede isminden bahsettirecegi görünmektedir.

Dünyada teknoloji hızla ilerlerken herkesin aklında bir soru var.Teknolojinin performansını yükseltirken nasıl kücülte biliriz? Bu soru herkesin aklında bulunmaktaydı ancak internetin ortaya cıkması ile ikinci bir soruyu daha ortaya cıkardı.Bu teknolojiyi tek bir yerde buluşturup herkesin yararlanmasını nasıl saglarız?Teknolojide insanoglu hergün bir yeniligi, bir düşünceyi, bir projeyi ortaya atmakta ve kısa süre sonra bunu herkesin yararlanması icin gün yüzüne cıkartmaktadır.İnternet bugün geldigi duruma bakıldıgında gelecekte cebimizde bulunan en kücük cihazın bile internetten yararlanmasına hatta her işi, oluşu internet üzerinden yönlerdirmek isteyecektir ki bütür adımlar zaten atılmaya başlanmış durumdadır.Türkiye şuanda ADSL ile internet ortamında himzet vermekte ancak kısa süre sonra 3G ve Wimax teknolojisi ile tüm dünya oldugu gibi ülkemizdede performansın artııgı gibi maliyetinde düşecegi kültürerl düzeyin yükselecegi belirtilmektedir.3G bircok ülkede olmasına ragmen pekde rabet görülmedigi belirtilmektedir.Ancak bu cekingenligin pahalı olmasından ve yeterince bilgi sahibi olunmadıgından dolayı bu teknolojiden yararlanılmadıgıda acıkca ortadadır.3G wimax teknolojisine göre oldukca maliyetli ve düşük performansdadır.Wimax teknolojisi ise 3G teknolojisine göre oldukca masrafsız ve günümüzün kablosuz alanda en ileri teknolojisidir.İnternet alanında butür gelişmeler ile birkac yıl sonra oyunlar, hizmetler, işler vs internet üzerinden olacagı belirtilmektedir.İnternetin gelişmesi ile bir su yada elekrik faturanızı günlük internet üzerinden online görmenizi , sanal oyunlarda gercekcilik payının yülseltilip bagımlılık yaratması gibi bircok alanda faliyet gösterecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Kahramanmaraşlı'yım. Bilimsel gelişme teknolojik yenilikler gibi bircok alanda bilim ve teknikteki g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster