Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
229
 

Temcit

Temcit
 

Hayır, yabancısı olduğunuz, bilmediğiniz bir şey değil, bildiğiniz, en azından haberdar olduğunuz bir söz söyleyeceğim: Bilin ki çivisi çıkmış, kargaşada boğulmak üzere olan dünyada boğulmamak; ayakta kalmak, yaşamak için,  bunun gibi toplumu saran fitne (bozgunculuk) ve kardeş kavgasından uzak durmak için, yanı sıra toplumsal, bireysel sevgi, barış, esenlik için en doğru ve kolay yol şudur: Allah'ın ipine sarılmak; Kur'an'ı Kerim'i elden bırakmamak
(terk edilir bir şey haline getirmemek) okumak, anlamak, yeniden okumak ve
Peygamberimizi can kulağıyla dinlemek...
 
Hz. Ömer (radiyallahü anh) der ki:
"Biz zelîl, aşağı bir kavim idik. Allah bizi İslâm dini ile aziz eyledi. Biz izzet ve şerefi, hâkimiyet ve galibiyeti, Allah'ın bizi aziz ve hâkim ettiği şeyden başkasında ararsak, Allah bizi eskisinden daha zelîl eder." (Nişancızâde, Mîr'ât-i Kâinat önsözünden, Berekât Yayınevi)
 
*temcit. a. Ar. Üç aylar (recep, şaban, ramazan) süresince, sabah ezanından sonra minarelerden okunan ve Tanrı'nın ululuğunu belirten dua. (Türkçe Sözlük, Dil Derneği)
*temcid: Ululama, ağırlama. Cenab-ı Hakk'ın büyüklüğünü bildirme. Sabah namazı vaktinden evvel minarelerde belli makamlarda söylenen niyaz ilahisi. İlk önce Hz. Bilâl-i Habeşî tarafından söylenmiştir. (Ferit Devellioğlu, Osmanlıca Türkçe Ansiklopedik LÛGAT, Aydın Kitabevi)
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 380
Kayıt tarihi
: 26.11.12
 
 

Yazar, gazeteci (eskisi); şimdilerde işsiz, göğe ve suya yazıyor.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster