Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '18

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
61
 

Tematestus - Kuzey Kore

Tematestus -  Kuzey Kore
 

Hakkında çok şey duyup, çok az şey bilmediğimiz ülkelerden biri ve liderleri bu seferki tematestus’umuzun teması. Bilgi çok sıkı bir şekilde kontrol edildiğinden, Kuzey Kore'deki geniş yaşam alanları gizemli olsa da, size ülke ve liderleri ile ilgili bilgilerden eğlenceli bir test hazırladım.

1- Kore uzmanı Juliette Morillot ve gazeteci Dorian Maloviç’in, 2018’de Kuzey Kore’nin tarih, siyaset, jeopolitik, insan hakları, ekonomi, toplum ve kültür, propaganda faaliyetlerini inceleyerek yazdıkları kitap “En iyi jeopolitik kitap “ ödülünü  kazandı. Batı klişeleri tarafından sıklıkla nakledilenlerden farklı bir gerçekliğin anlatıldığı, gezegendeki tek komünist hanedanının nasıl hayatta kaldığına dair değerli ipuçlarının verildiği bu kitabın adı nedir?

a- 99 soruda KuzeyKore   b- 10 soruda KuzeyKore    c-100 soruda KuzeyKore    d- 9 soruda KuzeyKore

 

2-İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana üç kuşak “Kim” ailesi tarafından yönetilen bu ülke, hayatın tüm yönlerini kapsayanve “juche” olarak bilinen ideolojisi hangisi olabilir?

a- Kendine güven     b- Babana güven     c- Bana güven     d- Dedene güven

 

3- Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, akla ve mantığa aykırı olan şeyler yapan; emmental peyniri, havyar ve şampanya seven “çılgın şişman bir çocuk” olduğunu düşündürülsede, iktidara geldiğinde yaklaşık 30 yaşında idi. Kaynaklar, İsviçre’de yatılı okuduğunu yazıyor. Sizce, idolü olan basketbolcu kim olabilir?

a- Kerim Abdul Cabbar     b- Magic Johnson    c-Michael Jordan       d- Efe Aydan

 

4- Bütün dünyanın aksine Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde(Kuzey Kore) takvim; Bilge Lider, Üstün İnsan, Halkın Babası, Ulusun Kaderi, Demir İradeli Kumandan, Ulusun 21. Yüzyılın Dünya Lideri vb. (bir sürü sıfatı var, kısaltmak zorunda kaldım)Mareşal Kim İl Sung’un ölüm tarihi olan 15 Nisan 1912’den başlıyor. Bu nedenle dünya 2018 yılını yaşarken onlar şu an kaçıcı yıllarını yaşıyor diye sorsam.

a- 106         b- 206            c-306             d- 406

 

5- Dedesi Kim İl Sung, babası Kim Jong İl ve Kim Jong Un’a ait izlediğim videolarda yanlarındaki refakatçilerin ellerinden düşürmediği iki şey dikkatimi çekti. Sizce ne olabilir?     

 a- Peynir- ekmek     b- Kalem - defter      c- Tabanca - tüfek     d-Tespih - nargile  

 

6- ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetleri malum medya malzemesi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un "Nükleer silah düğmem masamda" açıklamasına, Trump’ın verdiği "Benim nükleer düğmem seninkinden çok daha büyük ve güçlü"  epey espiri konusu oldu. Söz düellosunda; Kim, Trump'a "akıl hastası bunak" dedi. Sizce Trump, Kim’e ne demiş olabilir?

a- Füze adam     b- Nükleer adam    c- Balistik adam    d- Roket adam

 

7-  Kuzey Kore’yi araştırırken  okur- yazar oranına şaşırdım. Eğitim konusunda Komünist ülkelerin ‘eğitim parasız olacak’ gayesi burada da var. 8 ile 17 yaş arasında eğitim mecburi. Öyle özel üniversite, her il’e ikişer üçer üniversite yapımı yok. Eğitim asker disiplininde sürerken, hocaya “çıkışta görüşürüz” diyenden haber alınamıyormuş (!) Kuzey Kore’nin okur-yazar oranını tahmin eder misiniz?

a- yüzde 90         b- yüzde 100      c- yüzde 99      d- yüzde 78

 

8- Güney Kore'de yapılan 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na son anda katılma kararı veren Kuzey Kore ekibinde; 22 sporcu, 140 müzisyen, 229 ponpon kız ve 21 gazeteci varmış. Kaç madalya almışlar, şaşacaksınız. Tahmin edin bakayım..

a- Sıfır         b- Bir         c- İki         d- Üç

 

9-  Medyada, yoğun güvenlik altında  Pyongyang'dan Pekin'e yola çıkan bir tren spekülasyona neden oldu.Times, bu gizemli trenin Kim Jong Un’un  “Kurşun geçirmez, yavaş ve şarap dolu”  treni olduğunu yazdı.Trenin rengi çok konuşuldu. Hatırladınız mı?

a- Sarı      b- Kırmızı      c- Yeşil       d- Pembe

 

10-  Nükleer füze denemeleriyle dünyanın tepkisini çeken Kuzey Kore’nin, siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal yaşamları gezip görenlerin anlatmasına bakıldığında “acaip” bir ülke. Lideri Kim Jong Un ise dünyanın gündeminden düşmüyor.Hele ki, sadece Kim’in kullandığı ''Ambition'' adlı saç modelini. Ambition’un anlamı sizce hangisi olabilir?

a- Şefkat     b- Hırs       c- Lider       d- Cömert

 

Cevaplar; 1-c, 2-a, 3-c, 4-a, 5-b, 6-d, 7-b, 8-a, 9-c, 10-b

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 705
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

1959 Sinop Bektaşağa Köyü doğumluyum. Yaşamda, anlaşılacak bir şeyi olanlara ve bunu öğreti yapan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster