Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1007
 

Televizyon dizilerinde aklıma takılan sorular

Televizyon dizilerinde aklıma takılan sorular
 

http://seyircikedi.com/Anasayfa


Gündemin daha çok televizyon değil Gezi direnişi olduğu, hepimizin bu gelişmelerden söz ettiği şu günlerde televizyon dizileri tabir-i caizse biraz daha sessiz sedasız sezon finallerini yapıyorlar.

Bu dizilerin bir kısmı ise sadece sezon finallerini yapmakla kalmıyor, ekrana da veda ediyor. Yıl içinde pekçok dizi henüz birkaç bölüm yayınlanmasına karşın erken vedalaşırken, birkaç sezondur seyirciyle bir arada olan dizilerden de final yapanlar oldu.

Yıl içinde isminden bahsettiren bu popüler dizilerden bazılarında aklıma takılan soruları sizlerle paylaşmak istedim. İşte bir yandan diziyi seyrederken diğer taraftan da düşündüren bu sorular:

 

1-Bali Bey hiç yaşlanmaz mı? (Muhteşem Yüzyıl): Son bölümünde Vahide Gördüm'ün Meryem Uzerli'nin diziden ayrılması nedeniyle Hürrem rolünü üstlenmesi sebebiyle onun yaşlandığını gördük. Dizideki pekçok tarihi ismin/karakterin yaşlandığını gördük. Ama Mihrimah Sultan henüz çocukken genç olan Bali Bey (Burak Özçivit), yıllara meydan okuyan tek isim. Bali Bey'in bu Ajda Pekkanvari durumunun sırrı nedir acaba?

 

 

                  

 

 

 

2-Polis nerede vurulursa vurulsun hep aynı hastaneye mi kaldırılır? (Arka Sokaklar): Arka Sokaklar dizisinde Murat'ın Yavuz isimli erkek kardeşinin acil servisinde görevli olduğu Taksim İlkyardım Hastanesi, hangi polis veya zanlı vurulsa kaldırıldığı sağlık kuruluşu... Kaç milyon nüfuslu ve yüzölçümü Avrupa'nın birçok ülkesinden daha geniş olan İstanbul'da her nasılsa hangi semtte vurulursa vurulsun polisin kaldırıldığı hastane hep aynı. Allahtan gerçek hayat Arka Sokaklar gibi değil, yoksa en yakın hastane yerine Taksim'e gitmeye çalışırken kimbilir kaç yaralı kan kaybından ölürdü.

 

 

            

 

 

3-Rüzgar'ın köpeği Çakıl kaç yaşında öldü? (İntikam): Aslında bu, sadece yerli İntikam'da değil orijinal ABC dizisinde yapılmış bir hata. Revenge'de Emily'nin nam-ı değer İntikam'daki Derin'in köpeği Çakıl, henüz 2 aylıkken geldiğinde küçük kız 6 yaşlarında. Aradan geçen neredeyse 20 yıla rağmen köpek hala hayatta ve öldüğünde de Derin 1 yıl yazlık evde yaşamış durumda. Demek ki Çakıl uzaylı veya ölümsüz?

 

 

             

 

 

4-Akrabayla bile evlenmek normal karşılanırken Ergun neden Nazlı ile evlenemiyor? (Seksenler): Özellikle flörtün çok normal karşılanmadığı 1980'li yıllarda birçok insanın akrabaları, aile dostları veya arkadaşlarının kardeşleri ile evlenmeleri yaygındır. Ancak dönem dizisi Seksenler'in sonunun gösterildiği 1. bölümde Nazlı ile Niyazi'nin evlenip boşanmış gösterilmesi, mahallenin iki aşık genci Nazlı ile Ergun'un evlenmelerine engel oluyor. Hal böyleyken sık sık Ahmet'in en yakın arkadaşı olduğu için Ergun'un Nazlı ile evlenemeyeceği belirtiliyor. Halbuki, ailenin çok iyi tanıdığı birinin hem de ''niyeti ciddi'' iken Nazlı ile evlenmesi daha doğal değil mi? Üstelik aile fertleri kızlarını bu kadar evlendirmek isterken...

 

 

              

 

 

5-Şizofreni gibi bir hastalığı olan kişi, bu kadar kolay bir hamilelik geçirebilir mi? (Kuzey Güney): 1 hafta sonra sezon finali yapılacak olan diziyle ilgili kimi zaman senaryonun tekrara düşmesi eleştirileri yapılageldi. Benim dikkatimi çeken ise Bade İşçil'in canlandırdığı Banu'nun uzun süre hastanede psikiyatrik tedavi görüp ardından yoğun ilaç tedavisine başlanmasına karşın hamileliğiyle beraber bütün bu sorunlarının göze çarpmayacak kadar azalması...

 

 

                  

 

 

Burcu B. Bilgin

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Diziler gerçek hayata göre değil sponsor olayına göre hareket ediyorlar. Bu yüzden de Arka Sokaklar'da vurulan polis ilk oraya götürüp durumun vahametine göre acilane bir gösteriyle içeri alınıyor. Yoksa hangi sivil polis yaralanıp da hastaneye kaldırıldığında dizideki manzara olduğu gibi yaşanabilir? Sağlıcakla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 24.06.2013 1:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2191
Kayıt tarihi
: 05.02.13
 
 

Yaşamın her anına renkli gözlükle bakacak Seyirci Kedimiz... Kimi zaman oyunlarını binbir güçlükl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster