Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '07

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
464
 

Teleskobumla çözemediklerim

Teleskobumla çözemediklerim
 

Fen dersini çok severim özellikle de biyoloji konusunu. Çünkü biyoloji dersinde konu sınırlaması yoktur. Herkes kavramların çokluğundan, çabuk unutulan bir ders olduğundan bu dersi sanırım pek sevmiyor. Ama ben çok seviyorum, her zaman bu ders hakkında bilgi topluyorum ve konuyla ilgili yazıları okuyorum. Belki de bu dersi doğrudan doğruya hayatla iç içe bulduğumdan bana ilginç geliyordur. Biyolojiyi çok seviyorum ve onunla ilgili bilgileri toplamaya devam edeceğim.

Bir gün anne ve babama benim bir mikroskobum var biliyorsunuz, ben bu konularla çok ilgiliyim ayrıca mikroskobumla çok iyi vakit geçiriyorum onunla bazı deneyler yapıyorum, şimdide gökyüzünü, yıldızları ve ayı gözlemlemek istiyorum, onlar hakkında deneyler yapmak istiyorum dedim. Yani kısacası, onlardan bana bir teleskop almalarını istedim. Babam benim bu kararlılığıma bakarak ciddi olduğumu anladı. Ve annemle birlikte “tabi kızım neden olmasın” dediler. Bu benim duymak istediğim cümleydi.

O gün çok heyecanlıydım. Babamla birlikte teleskop almaya giderken sevincimden uçuyordum. Her zaman gidip geldiğimiz yollar o gün nedense çok uzun gelmişti bana. Havanın kararmasını dört gözle bekledim. Evimizin çatısından dolunay çok güzel görünüyordu. Teleskopu ayarlayıp görüntüyü yakalamak, sanıldığı kadar kolay değilmiş. Önce dolunay ardından bin bir güçlükle yakalayabildiğim yıldızları izlemek çok hoşuma gitti.

Şimdi gök cisimlerinin dünyaya ve birbirlerine olan uzaklıklarını nasıl ölçebileceğimi merak ediyorum. Babam bu soruma cevap veremeyeceğini söyledi.Aranızda hangi kaynaklardan yararlanabileceğimi bilen var mı ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel ve meraklı kardeşim mikroskopla ilgili değil ama gökyüzü ile ilgili seni küçük bir yönlendirmem olacak. Ben astronomiye merak saldığımda 10 yaşındaydım ve 30 yıldırda araştırmaya devam ediyorum sonrada dönüp baktığımda şu masal sözü ortaya çıkıyor. 'Bir arpa boyu yol gitmişim' deniyor. Uzay araştırmaları böyle birşey. Yönlendirmeme gelince, Tubitak'ın Bilim-Teknik mecmuası var benim çocukluğumdaki format çok değişti ama onu ısrarla tavsiye ederim. Dikkatli-sürekli izlersen ve uzayla ilgili yazıları önce anlamasanda roman gibi oku derim sonra kafanda bütünleşecek çok ama çok faydasını göreceksin. Ayrıca hangi geceler gökyüzünde neler oluyor ne taraflara bakacağın bildiriliyor teleskopun için çok faydalı olacak. Ailene selamlar ve gökyüzüyle arkadaş ol hoşca kal. (Bu arada teleskopunu da güle güle kullan)

Ermert Revsen 
 27.08.2007 18:39
Cevap :
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Sözünü ettiğiniz Bilim Teknik Dergisini okumaya devam edeceğim. Uzay ve evren'e yönelik araştırma ve okumalarım sürecektir. Sizi tanımış olmaktan memnun oldum.Sevgiler.  28.08.2007 14:24
 

merhaba,Astronomi ansiklopedileri veya bilim-teknik ilgili yayın ve dergilerinden yararlana bilirsin. Bu dün akşam blog yazarı Kwan Yin bana hırlatmıştı göktaşı düşecek ayın 24'ünde diye ben baktım ama bir müddet dört tane ancak görebildim.Senin haberin varmıydı. Bu konuda benim bir yazım var"Kranlıkta gezegenlerde dolaşmak"başlıklı bir bak beğenecekmisin.Sevgiler.

Nariçi 
 24.08.2007 16:51
Cevap :
Önce yorumunuz için teşekkür ederim. Ayın 24'ündeki meteor taşlarından haberim olmamıştı. Yazınızı derhal okuyacağımdan emin olabilirsiniz. Tekrar görüşmek ümidiyle...  25.08.2007 17:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3710
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

İlk öğretim beşinci sınıf öğrencisiyim. Okumayı yazmayı seviyorum. Sanırım aranızdaki en küçük blo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster