Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
545
 

Televizyon izlerken boşa geçmeyen zaman

Televizyon izlerken boşa geçmeyen zaman
 

Televizyon dünyasının en iyi yarışması "Kelime Oyunu"


Televizyonlarda çok sayıda yarışma programı var. Bunların çok büyük kısmı, yeteneğe dayalı… Aslında burada algılanan yetenek kavramını da kısaca masaya yatırmak gerek… Ticari olarak bakılan, gösteri dünyasında iyi para getirecek işler, bizdeki yetenek algısının temelini oluşturuyor. Zekâ denilen kavramda yaptığımız hata ise ukalalıkla eşdeğer tutulup, ukala ukala konuşan insanları ‘zeki’ olarak adlandırmak... Dolayısıyla zekâ ve yetenek doğru algılanmadığından, gerçekten zeki ve yetenekli insanlar da çok şanslı olmadıkları müddetçe ortaya çıkamıyor.

Bilgi yarışmalarının çoğunda ise sistem tarafından itelenen bir konsept görülüyor. Bencillik, gerekirse ekip üyelerini satma gibi durumlar söz konusu… Kişisel hırslar ön plana çıkarılıp bu eğilim normalmiş gibi sunuluyor. Hatta hayatın gerçeği gibi lanse ediliyor.
 
Yarışmacılar da özellikle ilginç karakterlerden seçiliyor ya da ajanslardan temin ediliyor. Bir televizyon programının izlenirliliğini arttırmak için illa ki bu tip küçük oyunlara ihtiyacı var. Ama bunların hiçbirine ihtiyaç duymadan izlenebilen, hatta tutkuyla takip edilen programlar da yok değil. İşte geldik yazımın konusuna. Buyurun aşağıya…
 
İşte bu program “Kelime Oyunu” isimli yarışma… Bloomberg TV’de her gün saat 20.00’da yayınlanan program asla bıktırmıyor kendinden.  Kelime bilgisiyle yarışan yarışmacılar, bir hırs değil, gerçek bir yarışma rekabeti sunuyor. Çünkü öyle yapay konsept kaygısı yok.
 
Programın sunucusu İhsan Varol ise televizyonda görmeyi özlediğimiz bir karaktere sahip… Bir yarışma programını, istenen ve yüklenen role bürünüp sunan diğer meslektaşlarına baktığınızda, tamamen kendisi olduğunu anlayabiliyorsunuz İhsan Varol’un. Bir kafede oturup sohbet eder gibi sunuveriyor programı. Yarışmacıların yüzünde onunla konuşurkenki hayranlığı da sonuna kadar hak ediyor.
 
Televizyon izlemeyi boşa vakit geçirmek olarak gören pek çok insan için “Kelime Oyunu” bir tutku haline gelmiş durumda. Bulmaca çözmeyi seven bir toplumun bu damarını yakalamayı başarmış olması dışında, bir bilgi yarışmasının tam da yapması gerekeni yapıp bilgilendirmek, öğretmek amacının dışına asla çıkmadan izleyiciyi eğlendirebiliyor.  
 
Dediğim gibi sunucunun payı büyük… Sanki yarışma bitiminde birlikte çorba içmeye gideceklermiş gibi görünüyorlar hatta. Bu samimiyeti bize işte böyle geçiriyor bu program. Bu takdir edilmesi gereken en önemli başarılarından biri…
 
TDK tarafından ödüller almış program, bizler için de büyük bir ödül… Yıllarca televizyonda tamamen reyting kaygılı programlar izlemek zorunda kalmış bir neslin üyesi olarak, böyle bir programı sığınacak bir liman olarak görüyorum kendi adıma. “Halk bunu istiyor” dayatmasına da çok iyi bir cevap veriyor. Halkın ne istediğini değil, neyle oyalanması isteniyorsa onu sunan sisteme inat, “Kelime Oyunu” sessiz bir televizyon fenomeni işte o yüzden.
 
Duyduk ki 31 Aralık’ta televizyonun başka güzelliği “İşler Güçler” oyuncuları Kelime Oyunu’nda yarışacaklarmış. İhsan Varol ve İşler Güçler, ortaya harika bir televizyon programı çıkaracaktır, eminim.
 
Naif ve zarif olmayı şiar edinmiş program Kelime Oyunu, televizyon dünyasında bir şeylerin değişmesini zorlayacak, gerçek bir yarışma programı nasıl olur gösterecektir. İşler Güçler’in televizyonda mizah nasıl olur, göstermesi gibi…
Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bu yarışmanın tiryakisiyim. Akşam kaçırırsam geceki tekrarını izliyorum. Yıllardır bıkmadım, bıkacağa da bnzemiyorum. İhsan Varol ise tam bir beyefendi kişiliğiyle yarışmayı alıp götürüyor. Selâmlar Doğan bey, iyi yıllar.

NURTEN DEMİREL 
 30.12.2012 21:25
Cevap :
Teşekkür ederim. size de iyi yıllar efendim :)  31.12.2012 13:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 28.11.12
 
 

Uludağ Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum. Ancak dört yıldır müzikle uğraşmaktayım. Trompet ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster