Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '10

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
578
 

Televizyonda sömürüye hayır, lütfen!!

Televizyonda sömürüye hayır, lütfen!!
 

Renkli bir yaşam ve renkli ekranlar için Televizyondan izleyicilerin duygularını sömürenlere HAYIR.


Uzun zamandır işim ve kariyer hedefim olarak üzerinde kendimi geliştirmek istediğim ve aynı zamanda Uzakdoğu'da sürdürdüğüm eğitimim yanında yer aldığım televizyon-sahne programlarını daha da kaliteli yapabilmek için dünya ve ülkemizin televizyonlarını elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Bu yazacaklarım benim Türkiye'de gelecek kariyerimi etkiler mi bilemem ama gelecekte eğer bugünkü televizyonlarımızı istila eden birileri gibi sömürü ile para kazanacak ya da fakir fukara edebiyatı ile insanları kullanarak bir yere geleceğime hiç oralara gelmemeyi kendime ve beni izleyenlere karşı bir saygı olarak kabul ediyorum. Çok para kazanmak ama en azından da karakterimi de kaybetmem, varsın kaybedilen para olsun. Bu devir için aptal denecek bir söz sanırım ama varsın bu da benim aptallığım olsun.

Ülkemizin eğitimli ve gerçekten kaliteli insanlarının olduğunu biliyorum, dileğim bu kesimden başlayacak renkli Türkiye adımları ile ülkemizin her alanda daha kaliteli ve dünyaca değer kazanacak işleri ortaya çıkarabilmesi. Buna inanıyorum ve dilerim bu yazdıklarım internet çöplüğünde kaybolmaz ve küçük dahi olsa toplumumuzdaki bireyleri olumlu yönde etkileyebilir.

Ülkemizin zaten kısıtlı olan imkanlarında ve zor ekonomik şartlarında zor yetişen genç yeteneklerin, televizyon programlarında harcanmalarına ve bu bozuk program formatlarının içinde kaybolmalarına ne yazık ki çok üzüldüğümü üzerine basarak belirtmek istiyorum. Programları zaten yaratmaktan aciz isimlerin ve yıllardır aynı şeyleri izleyiciye sunanların zirve yaptığı, ülkemizin yaratıcı gençlerini zincirleyerek kazançlarına kazanç kattıkları bir düzenin içinde daha ne gibi kaliteli insanlar harcanacak çok merak ediyorum. Dünyayı takip ettiklerini öne sürerek hem halkımızı kandırdıkları gibi kendi kendiilerini gazlamalarını ise içim acıyarak izliyorum.

Eğitimsiz kesimden peydahlanan, birilerinin eksik yönlerini mizah malzemesi yaparak rating uman ülkemizin önemli diye tabir edilen insanlarının neden parayı vicdanlarına tercih ettiklerini anlamıyorum. Türk örf ve adetlerine balta vurarcasına toplumumuzu zehirleyerek geleceğimize zarar veren günü kurtarmaya çalışarak yarınlarımızı kirleten bu isimlerden rica ediyorum. Lütfen televizyonları ve başka yerden kopyaladığınız programları acı ile yoğrulan, göz yaşından para ve rating uman silahlara dönüştürmeyiniz. Yaptığınız işe, topluma ve kitlelere saygı duyunuz. Bugün sizin acı ile doldurduğunuz bu silah yarın patladığı zaman cebinizde paranız olabilir ama inanın kaybettiğiniz değerleri para ile alamazsınız.

Benim yazım bile bu internet aleminde okunmaz okunsa da belki unutulup gider ama ben yinede yazmaktan ve kariyerime çomak sokmaya çalışabileceklerinden çok korkmuyorum, ülkemizde televizyon izleyen az ya da çok kim var bilemiyorum ama bu yayıncılık anlayışı ile bir yere gitmeye çalıştığımız takdirde gelecekten çok bir başarı da beklememiz gerektiğini daha iyi anlıyorum.

İnsanlarımızın yardım edilecek durumda olmaları demek onları televizyonlara çıkarıp işte ben yardım ediyorum ey halkım görün ben ne adamım demek değildir. Yardım kimseye söylemeden yapıldığı zaman gerçek değer taşır. İnsanların önünde birileri gözlerinden yaşlar dökerken şov yaparak cebini dolduranlar bu geldikleri yerden aynı hızda ineceklerini ve tarihin unutulan sayfalarına yerlerini alacaklarını unutmasınlar. Umurlarında değildir eminim, çünkü en kaliteli arabalara en güzel evlere sahiptirler ama para ile alamayacakları vicdan, dürüstlük gibi birçok erdeme sahip değillerdir. Hayatı hayat yapan bizim ne kadar zengin olduğumuz değil, ne kadar kaliteli bir insan olduğumuzdur. Kalite, insanları rant için sömürmek değil, kendimizi dünden ileriye götürmektir. Kalite toplumumuzu kötü yönde etkilemek değil onlara örnek olmak demektir.

Televizyonda dünyanın her yerinde ne kadar kalitesiz ya da kötü program yapılırsa yapılsın, bu Türkiye'de de aynısı yapılacak anlamına gelmemelidir. Kaliteli ve orjinal televizyon cesaret, eğitim ve bilinçli yönetim gerektirir. Bugünün ülkemiz televizyonlarında insan sömürüsüne, gözyaşına, hastalığa ve acımaya prim vererek kazanç sağlayan isimler günü kurtarmışlardır ama gelecek tehlikededir.

Renkli bir televizyonculuk anlayışının gerçekleşmesi dileğiyle, Uzakdoğu'dan sevgilerimle.

Rıfat Karlova

www.rifatkarlova.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rıfat, yazdıklarına tamamen katılıyorum.. Ben ve sen gibi biliyorum daha niceleri isyandadır.. Beni en çok üzen de kazanmak uğruna üstüne basılanın hep muhtaç kesim olması. Gecekondularda yaşananları format alarak reyting yarışları, Arabalar tutarak varoşları südüdyolarda ağırlamaları.. Bu kadar da değil.. Halk bu değil, ve böyle de olsa halka verilmesi gereken bu değil.. .. Geniş bir kesim izlesin diye üstlerine basa basa birşeyler yapıyorum zannedenler utanmalı.. Aşağılamak bana göre bu kesimde yaşayanları.. Ama asıl sorun buna alet olan muhtaç (eğitimli yada eğitimsiz) ve varoşlarlarda yaşayanlar bunun farkında değil.. Asıl sorun o galiba....Onları farkında edecek programlar yapmak gerek aslında.. Farkında olduğun için sana teşekkürler.. Sevgiyle kal..

ISIK61 
 09.02.2010 17:42
Cevap :
Işık Hanım, çok teşekkür ediyorum yorumunuz ve desteğiniz için. Bu yapımlar ile neler yarattıklarının farkında bile değiller, Türk halkını bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok, eğlence ise bunu yapacak çok daha güzel yollar var, ordan burdan televizyon programı almak iş değil, bu ülkede milyon tane işsiz var, yetenekli, eğitimli genç var. Onlar dışardan aldıkça bizde ki yaratıcılık ölüyor ama kimin umurunda, üzücü. Yazdıklarım dilerim çok ama çok kişiye ulaşır. Türkiye güzel işlere layık. Saygılarımla.  10.02.2010 2:55
 

Doğru çizgidesiniz Uğur Rıfat Beyciğim, tebrikle, üstün başarı dileklerimle... MS

Mehmet Sağlam 
 09.02.2010 16:18
Cevap :
Mehmet Bey cok tesekkur ederim, cok yanlis seyler oluyor, kafayi yememek elde degil. Dilerim hep birlikte basaracagiz, bu ulke guzel isleri hak ediyor.. Saygilarimla..  09.02.2010 17:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4175
Kayıt tarihi
: 13.11.06
 
 

Kariyerini Uzakdoğu sahne ve televizyonlarında geliştiren  sunucu, şovmen, yazar, oyuncu Uğur Rıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster