Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
371
 

Temizlik ve geri dönüşüm

Temizlik ve geri dönüşüm
 

Ülkemizin genelindeki perişanlık, fakirlik ve bitmeyen sıkıntılarını gördükçe, neden böyle olduğumuzu düşünmek istemiyorum çünkü; görüp biliyorum. Çoklarımızın bencil, işsizlik, beceriksizlik, iş küçümseme huyumuz var. 

Zenginin düşünmeye hiç ihtiyacı yok. Fakirlerde zaten hep fakir; seçim zamanları dağitılan biraz yiyecek, yakacakla yetinmeye çalışıyorlar. 

Hemen her yıl yurtdışına çocuklarımın yanına gidiyorum. Almanya'da kalıyorlar. Talebe olarak gidip bir daha dönmediler. 

İlk kez yanlarına özellikle otobüsle gittim çevreyi görmek için. Avusturya'yı geçince ağlamaya başladım.Yanımda oturan bayan merak edip sordu: 

- Neden ağlıyorsunuz? dediğinde ben de: 

- Çocuklar artık dönmezler çünkü; gördüklerim bunu anlatıyor. Başka tarfik, temizlik, düzen herşey var ! Neden dönsünler ? Tahsil hayatında buralara alışacaklar, diye cevap verdim. Nİtekim düşündüğüm oldu. Okulları bitti , yerleştiler. 

Almanya' nın yakın ülkelerini de görme fırsatım oldu. Oralarda gördüklerime inanamadım. Bugün Başkent Ankara' da bile halledilmemiş bir çöp sorunumuz var. Bu konu beni hep üzmüştür. 

Bir kaç ay evvel bu konu tartışılıyordu.''Çöp kaplarının belediyeye yük getireceği'' söyleniyordu. O anda telefonla yayına katılmak istedim. Telefon açıldığında çıkan beye, konu hakkında söylemek istediklerimin olduğunu belirttim: 

- Apartman yöneticisiyim, ben kendi adıma aidatlardan gerekeni yapıp, o çöp kaplarının fazla bir yük olmayacağını, bunun yapılmasının belediyeyi yükten kurtaracağını, bildirdim. 

Programın sonuna gelinmiş: 

- Lütfen, yarın arar mısınız? Yarın da bu konu tartışılacak, dediler. Ertesi gün acil bir işim nedeniyle programa katılamadım. 

Sonuç sanırım sıfır. O gün bugün değişen bir şey yok. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 329
Kayıt tarihi
: 13.11.08
 
 

Emekliyim, çocuklarım ve torunlarımla, mutlu bir yaşamımız var. Doğayı, kedilerimi, balkonumdaki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster