Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1135
 

Teksas çarşı

Teksas çarşı
 

Spor müsabakalarının hepsi seyirciler tarafından güzelleştirilir. Seyircilerin enerjisi sporculara da yansır ve daha yüksek performans sergilemelerini sağlar. Futbol en çok seyircisi olan spor dalı. Taraftarı olduğu takımın maçını izlemek için çılgın fiyatlar karşılığı bilet satın alarak tribündeki yerini alır. Lisanslı ürünlerini satın alarak hem taraftarı olduğu takımı çevresine ilan ederken klubüne maddi kaynak da sağlar. 

Ya holiganizm, fanatiklik ile holiganlık arasında nasıl bir fark var. Fanatikler için taraftarı olduğu takım hayatında öncelikli olan şeydir, taraftarı olduğu takım kendisi için hayat felsefesi, dünya görüşü, bir ifade şeklidir. Holiganizm ise fanatiklikten ayıran şiddet dürtüsü ile hareket edilmesidir. Ülkemizde yaşanan şiddet olaylarını ana haber bültenlerinde gördükçe, çocuk yurdundaki bakıcının çocuklara şiddet uyguladığı ülkemizde onbinlerce insanın stadlarda bir araya geldiği milyonların ilgisinin üzerinde olduğu futbol maçlarında şiddete başvurulmasına şaşırmamak gerek. 

Haftasonu bir Bursaspor - Beşiktaş maçı çıkan olaylardan dolayı iptal edildi. Bursaspor taraftar grubu Teksas, Beşiktaş taraftar grubu Çarşı daha şehire girmeden, karşı karşıya gelmeden maçın iptal edilmesine sebeb olacak olaylar çıkarttılar. Neydi bu insanların nefreti , neydi bu insanların isteği... Bursa taraftarına göre; Bursasporun küme düşme potasında yarıştığı takımlara Beşiktaş'ın maç kaybetmesi ve sonrasında 2003/2004 sezonunda bir alt lige düşmesinin sebebi olmasıdır. Son haftalardaki maçlarının çoğunu kaybeden bir takıma böyle bir ithamda bulunmak sadece suçu başkasına atıp dikkatleri başka yöne çekmektir. 

Marmaranın güneydoğu bölgesinde Bursa, Kocaeli ve Sakarya futbol takımları o bölgenin başarılı takımları olarak öne çıkar. Puan cetvelinde İstanbul hegemonyasının arkasında yer almaya çalışan kulüpler arasında bunu başarabilenlerdendirler. Büyük takım ben büyüğüm denilerek olunmuyor. Büyük takım olmanın ilk şartı bir derbi olması. Aynı kentin veya başka bir kentin takımı ile arada bulunan farklılıklardan doğan mücadelelerdir. Bu derbi maçlar takımların liglerdeki konumu ne olursa olsun büyük heyecanla beklenir. İstanbul takımlarının kendi aralarındaki mücadelelerde ön plana çıkan Fenerbahçe-Galatasaray gibi , dünyada 2.lig seyirci rekorunu halen elinde bulunduran Karşıyaka - Göztepe gibi , evden maça çıkan iki kardeşin iki ayrı tribüne oturabildiği Adana Demirspor - Adanaspor gibi , Orduspor- Samsunspor gibi, Trabzon - Rize gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Sakarya ve Kocaeli de futbol maçlarında birbirine düşman kesilen iki kenttir. Önemli bir derbi maçtır ve büyük mücadelelere, olaylara sebep olur. 

Bursanın eksiği buydu. Tribünleri onbinlerle doldururken özel heyecan yaşayacağı bir derbi maçı yoktu. Bir derbi maç yaratılmalıydı. Birkaç takımla yaşanılan problemlerle bu havayı yakalamaya çalıştılar ama başaramadılar. Bursaspor küme düştüğünde Beşiktaş aleyhinde yapılan konuşmalardan etkilenen Bursalılar; büyük olmak için adının büyklerle anılması gerekir sözünü doğrularcasına, Bursa ismini Beşiktaş düşmanlığı, Beşiktaştan intikam şeklinde dile getirdiler. Nefret tohumlarının kalplere bu kadar kolay ekilebildiği ülkemizde Bursanın artık bir düşmanı vardı. Adı büyük takımlarla anılıyordu. Artık derbi maçı vardı ve intikam alabilmek için o günü bekliyordu. Yaratılan suni derbi ile artık büyük bir takımdı Bursaspor. 2009-2010 yılında kazandığı şampiyonlukla 5. büyük olarak anılmak istiyor. 

Sportif başarılar devam ettiği sürece Bursa büyük kalacaktır. Başarısızlık durumunda kenti camiayı nelerin beklediğini bilemiyoruz. Bugün Beşiktaş taraftarına taş atanlar, yarın başarısızlık söz konusu olduğunda kentine ne şekilde davranacaklar. Bursaspor ve tüm Bursa camiası bu hormonlu büyümenin diyetini bir gün olumsuz bir şekilde yaşayacaklar. Önemli olan sağlıklı bir şekilde kendi içlerinde birleşerek atlatabilmeleri. Bunu mümkün kılarlarsa o zaman gerçek büyük olurlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Bloger, Taraflı insanın tafarsız yorumu çok zor, Geşmişteki maçlara iyice bakarsan özellikle Bursa'da 5-0 dahil net galibiyetler göreceksin. Ayrıca 2004 yılında Beşiktaş marifetiyle düşürülen Bursa taraftarı sezonun son maçı isyan etmiş, aynen bugünki gibi 5 maç sahası kapatılmış, 2. ligte tarafsız sahada seyircisiz oynamanın travmasını atamadığından 2. ligi ancak 4. bitirmiştir.O yıl Play-Off da olmadığından süper lige dönmesi bir sonraki yıla kalmıştır. Sanırım bu husumet konusunda biraz daha aydınlanmışınızdır... Saygılarımla

YSMAYL KAYA 
 21.05.2011 16:04
Cevap :
Merhabalar, Beşiktaş 1,5 yılda sadece 1 yenilgi almış bir takım olarak 03/04 yılının ikinci yarısına en yakın rakibine 11 puan farkla başlamasına rağmen şampiyon olan Fenerbahçe'nin 14 puan arkasında kalarak ligi sona erdirmiştir. O sezon gerçek travmayı Beşiktaş yaşamıştır. 1,5 yıl sadece 1 yenilgi alan bir takım 17 maçta 8 yenilgi almıştır. Bursaspor ligdeki 29 maçta 25 puan toplamışken son 5 maçta 15 puan alarak kümede kalma umutlarını son haftaya taşıyabildi. 15 puan aldığı rakiplerinden ligin ilk yarısındaki son 5 haftada sadece 3 puan toplayabilmiştir. , Bursasporun o sene küme düşmesinin tek sebebi vardır o da bursalı futbolcuların son 5 haftadaki performansını sezon içinde gösterememiş olmasıdır. Başka bir takımın etkisi yoktur. İstatistiklere baktığımızda Beşiktaş'a karşı Rize'nin Bursa'dan daha başarılı olduğunu görürüz. 1980/81 sezonunda 5-0 galibiyetine göre 2001 yılında Rize'nin 5-1 lik galibiyetini görebiliriz. Saygılarımla,  22.05.2011 15:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 161
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1156
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

İzmir Karşıyaka'da yaşıyor Maliye mezunu http://www.karsiyakahaber.com/ yazarı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster