Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '13

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
342
 

Temrin ve Acemi Dergileri

Temrin ve Acemi Dergileri
 

İSMEK çok güzel kurslar düzenlemekte, bu kurslar katılımcılara harika bilgi ve donanım vermekte. Bu kurslardan birinde Edebiyatın yüz akı Temrin ve Acemi dergilerinin kurulmasında ve hayatını idame ettirmesinde teknik direktörlük yapan Edebiyat dünyasının Fatih Terim'i sayın Şeref Yılmaz Hoca büyük bir öz veri ve samimiyetle seçkin bir eğitim vermekte.

Yazarlık Kursu...

Şeref Hocayla tanışalı fazla olmadı ama ondaki adalet, etik, sorumluluk duygusu ve vicdani bakış açısına hayran kalmamak elde değil. Bunlar bir yazarda bir hocada olması gerekenler zaten. Adalet gördürekte, ahlak hissettirmekte, sorumluluk ve vicdansa insana yazma ve öğretme bilinci vermekte.

Şeref Hoca alçak gönüllü bilgi dolu bir şahsiyet. Allah ondan razı olsun zira bir çok insanın ufkunu açmakta. Hem alaylı hemde okullu diye tabir edilen sanat dünyasında bu ikiside onda var.

Yazmak Allah vergisi bir yetenek önemli olan o yeteneği salam bir teknik direktörün keşfetmesi. Şeref Hoca işte o sağlam teknik direktörlerden. Yeteneği olan Yazar ve şair adaylarına kaleye nasıl şut çekilir, oyun nasıl oynanır ve okunur ortaya nasıl oyun sergilemelidir bunların stratejilerini öğretmekte ve bunu yaparken adeta sanki hayat amacı sadece bu imişçesine büyük bir öz veri ve alçak gönüllülükle işini ciddiyetle sergilemektedir.

Temrin ve Acemi dergileri içerisinde onun elinden geçmiş bu işe baş koymuş YAZARLIK OCAĞINDA pişen yazarların yada Anadolunun her yerinden yeteneği olanların güzide ve özel yazılarının bulunduğu iki dergi.

Temrin ve Acemi adını edebiyat dünyasında ilkeli duruşuyla söz ettirmekte. Bu dergilerin başında en tanınmış yazarları değil ama en iyi yazıları ve şiirleri görebilirsiniz. İlkeli dedim ya, adil, etik, sorumlu ve vicdanlı bakış. Dergilerin yazarlara temel yaklaşımı bu . Yazara değil ne yazdığına, şöherete değil elden çıkan ürüne bakan bu dergiler gittikçe daha fazla edebiyat severin beğenisini kazanmakta. Edebiyat dergisi diye çıkan bir çok derginin başarısızlığının altında sadece okur kitlesinin olmaması değil aynı zamanda kaliteli ürün çıkartabilecek ilkeli duruş ve vizyona sahip olunmaması da ciddi etkendir.

Düşünsenize bir çok derginin yayın yönetmeni, yazarı ahbap çavuş ilişkisi içinde gitmekte ve TEMRİN; ACEMİ ve YAZAK'ta bunun böyle olmadığını ilan ediyor Şeref Hoca.

Valla ne yalan söyleyim ben tanıştığımız günden beri açık sözlülüğü ve dürüstlüğü, alçak gönüllülüğü ile Şeref Hoca'yı çok sevdim. Keşke ülkemiz böyle değerli insanların kıymetini bilse. Keşke en azından Şeref Hoca'dan ders alan kurisyerlerin kendileri onun değerini anlasa. 

İSMEK te açılan bu Yazarlık Kursu ve Şeref Hoca'nın öğrenci Yazarları ile oluşturduğu (YAZAK) derneği YAZARLIK OCAĞINI ciddi anlamda tüttürecek ve trendi takip eden değil Trend oluşturan vizyonla bir nesil gelmekte.

Türkiye buradan çıkacak ciddi yazarlarla edebiyatta daha güzel adılımlar atmaya başlamıştır.

Yazar Sevda Kıdeyş Hanım efendi gibi sağlam ve yetenekli kalemler işte bu tezgahtan çıkmış harika yazarlardandır. Sevda Kıdeyş Hanım efendi gittikçe yazıları daha geniş kitlleri etkisi altına almaktadır. Yazmaya olan tutkusu ve yeteneği elbette onu hak ettiği yere getirecektir.

O zaten bir yere gelmek için değil yazmayı sevdiği ve yazarken yaşadığını hissettiği için yazmakta. Önemli olan da bu değil mi?

İyi ki varsın Temrin, Acemi ve Yazak.

İyi ki varsın Şeref Hoca.

Yazdıklarımız senin eleştirilerinle daha güzel olacak...

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3569
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster