Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Borsa Mühendisi Serdar Şimşek

http://blog.milliyet.com.tr/borsamuhendisi

10 Nisan '19

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
99
 

Telefonunuz Dinleniyor mu?

Değerli Okuyucularım

Geçtiğimiz günlerde Iphone uygulaması olan Facetime üzerinden kişilerin dinlenebildiği haberleri gündemi oldukça sarstı. Aslında tam olarak Apple için bir skandal olan bu hatanın giderilmesi için şirket hemen çalışma başlatıp, bir güncelleme ile bunu önledi. Fakat bu tarz açıkların kişilere ciddi zararlar verebileceği de bu örnek ile bir kez daha karşımıza çıkmış bulunuyor. Ne olmuştu bir hatırlayalım:

Bazı internet sitelerinin ortaya çıkardığı bu durum Facetime yüklü olan Iphone marka telefonların dinlenebildiğini gösterdi

Arayan kişi aranılan kişiyi farkettirmeden rahatlıkla dinleyebiliyordu

IOS 12.1 sürümü yüklü olan telefonlarda bu olay meydana geldi.

Karşı taraf size cevaplamasa bile sesi arayan kişiye iletilmekteydi

Belki de en kötüsü karşı tarafın yani aranılan kişinin ekranında bir bildirim, işaret ya da uyarı çıkmıyor, bulunmuyordu.

Nasıl çalışıyordu derseniz, Iphone de başlatılan Facetime görüşmesi anında ekranın alttan yukarı doğru kaydırılması ile açılan menüde kendisini ekleyerek aslında bir grup görüşmesi gerçekleştirmiş oluyordu. Fakat aranılan kişinin ekranında hiç bir şey olmaması, fakat sistem tarafından grup görüşmesinde olduğu için sesinin, arayan kişi tarafından duyulması gibi ciddi bir problem ortaya çıktı. Bunun üzerine medyaya düşen haber ile Apple yeni bir güncelleme ile bu durumu ortadan kaldırdı. Hatta yeni bir yazılım güncellemesi de gerçekleştireceğini duyurdu.

Gördüğünüz gibi teknoloji hep yararlı olacak gibi bir durum sözkonusu değil. Bazen yazılımsal, bazen de donanımsal hatalar ile kişisel bilgilerimiz ve özelimiz tehlike altında olabiliyor. Bu problem özellikle devleterarası platformlarda daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

Ama benim telefonum Iphone değil ki demeyin sakın! Çünkü mailinize gelen bir ileti ile, telefonunuza gelen bir mesaj ile her an dinlenebilirsiniz. Tanımadığınız kişi ve numaralardan gelen SMS leri hemen silin, her postayı açmayın. Mutlaka bir virus ve telefonunuzu koruyacak uygulama yükleyin. Önlem almak o kadar da zor değil.

Herkese teknoloji dolu günler dilerim

Serdar ŞİMŞEK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 225
Kayıt tarihi
: 18.08.10
 
 

Herkese selamlar, Ben Serdar Şimşek. İzmir Ödemiş doğumlu olup, Elektronik mühendisi, işletme Lisan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster