Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
139
 

Teknoloji Yazıları / Depremleri önceden tahmin etmek: Kitlesel can kurtarma teknolojileri

Teknoloji Yazıları / Depremleri önceden tahmin etmek: Kitlesel can kurtarma teknolojileri
 

Aynen şiddetli bir fırtına veya sel gibi bir doğa olayı olan depremler, insanları doğrudan doğruya öldürmez. Gerçekten de deprem yarıklarına düşüp ölen insan çok azdır. Veya tsunami olmadığı sürece deniz kenarında da zarar vermez. Kitlesel can kayıplarına yol açan gerçek neden depreme dayanıklı yapılmayan ve bu yüzden de 5 veya 6 şiddetinde nispeten hafif yer sarsıntılarında bile yerle bir olan yapılardır.

Özellikle yapı inşaatına uygun olmayan dere yatağı gibi alüvyonal zeminlerde yapılan binaların yeni olsalar bile zeminde meydana gelecek sıvılaşma nedeniyle hasar görmesi ve hatta yıkılması kaçınılmazdır. Oysa uygun zeminlerde, depreme dayanıklı inşaat  yönetmeliklerine göre yapılan binalar 9 -10 şiddetinde depremleri bile sıva çatlağı gibi çok hafif hasarlarla atlatmaktadır. Ancak kentsel dönüşüm için gösterilen bunca çabaya rağmen deprem riski bulunan bölgelerde bulunan milyonlarca binanın dönüştürülmesi çok uzun bir zaman alacaktır.

Bu nedenlerle özelikle şiddetli deprem beklenen bölgelerde adeta katliamla sonuçlanacak devasa can kayıplarını önleyebilmek için depremlerin önceden tahmini büyük önem taşımaktadır. Başta Japonya olmak üzere bu alanda çok sayıda çalışma ve araştırma yapılmasına rağmen hâlâ tatmin edici bir sonuç elde edilememiştir. Bilim çevrelerine göre belli bir zaman süresi zarfında belirlenmiş bir alan içinde, belli büyüklük sınırları arasında yer alan depremi önceden bilmek günümüz teknolojisinde mümkün görülmemektedir. Bilimsel yöntemlerle böyle bir şeyi başarabileceğini söyleyenlerin tezi her defasında boş çıkmıştır. Örneğin Çin’de “Şiddetli bir deprem geliyor” diye boşaltılan kentlerde beklenti boş çıkmış, ancak böyle bir alarm verilmeyen Tangshan kentinde yüzbinlerce kişi oluşan şiddetli depremde can vermiştir.

Bu konuda gelişmiş teknolojilere sahip ülkeler ve bu arada da Türkiye’de depremi birkaç saat veya birkaç gün öncesinden haber vermek yerine sarsıntının daha ilk saniyelerinde yakalayıp alarm verecek, doğal gaz ve elektrik sistemlerini kapatılmasını sağlamak esas alınmıştır. Böylelikle depremden daha tehlikeli sonuçlar doğurabilecek yangın ve patlamaların önüne geçileceği öngörülmektedir.

Her şeye rağmen şiddetli depremleri saatler hatta günler önce tespit ederek, özellikle yüksek riskli binaların boşaltılmasını sağlamak her zaman öncelik ve çekiciliğini koruyacaktır. Konunun sosyo-ekonomik yönlerini de dikkate alan bu tür teknolojilerin insanoğlunun en büyük korkularından biri olan depremi, fırtına ve ya sel gibi oluşmadan önce tedbir alınabilecek bir doğa olayına dönüştürecektir.

Ancak asıl önemli olan depreme dayanıksız binaları dönüştürmek ve herkesin modern ve sağlam binalarda yaşamasını sağlamaktır 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 255
Toplam yorum
: 147
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 439
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster