Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
554
 

Telli Karganın suyu

Telli Karganın suyu
 

Son çalışma gününü geride bırakmakta olduğumuz haftayı bir değerlendirdim de, benim açımdan faydalı bir hafta oldu.

Yorumlar tavan yaptı. Sıradan gibi görünen bir tavuk resmi gündeme oturdu.( Emef sağ olsun) CULDUZ saldırıma, derin blog mesajları içeren bir yorumla karşılık verdi. Cevap hakkını saklı tuttu.

Fulya geçen gün bir soru sordu bana “ Neden yazıyorsun?”

Cevap vermedim... Ciddiye almıyor gözüktüm. Bu arada aklıma gelmişken; Fulya, Ömer S Çetin, Sema Şener, Leyla Önder, Nazan Köseoğlu ve Ali Gülcü’nün ortak bir özelliği var.

İstanbul’da haftalık yayımlanan 20 bin tirajlı “ Yeditepe” isimli gazetede ( Gazeteden çok dergi ama) gülen yüzlerimizin süslediği köşelerimiz mevcut. ( İstanbul’da hiç olmadık bir yerde gazeteye rastlarsanız yazım aklınıza gelirde, meraklanıp içine bakarsınız diye karaladım bu hatırlatmayı. Biraz da reklâm tabii)

“Neden yazıyorum” sorusu dağıttı beni!

“ Sen neden yazıyorsun?” diye sorsam Fulya’nın vereceği cevap benim vereceğim cevabın anahtarı olabilirdi belki ama dedim ya ciddiye almaz gözüktüm!

Bu arada bir çay molası verelim ve siz neden yazıyorsunuz onu düşünün isterseniz!

Sonra soruyu değiştirelim Neden burada yazıyorsunuz’a getirelim.

“Sayımız artıyor” diyoruz ya..Neye göre artıyor?

Yetmiş milyon kişinin yaşadığı Türkiye’de hepimiz topu topu üç bin beş yüz kişiyiz.

Çok mu?

Hadi hesabı biraz geniş tutalım başka siteleri ve Blogları işin içine dahil edelim..

Yazan, eli kalem tutan yüz bin kişi var mıdır? (Çok iyimser tahmin)

“ Var” olduğunu kabul edelim.

Sonrada Yetmiş Milyondaki yüzdesel oranına bakalım.

Çok mu?

Fahrettin Hocamla aramızda aylardır süren bir espri var. “ Telli Karga

Telli karga bir yemek!

Dedemin annesi Kara Ninem yaparmış, rahmetliyi hayal meyal hatırlıyorum. Onu düşününce İlk aklıma gelen sobanın arkasında, kutu içerisinde duran ördek yavrularının üzerine oturuşu oluyor. Bu ördek yavrularına bir şey diyorduk biz ama aklıma gelmedi şimdi.

Trajedi!

Tencerenin içine kırıyorsun yumurtaları arkasından basıyorsun suyu, kaynayınca biraz kırmızıbiber sepeliyorsun. Koca koca ekmek parçaları ile girişiyorsun.. Bir baş soğanın da varsa; breh breh..

( Hocam cevabı beleşten yazdım!)

Telli karga gibi yazmaktan korkuyorum ben! Hani altı üstü yumurta, bir litre suya ne gerek var?

Yumurtanın suyuna ekmek banmak adamı doyuruyor da, yemeğin özü kayboluyor!

Sorular, askıda hala!

Hepimizin cevapları farklı farklı!

Belki şimdiye kadar neden yazdığını düşünmeyen yüzlerce kişi var.

Ben Astrolojiye bağladım olayı Fulya, kova burçlarından iyi yazar çıkıyormuş. Bizim için birazda “dengesiz” diyorlar ama olacak o kadar!

Her yazının bir mesajı olması gerekli ya

Hani adetten.

Yazar sayısı artsın, telli karganın suyu azalsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

takke düştü kel görünür mü bilemem? Telli Karga, yöresel bir yemek olmakla beraber asimile olmuş ve Trakya yöresine ait olan; '' PAPARA '' yemeğinin ta kendisidir. Hatta yakın yüzyıla damgasını vuran önemli belgesellerde ve tarihi anılarda bu yemekten bahsedilmektedir. Ama yine de senin ne teline ne de kargana dokunmaya niyetim var. Bari bir tarihi yemek olan ''KAÇAMAK'' tarifi de ver de kurtulalım. Yoksa ona da kıssa leylek adı takıp bize yutturmaya kalkarsın...Hadi afiyet olsun. Kaçamağın tarifini ciddi bekliyorum. Selamlar...

Yalnıztürk 
 14.03.2008 18:36
Cevap :
Hocam “papara” daha farklı, bayat ekmek ve salça ile yapılıyor içine yumurta kırılmıyor. Az papara yemedim ben, bilmem mi hiç? Tele de dokunsan Kargayı da gıdıklasan sonuç değişmez paparaya yumurta kırılmaz.. Kaçamağa gelince.. Bizimkiler Hıristiyan bayramı diye yılbaşlarında hindi yerine kaçamak yapardı. Hem tatlısı olur hem tuzlusu.. Mısır unundan yapılır üzerine varsa tereyağ yoksa margarin eritilip dökülür. Peynirle olmadı ekşimikle süslenir. (Hiç sevmem)  14.03.2008 22:15
 

buraya üye olduğumdan beri ilk defa bir blog yazarının tüm yazılarını sıkılmadan okudum..gerçekten çok keyifli yazıyosunuz devamını dilerim... neden yazıyosun diye sorsalardı benim cevabım : ''bana yazmayı öğretmişler zamanında,hala alışkanlıktır yazarım '' derdim :)) saygılar..

frozenheart 
 14.03.2008 17:52
Cevap :
Yazıları sıkılmadan okumanıza sevindim. Bazen börtü böceğe dalıyorum ama olacak o kadar! Çok teşekkür ederim, moral verdiniz selamlar.  14.03.2008 22:18
 

Bence insanın ruhu bir kap. O kap hayatla doluyor ve yazarak boşaltıyorsun kabı ki; yeniden başka hayat parçalarıyla dolsun. Ya da yazmak aynaya bakmak gibi. Aynada yüzümüze, yazıda da ruhumuza bakıyoruz gibi geliyor bana. Belki de yazanlar dünyanın olan görüntüsüyle yetinmiyorlar ve kontrolün kendilerinde olduğu bir dünyaya ihtiyaç duyuyorlar. Bir roman yazdığını düşün; karakterler senden izinsiz nefes bile alamazlar. Kendi dünyanda kral ya da kraliçesindir, belki de daha fazlası :))

Fulya 
 14.03.2008 15:39
Cevap :
Fulya, Bu konu aslına bakarsan senin konun, ben sığ geçtim. Olayı Astrolojiye bağladım. Sıyrıldım. Derse bir çalış istersen. Ünlülerin bu soruya verdikleri cevaplar vardır mutlaka, onlardan başla, sonu sana kalmış. Derin saygı, sevgi ve hürmetlerimle :)  14.03.2008 22:23
 

Kova burcuyum. Dengesiz bir burç gibi görünür ama akıllıdırlar. İyi yazar çıkar mı? Sana bakarsam evet, kendime bakarsam hayııııııııırrrrrrr :))) Sevgiler

Hoşsada 
 14.03.2008 14:53
Cevap :
Haksızlık etme arkadaş kendine senin yazıları takip ediyorum ben. Kova olsun, bakırdan olsun.  14.03.2008 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1270
Toplam yorum
: 7729
Toplam mesaj
: 187
Ort. okunma sayısı
: 1086
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Deniz tutkunu.Amatör kıyı balıkçısı. Aynı Şarkı ve Ilık Havada Hoşça Kal adlı kitapların yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster