Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
298
 

Temel eğitim ve 4+4+4 uygulaması...

Temel eğitim ve 4+4+4 uygulaması...
 

Bilindiği üzere 18. Milli Eğitim Şûrası’nda (2010 yılında) mevcut 8 yıllık kesintisiz temel eğitimin 4+4+4 olarak yeniden düzenlenmesi karara bağlanmıştı.

Ayrıca zorunlu temel eğitimin 1 yıl okul öncesi olmak üzere, toplam 13 yıl süreli olması esas alınmıştı.

Öneriyi uygun bulan hükümet, şura kararını “kesintili, kademeli” ve ilk 4 yılı “zorunlu”; toplamı12 yıl olacak şekilde TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Bu arada, şurada alınan 1 yıl zorunlu “okul öncesi eğitim” süresi kararı, kanun teklifine almayarak, devre dışı bırakıldı.

Eğer bir aksilik olmazsa, önümüzdeki yıla kadar yasal düzenlemeler tamamlanacak ve 2012 yılında temel eğitim 4+4+4 kesintili ve kademeli olarak başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, yapılanları yorumlarken, iki önemli noktaya dikkat çekiyor:

İlki; amaçlarının sistemi esnekleştirmek olduğunu söylüyor. Dahası “mevcut yapı çok katı yeni yasal düzenlemeyle sistemi demokratikleştireceğiz.” diyor.

İkincisi ise; düzenlemelerle yeni gelişme ve değişmelere kolay uyum sağlanacağını ve artık sık, sık değişikliklere ihtiyaç duyulmayacağını ifade ediyor.

MEB’in konuya bakış açısı ve yaklaşımı bu şekilde. Biraz da yeni düzenlemeye sivil toplumdan gelen görüş ve eleştirilere göz atalım:

Konu üzerine önemli eleştirilerden biri: 12 yıllık zorunlu temel eğitimin amaçlı bir şekilde 4+4+4 olarak düzenlendiği;

Böylece din eğitimi veren kurslara ve meslek liselerine, (dolayısıyla İmam Hatip Lisesi’ne) kolay yönelme yolunun açılmaya çalışıldığı iddiası.

Aslında bu iddia fazla mantıklı gelmiyor.

Çünkü bulunduğumuz noktada 8 yıllık temel eğitim dahi az görülmekte ve mevcut iktidar bu süreyi 12 yıla çıkaracak. Başka bir niyeti varsa, neden bunu yapsın?.

Kaldı ki öğrenciler ilk 4 yıldan sora nereye giderlerse gitsinler. Temel eğitimlerini tamamlamadan, diploma alamayacaklarına göre, evham yapmaya ne gerek var?

Bir diğer eleştiri ise; yeni sistemle mesleki yöneltme ve yönlendirmenin erken yaşlara çekilmesinin neden olacağı sıkıntılar;

Uygulama ile temel eğitim ve becerilerin yetersiz kalacağı ve bilinçsiz meslek seçimleri gibi risklerin ortaya çıkacağı endişesi.

Eleştiri yerinde ve haklıdır. Aslında henüz işe koyulmadan bu ve benzeri hususların eğitim çevrelerince detaylı görüşülüp, karara bağlanması gerekir.

Öbür türlü ileride, uygulama sonrası ortaya çıkacak sıkıntıların telafisi, düşünülenden daha zor ve fazla zaman alıcı olabilir.

Bir diğer eleştiri ise Şura Karar’ında olmasına rağmen, 1 yıllık “okul öncesi eğitim” süresinin, yeni kanun teklifinde yer almaması.

Bunu bir eleştiri olarak değil, yapılması gereken, ancak bir şekilde gözden kaçan ciddi bir eksiklik olarak görmek gerekir.

Bu nedenle bekletilmeden yeni kanun teklifine ek yapılarak, eksiklik giderilmeli...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 435
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster