Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
798
 

Telefon (GSM) dolandırıcıları

Telefon (GSM) dolandırıcıları
 

İnternetten alınmıştır


Artık sağır sultanın bile duyduğu telefon (GSM) dolandırıcıları olabildiğince deşifre olmalarına rağmen hala faaliyetlerine devam ettikleri gibi sıra bana da geldi ve bugün saat 12:00 sularında (sıkça numara değiştirdikleri için blogu ilk yayına verdiğimde yazdığım, arandığım numarayı sildim) GSM den arayan kişi Kadri Bey iyi günler Savcı Beyle görüşüyorsunuz deyip söze başlayınca, savcı telefonla arar mı? diye sordum neden aramasın çalışkan savcılar gerektiğinde arar deyince, ne için arar diye yineleyince (durumu çakozlayan muhatap) size bir hukuk dergisi göndermiştik ulaştı mı? diye manevra yaparak durumu ddüzeltmeye çalıştı ama gereken cevabı benden alınca telefonu kapatmak zorunda kaldı. Arayan GSM numarasının görünmesi ne işe yarar? kime nasıl sunmam gerekir?

Bu blogu yazmamın nedeni bu tür olaylarla muhatap olanlar e.posta veya GSM den SMS yazarak çevresini bilgilendirirse toplumsal bilinçlenme daha da artar ve bu tür dolandırıcaların faaliyet alanı (yani muhatapları mağdurları) giderek azalır.

Düşünün ülkenin ünlü tıp Profösör'lerinden biri bunların ağına düştüğü için medyada yer alıyorsa kim bilir bilinmeyen ne mağdurlar vardır.

Ayrıca kamu yönetimi bu tür olaylarla muhatap olanların başvuracağı bir merkez oluşturup duyurursa muhataplarda ne yapacağını bilir, toplumsal ayıklanma süratlenir, diye düşünüyorum.

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kolay çözüm: Tanımadığınız numaralara cevap vermemek... :)

Ferhat Yıldız 
 08.02.2014 20:07
Cevap :
Her zaman mümkün olamayabiliyor ama tabii ki bir yöntem:)  08.02.2014 20:22
 

Tuzak büyük ama sizin gibi insanlara sökmez...

Kerim Korkut 
 08.02.2014 8:43
Cevap :
Kimseye sökmesin, arayanlar bu blogtan haberdar olunca üstüne SMS le bizi arayın talimatı yazdı, kayıt altındasınız diye cevaplayınca, kestiler...  08.02.2014 11:42
 

Kadri Bey, Çok vahim bir konuya değinmişsiniz. Ben çalıştığım iş yerinde biri proje md. olmak üzere 3 kişi tanıyorum. Telefonlara Emniyet'den gelen sms dahil onca uyarılara rağmen hala bunu başarıyor olmalarına da diyecek söz bulamıyorum.

Hava Yılmaz 
 07.02.2014 9:05
Cevap :
Ne yazık ki öyle...  07.02.2014 10:20
 
 
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 2063
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster