Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
838
 

Temizlik imandan gelir (di) !

Temizlik imandan gelir (di) !
 

Bizde temizlik imandan gelir(di), öyle biliyorduk ki sorsan kimse ben pisim demez. Herkesin evi bal dök yala öyle yani. Evin temiz olsun, mutfağın temiz olsun ya boşver parkları sokakları, herkes istediği şeyi istediği yere atıyor zaten.

Adamlar piknik artıklarını bırakıp gidiyor parkın orta yerinde. Bir de kuşlar hayvanlar eşeliyor, seyret manzarayı. Ne yediği bir bir ortada.

Kaldırımlar sigara izmariti dolu, içeride sigara yasağından sonra daha çok birikiyor yerlerde. İnsanlar binaların dışına çıkıyor tüttürüyor birer tane, e ne yapsın adam iki adım ötedeki çöp kutusuna mı yürüyecek, izmaritini yere atıp ayağıyla da ezip giriyor içeriye. Ama binanın içi temiz, klimalı, mis kokulu. Boşver sokağı, kaldırımı, ona ne.

Çocuk, genç fark etmiyor elinde yediği cips paketini boşalınca yere fırlatan atan mı ararsın, arabasının dolan küllüğünü inmeye üşenip de camını açıp elini uzatıp yola boşaltın mı, yolun ortasına tüküren mi her şey bir arada tekmili birden yurdum insanında.

Bu yakınmalarım hep var da şu ter kokusunu ne yapacağız bilemiyorum. Şükür ki yaz bitti, havalar biraz daha soğuk, daha az terler insan diyorum ama ya insan kendi ter kokusunu duymaz mı? Niye temiz tutmaz kendini?

İnsan halidir, hepimiz terleriz. Ama ya bunun bir de temizliği var, deodorantı var, suyu sabunu var ne bileyim işte temiz tutacak bilumum her şey elimizde mevcut. Birazcık hassasiyet lazım sadece.

Otobüste şehirlerarası seyahatim sırasında 8 saat ön koltuktaki kilolu iri yarı adamın teriyle birlikte yol aldım geçenlerde. Elim burnumda oturdum, elim yoruldu. Nefes almaktan bu kadar nefret ettiğim bir zaman dilimi hiç olmamıştı şimdiye kadar. Ne azaptı o öyle. O yetmezmiş gibi muavinin her geçişinde aldığım ter kokusu.

Ben mi huysuzlaştım gittikçe bilmem ama çok şikâyet ediyorum bu durumdan. Hijyen delisi de değilim kesinlikle. Bir kafede otururken yanıma gelen garsondan yayılan ter kokusu benim tüm neşemi kaçırıyor. Üstelik bazen şık mı şık mekanlarda.  Hiç şahit olmadınız mı sanki bu duruma, benim mi başıma geliyor sadece?

Örneğin kat kat giyimli şık kapalı kadınlardan da yayılıyor, baksan iki dirhem bir çekirdek. Bazen belediye otobüsünde ayakta duran kolunu kaldırıp yukarıya tutunmuş biri, bazen yanınıza oturan biri kadın erkek fark etmiyor. Ama ne yazık ki durum bu.

Dinlesen ne kadar temiz olduğunu anlatır ya ben de içimden hadi oradan diyesim gelir.

Öff, ne biçim bir yazı oldu böyle, rahatsız oldum kendimden şimdi. Belirteyim demiştim. Birazcık da dertleşeyim. Uzatmadan keseyim bari.

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de ağız kokusundan çok rahatsız oluyorum Şükran.Çok cana yakın bir yapım var ya insanlar konuşurken içime giriyorlar sanki.Ya biraz uzakta durun değil mi? Ben de terlerim ama terim hiç kokmazmış, nasıl oluyorsa.Çok rahatsız edici gerçekten.Bende de aksilik bu ya başkalarını rahatsız etmeme takıntı haline gelmiş.Banyolardan,lavabolardan ayrılmıyor ah bilsen bu konuda neler neler çekiyorum.Bizim yaşlarda hijyen daha önemli oluyor. Temizliği insanlara mecbur edeceksin.

Kerim Korkut 
 24.10.2012 8:05
Cevap :
Şu yaz bitti de umuyorum daha az ter kokusuyla rastlaşırız diyorum yine de pek umudum yok. Her sabah duş alma zihniyeti daha yerleşmedi bizde, belki ileride :)) Teşekkürler...  24.10.2012 13:30
 

Katılmamak mümkün değil Şükran hanımcığım; nasıl çözülür, ne yapılabilir bu konuda bilmiyorum ama öncelikle saygı diyorum evvel kendine en iyi koşullarda ve temiz yaşamayı hakediyorum diyebilmeli, sonra çevresine herkes hakediyor kaliteli yaşamı ve kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok diyebilmeliyiz!..selamlar

Cemile Torun 
 22.10.2012 16:16
Cevap :
Çok haklısınız Cemile Hanım'cığım, insan önce kendine saygısı olmalı temizliğiyle, derli topluluğuyla sonra çevreye saygılı olmalı her haliyle. Teşekkür ederim yorumunuz için. Sevgiler...  22.10.2012 22:25
 

İlk yapılması gereken insanlara gerçek bir eğitim vermek. Hem aile tarafından hem de okul tarafından desteklenen bir eğitim. ikinci yapılması gereken belediyelerin çöp konusunda iyi bir çalışma yapması. Ben bir şey yediğimde çöpünü aslan yere atmam fakat atmıştım bir keresinde. Neden derseniz; yarım saatten fazla çöpü elimde taşıdıktan sonra en işlek caddelerde çöp bulamayınca bir anda sinirlenip çöpü yere atmıştım. Ama genelde yaptığım (eğer cebimi yada çantamı kirletecek bir çöp değilse)çöpü çantamın yada cebimin içine koyup bir çöp bulduğumda atmaktır. Vucüt temizliğine gelince, insanları anlamak çok zor. Ben çok terleyen bir insanım hatta yazın üzerimdeki kıyafet ıslanır diyebilirim lakin ter kokmam, daha doğrusu kokmamak için elimden gelen önlemi alırım. Buna rağmen bazılar bana pismişim gibi bakar ama çok terlemeselerde kendilerinin koktuklarının farkında değillerdir onlar. Özetle iyi bir eğitim bir bir belediye bu sorunları halledebilir.

ARAL 
 12.10.2012 16:59
Cevap :
Öncelikle güzel yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi çöpümü asla sokağa atmam, çocuklarıma da öğrettim. Yer bulamazsam çantama koyar eve getiririm. Ama dediğiniz gibi belediyelerin de bu işe önem vermeleri ve eğitim lazım. Ter konusunda ise bunu önlemek için su sabun yeterli, ama sık sık olmak üzere. Biz toplum olarak her sabah duş alan kişiler olamadık hiç. Geneli söylüyorum tabii. Selamlar...  12.10.2012 22:35
 

Yoo, haklısınız! Çok kötü bir durum olduğu kesin. Ben de kokulara karşı çok hassasım ve midem kalkıverir hemen! Yalnız şöyle bir gerçeği de biliyorum ki terleyen kimi insan temizliğini lâyıkıyla yapsa da vücut kokusunu engelleyemiyor! Sokakta da yere çöp atan birini görürsem koşup yerden alıyor, sahibine "bunu düşürdünüz" diyerek iade ediyorum! Suratını görmelisiniz, tabii benim aldığım hazzı da:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 12.10.2012 6:46
Cevap :
Haklısınız, bazı insanlar ne kadar temizlense de yine vücut kokuları var ama bunu önleyecek metodlar da vardır diye düşünüyorum. Hele ki bir garsonu ter kokusuyla düşünemiyorum. Sokağa çöpünü pervasızlıkla atan, yurtdışında kesin atmaz. Sokaklar konusunda herkes sizin bizim gibi olabilse keşke. Sevgiler...  12.10.2012 9:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2993
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster