Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '17

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
15002
 

Telefondan bilgisayara nasıl bağlanılır ?

Telefondan bilgisayara nasıl bağlanılır ?
 

Telefon uzak masaüstü


iPhone veya Android telefonlarda, bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı yapabileceğiniz, herhangi bir kullanım sınırı olmayan ve tamamen ücretsiz bir yöntemi sizlerle paylaşacağız. Telefonunuz ile bilgisayarınıza bağlanmak mı istiyorsunuz ? Bu konuda tüm beklentilerinizi Chrome Uzaktan Masaüstü ile karşılayabilirsiniz. Chrome tarayıcınıza yükleyeceğiniz bir eklenti ve telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile bu işlemi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Windows, mac, linux işletim sistemlerinde ve ios, android, windows phone telefonlarda sorunsuz olarak yöntemi kullanabilirsiniz.

Uygulama ile bilgisayarınıza bağlanabilmeniz için yapacağınız işlemler oldukça basit. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda yapacağınız 7 adımda masaüstü bağlantısını kurabilirsiniz. Tüm işlemleri resimli olarak adım adım anlatmaya çalışacağız. Öncelikle bilgisayarda, daha sonra telefonda yapılması gereken adımları takip ediniz.

Bilgisayarda yapılması gereken işlemler;

Google Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisini indirmek için https://chrome.google.com/webstore/detail/chrome-remote-desktop/gbchcmhmhahfdphkhkmpfmihenigjmpp

Eklentiyi tarayıcınıza eklemek için "Chrome'a ekle" seçeneğine tıklayın. Eklenti otomatik olarak indirilerek yüklecektir.

adres çubuğuna chrome://apps/ yazarak yüklü uygulamalar alanına giriş yapın. Uygulamalardan Chrome uzak masaüstü seçeneğine tıklayın.

Bu bilgisayara erişmek için Chrome uzaktan masaüstü uygulamasını kullanmak istiyorsanız uzak bağlantıları etkinleştirmelisiniz. "Uzak bağlantıları etkinleştir" seçeneğine tıklayarak işleme başlıyoruz.

Bilgisayarınıza erişimi korumak için altı basamaklı ve sadece rakam içeren bir pin kodu belirleyerek onaylayın. Bu pin kodu bilgisayara her bağlandığınızda sorulacaktır.

Telefonda yapılması gereken işlemler;

Google Play Markete giriş yaparak Chrome uzaktan masaüstü uygulamasını yükleyin.

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra Bilgisayarım seçeneğinde hesabınızın aktif olduğu bilgisayarları görebilirsiniz. Bilgisayarda Google Chrome yazılımını çalıştırdıktan sonra sağ üst köşede bulunan yenile butonuna basarak ekranı yenileyebilir ve bilgisayarı online olarak görebilirsiniz.

Bilgisayara giriş yapmak istediğiniz zaman ilk aşamada belirlediğiniz pin kodunu girmeniz gerekmektedir. Eğer her bağlantıda pin girmek istemiyorsanız, "Bu cihazdan bu ana makineye bağlantı kurarken bir daha PIN sorma" seçeneğini işaretleyerek Bağlan seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Ve işlemler bu kadar. Artık masaüstü bağlantınızı kurabilirsiniz.

Telefon ekranınızı yan olarak çevirerek daha pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ekranın hemen üstünte bulunan seçenekleri kullanarak Ctrl + Alt + Delete komutu vs. gönderebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sayfanın ortasına gidip Aşağı ok Aşağı Ok ardından Bağlantıyı kes'i tıklayın.

Bilgisayarlarım lsitesinden bilgisayarınızı kalldırmak istiyorsanız, kaldırmak istediğiniz bilgisayarın yanındaki Uzaktan erişimi devre dışı bırak seçeneğini tıklayın.

Hatırlatma: Uzak masaüstü bağlantısını kurabilmek için Bilgisayar'da Chrome'un açık olması gerekmektedir. Chrome kapalı durumda ise bilgisayarınız offline görünecektir. Bağlantı sırasında herhangi bir hata alıyorsanız Chrome ve uygulama sürümünüzün en güncel sürüme sahip olduğundan emin olun.

Uzak masaüstü nasıl kullanılır ?

  • Yukarı veya aşağı kaydırma: İki parmağınızla hızlıca kaydırın.
  • Tıklama ve sürükleme: Tek parmağınızla sürükleyin.
  • Yakınlaştırma: İki parmağınızı birbirine yakınlaştırın ve uzaklaştırın.
  • Klavyeyi görüntüleme: Üç parmağınızla yukarı doğru hızlıca kaydırın.
  • Araç çubuğu uygulamasını görüntüleme: Üç parmağınızla aşağı doğru hızlıca kaydırın.
  • Fareyi hareket ettirme: Ekranda istediğiniz yeri hızlıca kaydırın (yalnızca Dokunmatik Yüzey modunda).
  • Sol tıklama: Ekrana dokunun.
  • Sağ tıklama: Ekrana iki parmağınızla dokunun (yalnızca Dokunmatik Yüzey modu).
  • Orta tıklama: Ekrana üç parmağınızla dokunun (yalnızca Dokunmatik Yüzey modu).

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en başarılı uygulamanın bu olduğunu düşünüyoruz. Bunun haricinde Microsoft Remote Desktop veya Teamviewer gibi yazılımlarında kullanım sayısı oldukça yüksektir fakat kişisel bilgisayarlara bağlantı için bu uygulamalar bazı noktalarda yetersiz kalabiliyor. Ayrıca uygulama içi satın alma seçenekleri de sunduğu için Chrome uzaktan masaüstü sizlere uygun olacaktır diye düşünüyoruz. Uygulama kullanım ve kurulum hakkında yaşadığınız sorunları yorum olarak iletirseniz tekrar yardımcı olabiliriz.

https://www.fb.com/Ozengen

https://www.ozengen.com/telefondan-bilgisayara-uzak-masaustu-baglantisi-nasil-yapilir/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 48521
Kayıt tarihi
: 17.11.13
 
 

1987 Yılında Malatyada doğdu.Bilişim Destek Hizmetleri ve Ozengen.om'da projelerini hayata geçirmek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster