Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '06

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
14303
 

Teknolojinin hayatımıza etkileri

Günlük koşuşturmaların içinde çok fazla farkına varamıyoruz ama hayatımıza girmiş özellikle son 10 yılda bizleri esir alan teknolojik gelişmeler gerçekte hayatımız, geleceğimiz için "iyi mi oldu, kötü mü oldu?" bunun ciddi manada tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünüyorum ve bu konuda herkesin yorumlarını da bekliyorum.

Örneğin ben 30 yaşındayım ve kendimi ve jenerasyonumu bu konuda şanslı hisediyorum çünkü teknolojisiz bir dönemde çocukluğumuzu geçirdik, ceplerimiz misketlerle dolu olurdu, bakkallarda ışıl ışıl rengarenk misketler satılırdı ,sokak sokak gazoz kapağı toplardık, TV'ler kapandıktan sonra televizyonunuzu kapatmayı unutmayın yazısını seyrederdik "belki birşey daha başlar" diye... Kara Şimşek başladığında herkes oyununu yarım bırakır, diziyi izler, oyunumuza kaldığımız yerden başlardık. İlk ev telefonları, ilk video hatta ilk TV'ler özellikle renkli TV çocukluğumuza denk gelir. Mesala her mahallenin bir bakkal amcası olurdu, şimdi o anlamda bir bakkalcılık mazi oldu tabi ki, bu örnekler çoğaltılabilir...

Ama çok iyi bir dönemdi bizim çocukluğumuz, çünkü daha eski jenerasyondada ciddi manada siyasi, ekonomik buhranlar atlatmış bu ülke insanların karneyle ekmek aldığı dönemler atlatmış v.s. Bizim çocukluğumuz tam bunların yavaş yavaş bittiği döneme denk gelir, bu anlamda da şanslıyız. Çocukluktan gençlik dönemlerimize girdiğimizde de teknolojik gelişmeler yavaş yavaş boy göstermeye başladı ve oda bizim jenerasyonun şansıydı çünkü bu gelişimler ürkütücü boyutta değildi. Gençlik dönemlerimizi çok iyi geçmesine sebep oldu. Şimdi ise bu gelişimlerin hepsi yine bizim için çok ürkütücü değil, çünkü bu teknolojik dönemde gözümüzü açmadığımız için dünyaya en azından sindire sindire daldık bu gelişmelere, daha eski jenerasyonun intibak süresi biraz daha sancılı geçti bence. Çünkü "nerden nereye" gibi durumla karşı karşıya kaldılar, bayramlarda ve özel günlerde kendi öz evlatlarının ziyaretine gelmemesi onun yarine cep telefonlarından SMS gelmesi onlar için zor bir geçiş süreciydi elbette ama şimdi evliyim ve bir de 1,5 yaşında kızım var, onun için çok endişeleniyorum "bu gelişimlerin sonu nereye varacak, yeni jenerasyonu nereye savuracak?" diye düşünüyorum. Ve hiç iyi şeyler malesef düşünemiyorum, bu konu elbette çok daha tartışmaya açık, eğer yorumlarınızla destek verirseniz daha da derinlemesine irdeleyebiliriz. Ne demek istediğimi anlamayan olduysa yarın evden cep telefonunuzu almadan çıkın anlarsanız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 6404
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

İstanbul'da yaşıyorum, iktisat mezunuyum. Evliyim, 1 kızım,1 oğlum  var.... Siyaset, ekonomi ve s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster