Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
226
 

Temel, öncesi olmayan şeyler için atılır

Temel, öncesi olmayan şeyler için atılır
 

Temel öncesi olmayan şeyler için atılır


Abdullah Gül, “Güzel yarınların temellerini hep birlikte atacağız. “ diyor bayram mesajında. Temel, öncesi olmayan şeyler için atılır, yada önceki yapı yıkılıp kazınarak yerine atılır. Yeni ve ilave temeller atacağız demiyor. Güzel yarınlar için önceden atılmış temeller yokmuş gibi “ temellerini atacağız” söylemi, kurtuluş savaşı sırasında ve sonrasında atılan temeller ne olacak sorusunu getirdi aklıma.

Önceden atılmış hiçbir temel yokmuş gibi “ temellerini atacağız” demek, önceki atılmış temelleri yok saymak, yada onların yerine yeni temeller atmak anlamına gelir. Aksi halde beynin gerisinde oluşan mesaj “Güzel yarınları inşa etmeye hep birlikte devam edeceğiz” şeklinde oluşurdu. Yani önceden atılmış temellerin ve onlara ilavelerin üzerinde güzel yarınları inşa etmeye devam edeceğiz tarzı bir ifade oluşması gerkirdi. Beynin gerisindeki oluşum kaynağı farklı olunca Cumhuriyet dönemindeki temelleri yok gibi, atılmamış gibi vurgulayan, yada onların yerine güzel temeller atmayı vaad eden söylem oluşmaktadır.

Zihin gerisindeki derinliklerin iyi analiz edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Temeller atmış olanların yerini almak, yarıştırmak için önceki temelleri yok etme pahasına yeni temeller atma çabası gelip geçiyor aklımdan. Hani çocukken ihtiraslarımız ve tutkularımız olur hayallerimizde. İlk okula başladığımızda da kendimizi zaman zaman sınıf öğretmeninin yerinde hayalleriz. Ancak o hayaller sadece hayal kaldığı için zararsız, masum hayallerdir. Aktifleşmiş diğer tür hırslar ve tutkular ise, hele çocukluk çağında değilse çok tehlikeli ve zararlı olabilmektedir.

Daha önceki yazılarımda bazı isimlerden önce sayın sözcüğünü kullanmadığım dikkati çekmiştir. Düşüncem şudur.

Saygınlık gerektiren, özellikle tam ve gölgesiz aklık ve paklık gerektiren görevlerde, aklanması gereken dosyaları olduğu halde aklanmadan oturanlar olursa, üstelik herkes sayın diyerek rağbet gösterirse aklanmamayı ödüllendirmiş ve teşvik etmiş oluruz. Çocuklarımıza ak olmayı ve ak kalmayı öğütleyemeyiz, öğretemeyiz. Kızımızın adını “akkız” oğulumuzun adını “onur” koyarak ak ve onurlu kalmalarını temin edemeyiz. Toplumda itibar ve değer normları bozulur ve hatta tersine çalışarak toplumu ahlaken dejenere eder, çökertir.

Hakkında suç dosyası olupda, dokunulmazlık zırhına sığınarak yargıdan kaçan, yargılanmayan, aklanmayan hiç kimseye “Sayın” diyemiyorum. Aklanmamış insanlara kim olursa olsun sayın ve siz diyemiyorum. Sayınlık ve “siz”lik rütbeyle ve koltukla hakedilemez, ak olmakla, gerçekten saygın olmakla hakedilir.

Nasılki bilenlerle bilmeyenler bir olamazsa, ak olanlarla aklanmamış olanlarda bir olamaz. Herkesi aynı kefeye koyup herkese sayın demek, riya ve istismara prim vermek olur ve toplumun geleceğini çürütür, gerçekten saygın olanlara saygısızlık ve haksızlık olur.

Ak olduğunu düşünen, ak olduğunu bilen ve söyleyen herkes haklarındaki dondurulmuş suç isnat dosyalarından bir an önce kurtulmalıdırlarki bizde o zaman riyasız bır şekilde ve rahatca “Sayın” diye hitab edebilelim onlara.

Dr. Hamit Bozkurt

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Dr. Hamıt Bozkurt, Ben İnşaat Teknik Öğretmeniyim. Boş arazıye temel atılır. Arazi boş değilse üzerindeki yıkılır iş makineleriyle temizlenir ve temel atılır. Eğer söylendiği gibi temel atılacaksa önce sizi bizi ve var olanı temizlemek gerekir. Buda Teknik olarak mümkün değildir. Başkalarını bilmem ama bizi temizlemek ve yeni temel atmak için zaman olarak insan ömrü kafi gelmez. Çünkü biz tarihi, kültürü ve mili değerleri ne yıktırırız nede başka kültürün ve değerlerin temelini attırırız. İlginize teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

SAMİ NOGAY 
 24.10.2009 12:15
 

Bu ülkenin temellerini Atatürk Cumhuriyetle birlikte atmış, Türk milletine demokratik, laik, sosyal hukuk devletine dayalı, çağdaş, üniter ve bölünemez bir yapı bırakmıştır. Sayın Gül'ün "iyi şeyler olacak" dediği yapacakları açılımın bu ülkenin diline, üniter yapısına ve laik düzene zarar verecek şeylerse "biz almayalım".

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 18.10.2009 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster