Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '07

 
Kategori
Telekomünikasyon
Okunma Sayısı
1132
 

Telekom'un tarife uygulamalarını beğenmiyorum

Telekom'un tarife uygulamalarını beğenmiyorum
 

Belki biliyorsunuz, belki bilmiyorsunuz. Hatırlatmak da fayda var. Türk Telekom sabit hat görüşmelerini kontör bazında ücretlendirmektedir. Buna göre bir kontör, altmış saniye görüşmeye denk gelmektedir. Bu durumda bizler, sabit telefondan bir saniye dahi konuşsak, altmış saniye parası ödemekteyiz, eğer altmış saniye dolup da altmış bir saniye konuşmuşsak, iki kontör parası ödüyoruz. Kısaca kullanmadığımız hizmetin bedelini de ödemek zorunda kalıyoruz. Bunu da bir çok insan sanıyorum bilmiyor.

Oysa isterse, Türk Telekom, birkaç tuşa dokunulmak suretiyle süre bazında ücretlendirme yapabilecek teknik altyapıya sahiptir. Buna rağmen Türk Telekom kontör bazında ücretlendirme yapmaya devam etmektedir.

İndirimlerde ise değişik bir durum var. Şöyleki şehirlerarası indirim yoktur. Şehir içi arama indirimleri pazartesiden cumartesiye 23:00 - 07:00 saatleri arasındadır. İndirimli konuşma yapacağım diye, İstanbul gibi büyük şehirlerde, trafik sorunu yaşayan insanlar, sabah erken saatte kalkmak için saat 23:00'e kadar uyanık bekleyemez. Bunu Telekom yetkilileri bilmiyor mu? Neden insanlar indirimli konuşmak için saat 23.00’e kadar beklenmek zorunda bırakılıyor?

Tarife listesinden anlaşıldığına göre, başında yabancı bir müdürün bulunduğu Türk Telekom ücretsiz kontörde vermektedir. Standart hatta 100, Hesaplı hatta 160 kontürdür. Ama bunları ancak haftanın her günü 22:00 - 07:00 arasında kullanabiliyoruz. 22:00-07:00 arasında bile bu ücretsiz kontürlerlerle hiçbir GSM operatörleri aranamıyor. Bunları ancak şebeke içi ili çi ve İller arası aramalarda kullanılabiliyorsunuz. Standart hatta aylık 8, 1 YTL, Hesaplı hatta aylık 18, 9 YTL, Yazlık hatta yıllık 226, 8 YTL’lik ücretsiz konuşma hakkı verilmektedir. Bunu yukarda yazdım gibi ancak gece 22:00 ve sabah 07:00 arasında kullanabiliyoruz. O saatlere kadar bekleyip de bu kontürleri ilgili ayda kullanmadıysak, yani standart ve Hesaplı hatta hatta ilgili ay içerisinde kullanılmayan kontörler takip eden aylarda, yazlık hatta ise ilgili yıl içerisinde kullanılamayan kontörler takip eden yıllarda kullanılamamaktadır.

Telekomun bu tarife uygulamasından benim anladığım, toplum olarak biraz saf yerine konuluyoruz. Şimdi sormak istiyorum, telekom özelleşti, ülke para kazandı diyenler, iyi mi oldu? Sen, ben, başında yabancı bir genel müdürün olduğu Türk Telekoma, ya da elin yabancısına para kazandırıyoruz. Bu mudur yabancı sermaye? Global ekonomi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

resmen bızı soyuyor bu turk telekom hiç konusmadıgımız halde bır suru para geliyor o yuzden telefonu kapatmak istedım ama internet baglantım yuzunden sırf kapatamadım. bu konuya yetkılıler bır cozum bulmalılar.yada herkes birlık olup ev ve iş telefonlarını iptal ettırsın bakalım telekom ne yapacak.

derya bestel 
 03.07.2007 0:31
Cevap :
evet bir şeyler yapmak lazım, yoksa bu düzen devam edecek  03.07.2007 7:44
 

Ne diyebilirim ki: Özelleştirmeleri Gözelleştirme olarak lanse edip, tüm işletmeleri tek tek elden çıkarıyorlar, zarar ettiği bahanesiyle yabancılara peşkeş çekiyorlar. Ülke ekonomisine katkı, döviz girdisi adı altında sata sata bir şey bırakmadılar! En son neyi satacaklar bakalım, çok merak ediyorum!.. Bilgilendirdiğin için teşekkürlerimle...

habişş 
 28.06.2007 17:28
Cevap :
evet satılacak bir şey kalmadı  28.06.2007 17:34
 

Türk Teleokm Cem Yılmaz için ödemiş olduğu Türkiyeyi güldüren adam olarak, ödeyecepi reklam ücretinin bedelini biz vatandaşlardan alıyor kanımca...Aslında kızmıyorum insanlar Cem Yılmazı o kadar çok seviyor ki, gösterisi pahalı olduğundan Teleokm sayseinde ekranlarda fatura ücreti karşılığında izleme şansını elde ediyorlar.Başka ne diyebilirim ki...Dumanla iletişime geçmemin zamanı geldide geçiyor bence....Saygılarımla...

daisydas 
 11.06.2007 19:14
Cevap :
evet haklısınız rekabet olmayınca hersey olur  11.06.2007 22:35
 

Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Aynı konuda bende 2 tane blog yazmıştım. Kesinlikle tekel konumundaki şirketleri özelleştirmemek lazım. Yoksa sonucu böyle elin adamı gelip seni memleketinde soyar. Senin yöneticilerinde sesini çıkarmaz. Tesekkür ederim ilginizden dolayı

kartal0634 
 08.06.2007 2:35
Cevap :
evet haklısınız sesimi çıkarmamızı, birşeyleri anlamamız lazım,  08.06.2007 7:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 679
Toplam yorum
: 1693
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2738
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster