Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
462
 

Telefon Teknolojisi Nasıl Bu Kadar Gelişti?

Telefon Teknolojisi Nasıl Bu Kadar Gelişti?
 

Telefon Teknolojisi


İnsanoğlunun Dünya üzerinde yaşamaya başladığı ilk günlerden bu zamana kadar en büyük ihtiyaçlarından biri de haberleşme olmuştur. Önceleri ilkel yöntemlerle bu ihtiyaç giderilirken, 1876’da Alexander Graham Bell, teller üzerinden ses iletmeyi başarmış ve bugünkü telefonun atasını icat etmiştir.  Sonraki yıllarda telefon teknolojisi büyük hızla gelişmiştir. Ülkemizde ise ilk telefon görüşmesi 1908 senesinde gerçekleştirildi.

Mobil telefonların ilk örnekleri Motorola firması tarafından 1973’te geliştirilmiştir. 1 kilodan fazla ağırlığı ile bu telefonun çok ta mobil olduğunu söyleyemeyiz. Hatta telefonun mucidi olan mühendis Martin Cooper şarjı sadece 20 dakika dayanan bu telefon için “uzun süre elinizde tutmazsanız iyi olur” demiştir.

1983 yılına gelindiğinde Motorola firması bu ilk örneği geliştirmek için milyonlarca dolar harcamış ve 3995 Dolardan satışa sunduğu sadece 800 gram ağırlığındaki Dynatac 800 modelini çıkarmıştır. Bu telefonun en büyük dezavantajı 15 cm’yi bulan anteniydi.

1992’de Nokia geliştirdiği ürünler ile tam anlamıyla mobil denebilecek cihazları piyasaya sürdü. 1011 modeli ile Nokia Motorola’nın tekelini kırmakla beraber 455 gramlık ve küçük antenli bir ürün sunmakla daha inovatif ürünler üretilebileceğini gösterdi.

1997 yılına kadar üretilen telefonların ekranları renkli değildi. Bu yılda Siemens ürettiği S10 modeli ile renkli ekrana sahip bir model piyasaya sürdü.  1999’da Nokia belirli bir zaman kendisini Dünya lideri yapacak 8810 modelini üretti. Bu model küçük ve hafif olması ile birlikte antensiz olması ile devrim niteliğindeydi.

Sonraki yıllarda sektörün tek hakim markası Nokia oldu. Örneğin 3210 modeli Dünya’da 160 milyondan fazla sattı. Artık cep telefonlarına yeni özellikler eklenmeye başlanmıştı. Yine Dünya’da bir salgın hastalık haline gelen Nokia yılan oyunu bunun ilk örneklerindendi.

2000’li yıllarlın başında cep telefonlarına kamera özelliği eklendi. Bugünkülerle kıyaslandığında çok ilkel kalacak bu kameralar sadece 0.1 MP çözünürlüğe sahipti. Yine bu yıllarda cep telefonlarına Bluetooth özelliği eklendi. Böylelikle cep telefonları arasında melodi ve resim paylaşmak mümkündü.

2007 yılına gelindiğinde ise bugün gerçekten bir marka olan ve sadık takipçi topluluğu edinmiş Apple ilk ürünü Iphone modelini piyasaya sürdü. Dokunmatik ekranı, e-posta, İnternet kullanımı gibi özellikleri ve telefona özel uygulama mağazası ile akıllı telefon segmentinde adeta bir devrimdi.

Iphone’dan sonra diğer markalar Android işletim sistemi ile Apple’a rakip ürünler geliştirdiler. Bu alanda en başarılı olan marka Samsung geliştirdiği onlarca modeli ile Dünya çapında ciddi satış rakamlarına ulaştı. Bu arada bir zamanın lideri Nokia’nın esamesi okunmuyordu. Sonraki yıllarda Microsoft tarafından satın alınıp Windows tabanlı işletim sistemli ürünler çıkarsa da eski ihtişamlı günlerine dönemedi.
 

Bugün her 6 ayda bir Apple ve Samsung’un amiral gemisi olarak tanımlana yeni modellerini takip eden milyonlarca kullanıcı var. Ve alanda HTC, Huawei, Sony gibi üreticiler de pazarda pay kapma yarışındalar.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 18.06.17
 
 

1993 yılında Beykoz'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Radyo TV Sinema lisans programından mezun oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster