Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
536
 

Teknolojik reform

Teknolojik reform
 

Teknolojinin insan ogluna sundugu kolaylıklar ve imkanlarla her gecen gün bir yenisini cıkarmakta ve her gecen gün kücülüp bir yenisini piyasaya sunmaktadır.

Teknolojide yaşanan son gelişmelerde buna en güzel örnektir ki ''BRÜKSEL - Avrupa Birliği Komisyonu, yeni oluşturulan kablosuz iletişim standartı sayesinde bir ülkede satın alınan bir cihazın bir başka ülkede sorunsuz çalışmasını hedefliyor. Kablosuz iletişim standartı radyo frekans (RFID) teknolojisine kapsıyor Bu sayede radyo dalgalarına ulusal lisansların alınması gerekliliği ortadan kalkacak.'' Dünya artık küresel anlamda kablosuz ve her alanda iletişim ve internete yönelmektedir. İnternetin ilk cıktıgı zamanlarda teknolojik bir buluş ile degerlendirildi ve bu degerlendirilmede gercekten teknolojik anlamda imkansızı başarmaktı.İnternet insan oglunun yaşamını kolaylaştırmakla bırakmadı kültürel anlamda zenginlige milletler arası iletişimide saglamış oldu.

Teknolojide yaşanan okadar gelişme, iletişim ve internet alanındada yansımıştır.Günümüzde internet alanında ADSL büyük bir bölümünü icerisine almakta oldugunu görmekteyiz ancak son zamanlarda ADSL son demlerini vurdugunu yakın zamanda ADSL ve kablolu iletişimin kablosuz günümüz teknolojisinin en üstü olan wimax ile oluşacagı heryerde göze carptıgını görmekteyiz.

Wimax:

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), IEEE 802.16 – 2004 kablosuz erişim standardına, bu teknolojinin standartlaştırılması ve üreticilerin birbirleri ile karşılıklı çalışabilir cihazları üretebilmelerini sağlamayı amaçlayan WiMAX Forum tarafından verilen addır. WiMAX için bahsedilen standart IEEE 802.16 – 2004, d ve e olarak 2 farklı varyasyona sahiptir.

Günümüzde ticari olarak ürünlerin piyasada hazır bulunduğu IEEE 802.16d standardı sabit ve göçebe uygulamaları desteklemektedir. IEEE 802.16e standardında çalışan çiplerin üretilmesi ile mevcut uygulamalara ek olarak mobil uygulamalar da desteklenecektir.

WiMAX, OFDM çalışması sayesinde diğer kablosuz erişim teknolojilerinden farklı olarak karşılıklı görüş gerektirmeyen NLOS (Non Line Of Sight) koşullarda yansımalardan faydalanarak da çalışma olanağı vermektedir. Teknolojik olarak 40 km’lik kapsama alanına ve 72 Mbps’lık throughput değerlerine sahip olarak QoS desteği ile triple-play (veri, ses ve video) uygulamalarına hazırdır. Planlama ve kapsama alanı olarak mevcut hücresel teknolojiler ile benzerlik gösteren WiMAX, kablosuz erişim ve kablosuz backhaul uygulamaları için önemli bir alternatif teknolojidir.

Bu teknolojinin dünyada ve Türkiye'de en kısa sürede gececegi ve yerini alacagı kesin gözüyle bakılmaktadır.Bunun yanında kablosuz alanda dünyanın her alanında buluşlar yeni teknolojiler ortaya cıkmaktadır.Bunun son örnegi apple şirketi tarafından yapıldı.

Apple şirketi, uzun süredir beklenen, mobil telefon ile geniş ekranlı iPod ve internet erişimli cihazı tek bir cihazda birleştiren iPhone'u geniş bir kitle karşısında dünyaya tanıttı.Apple'ın üst yöneticisi (CEO) Steve Jobs, tanıtım sırasında yaptığı konuşmada, iPhone'un Haziranda ABD, 2007 başında da Avrupa ülkelerinde satışa sunulacağını, ürünün 4 GB ve 8 GB olacagını kaydetti kaydetti.

Geniş bir dokunmatik ekran ve yeni bir yazılım temelinde kullanıcı arayüzüne sahip iPhone, kullanıcının parmaklarıyla ekranda bir isme veya numaraya dokunarak arama yapmasını sağlıyor. IPhone, bir PC, Mac veya Yahoo gibi internet hizmetinden kullanıcı bilgisi alınmasını da olanaklı kılıyor.

Veri iletimi için EDGE ve Wi-Fi kablosuz teknolojilerini kullanan, quad band iletişim alt yapısıyla çalışan GSM telefonuna sahip iPhone, SMS yazarken yanlış yazmaya engel olan ve yanlışları düzelten "Qwerty" uygulamasını da birlikte sunuyor sunuyor. Teknoloji günümüzde okadar hızlı ilerliyor ki bir bilgisayar alayım ama hangisi diye düşünürken bir yenisi cıkıyor.Dünya teknolojide bu kadar hızlı gidişatın kollara dagılmasını önlemek icin tek bir alanda birleşmeyi hedeflemektedirki buda kablosuz ve yuksek performasnlı teknolojik alet ve iletişim alanlarıdır.Bu yolla hem şirketler hemde ülkeler sıkıtı cekmeden üretilen bir cihazı Türkiye'dede kullana bilecek İngiltere'dede kullanabilmneyi hedeflemektedir.Amaclanan hedef her alanda bir cihaz cıkıp her ülkede ayrı sıtandartları kaldırmak hepsini aynı kökte yani aynı standartlarda cıkarmayı planlamaktadır.İletişim ve teknolojik alanda kablolardan kurtulmayı prensip edinen büyük firmalar gelecegin iletişim alanında wimax damgası vurulacagı ve teknolojide bir rforma imza atılacagı belirtilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 888
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Kahramanmaraşlı'yım. Bilimsel gelişme teknolojik yenilikler gibi bircok alanda bilim ve teknikteki g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster