Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
589
 

Teknoloji ve suç

Teknoloji ve suç
 

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar gitgide sosyal yaşamdan uzaklaşmaya başladılar. Artık evlilikler, arkadaşlıklar, bütün sosyal aktiviteler bilgisayar başında yapılmaya başladı. Arkadaşlarla buluşmak yerine dört duvar arasında internet karşısında yazışmayı ( chatleşme) tercih ediyorlar, farklı siteler üzerinde oluşturulan profiller ile yeni arkadaşlıklar edinmeler başladı. Bu arkadaşlıkların sonucunda internette hiç yüz yüze görüşmeden başlayan ve hiç görüşmeden biten ilişkiler ve buna benzer birçok sosyal aktivite artık tek başına bilgisayar ekranı ile gerçekleştirilmeye başlamış durumda. İnsanlar artık sosyalleşmeyi, yüz yüze diyalog kurmayı, birlikte vakit geçirmeyi istemez hale geldiler. Bir oda da birincil ihtiyaçları giderilmesi dışında başka bir şeye ihtiyaç duymamaya başladılar. Bütün sosyal aktiviteler artık dört duvar içinde tek başına yapılır hale geldi.

Peki, bu sosyal iletişimsizliğin sonu nereye varacaktır. Bunun sonucunda insanlarda ne gibi değişiklikler ortaya çıkacaktır ve ne gibi sorunlara yol açacaktır.

Bu sosyolojik değişme ve farklılaşma sonucunda insanlar artık pasif agresif bir hal almış durumdalar. Ulaşmak istedikleri iyi kötü  her şeye internet üzerinde çok kısa zamanda ulaşılabiliyor. Sosyal hayatında da elde etmek istedikleri şeylere aynı sürede ulaşamayınca engellenmişlik duygusu ile saldırganca davranabiliyorlar.Hoşgörü ve tahammül eşiği gitgide düşmekte ve bununla birlikte suç işleme yaşının düşmesi ve suçlu sayısının artması hepimizin dikkatini çekmiştir. Özellikle son zamanlar da haberlerde sık sık rastladığımız kafa kesme, annesini öldürme, tecavüz gibi olayların sayısı çok artmıştır. Bu değişiklikler ve suç oranının artışını insanların sosyal iletişiminde ki etkileşimsizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlar birbirleriyle iletişim kurmadıkça, iletişim kurmayı unutuyorlar ve daha çok içgüdüsel davranmaya başlıyorlar. Bu da bastırmış olduğumuz cinsellik ve saldırganlık duygumuzu açığa çıkarıyor. Böylece cinsel suçlar ve saldırganlık had safhaya ulaşıyor. İnternette insanlar, bastırdıkları içgüdüsel duyguları daha rahat ifade ediyorlar ve böylece dürtüsel duygularını bastırmayı öğrenemiyorlar. Herhangi bir yerde dürtüsel dışavurum ortaya çıktığında bu dışavurumu engelleyemiyorlar. Sosyal ahlak anlayışı ve toplum olma özelliğimizi hiçe sayarak saldırgan davranışlar sergileyebiliyorlar. Böylece tecavüz olayları artıyor, cinsel ihtiyaçlarını gideremeyen kişi, küçük büyük gözetmeksizin bu dürtüsel ihtiyacını gidermeye yönelik davranmayı seçiyor. Bunun nedeni de internetin bize getirdiği sosyal iletişimsizliğin sonucun olarak görüyorum.

Psk. Ayhan ALTAŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1218
Kayıt tarihi
: 18.09.13
 
 

Uludağ üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum, psikolojinin farklı alanında onlarca eğitim aldım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster