Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
440
 

Tencereyi patlatmadan

Tencereyi patlatmadan
 

Bir bardağın taşması için bir kaç neden gerekir; ani açılan bir musluktan hızla akan su, az akan bir musluğun doldurduğu bardağa son damlanın düşmesi gibi. Genellikle boş bir su bardağı bu iki sebepten taşar. İnsanın yaşadığı olumsuz, kendine ve çevresine zarar veren duygularını da bardağın taşma sürecine benzetebiliriz. İnsanın duygularını yönetebileceği ve kontrolü kendinde olan bir musluğu yoksa veya bardağında ayarlı bir tahliye sistemi bulunmuyorsa, işte o an su da taşar duygu da.

Günümüzde zor pişen yemekleri kolayca pişiren özellikle yemek hazırlamada hız kazandıran bir ürün var, "Düdüklü Tencere" . Geçmiş zamanlarda özellikle kuru baklagilleri pişirmek için akşamdan ıslatmak, saatlerce yüksek ateşde pişirmek gerekirken, günümüzde buhar kontrolü etkin bir düdüklü tencere yemeği kolaylıkla ve kısa zamanda pişirebilmektedir. Bunu sağlayan ise düdüklü tencerenin içindeki buhar basıncını kontrol edebilmesi ve basıncın fazlasını kontrollü biçimde tahliye etmesidir. "Düdüklü Tencere" bu sayede sadece ateşin enerjisini değil, buharın enerjisini de kullanarak yemeği pişirir.

Peki, bu durumun insan davranış ve duyguları ile ilişkisi nedir diyorsunuz şimdi ? Günümüzün iş ve özel yaşamı; hızın, teknolojinin, karmaşanın ve rekabetin getirdiği yoğun bir gerginlik üzerine kurulu ve bu durum kaçınılmaz bir gerçektir. Bu şartların oluşturduğu gerğinliği düdüklü tencerenin içindeki basınca benzetirsek, sanırım yanlış yapmayız.

Bu sıkışmış buharın oluşturduğu enerji, iş ve özel yaşamımızdaki; gerginlikler, stresler, öfkeler, küskünlükler vb. bir dolu olumsuz duygulara yol açar. Tüm bu duyguları içimizden kontrollü olarak dışarı atmadığımız sürece kendimiz ve çevremiz için bir tehlike taşıması kaçınılmazdır.

Yapılması gereken, düdüklü tencerenin kontrollü olarak buhar tahliyesini yapacak kanallarının olmasıdır. Yani insanın kendi yaşamında gerkinliklerini, öfkelerini ve streslerini tahliye edeceği kontrollü davranışlar sergileyebileceği alanları yaratarak, bu gibi durumlarda kendini rahatlatabilmelidir.

Unutmayın içimizde biriktirdiğimiz her olumsuz duygu; tencereyi patlatır, kendimizi ve etrafımızı yakarız. Her kişinin kendi için, gerginlik tahliye kanalları oluşturması huzur dolu bir gün için önemli bir adımdır.

Duygularınızı kızgınlığa, öfkeye dönüşmeden önce ifade etmeye denemeye ne dersiniz? Ve olumsuz duyguların yanında yeri geldikçe olumluları da söylemeye.

Bazı İnsanları sevmeyebiliriz ama saygı göstermemiz gerektiği anlayışını benimsemeye ne dersiniz?

Kızgınlık normal, sağlıklı ve insani bir duygudur. Ancak kontrolden çıktığı ve kırıcı olduğu zaman birçok üzünülü olaylara neden olabilir. Bu bir yerde kızgınlığın bizim düşmanımız mı yoksa dostumuz mu olacağını anlamamızla da ilgilidir.

Unutmayalım ki, içimizde biriktirdiğimiz her olumsuz duygu tencereyi patlatır, kendimizi ve etrafımızı yakarız.

Kızgınlıktan bu kadar bahsettikten sonra bu cümlemin sonuna nokta koymuyorum ve gelin kızgınlıklarımızı bu yazının son noktası olarak buraya bırakıp, kendinize yandaki resimden gülen bir yüz seçin ve çevremizdeki kişilere ve olaylara gülen yüzlerle bakalım...

Resim:/www.benettontalk.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet her şeye rağmen gülmek lazım ama.... Cidden çok zor bu şartlarda. Saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 17.08.2007 21:36
Cevap :
:)))) lütfen, aynanın karşısına geç ve önce ağlamaya şans ver ağlamaya çalış, daha sonra gülmeyi dene. gülmek o kadar zor değilmiş diimi , sevgilerimle:))  18.08.2007 1:59
 

bilmesi yetmiyor Erol Bey. Yapılması gerekeni herkes yaparsa anlamlı oluyor yaşananlar. Benim mutlu olmam bana yetmez etrafımda mutsuz insanlar varsa gibi. En iyisi biriktirmemek dediğin gibi, içinden geçeni en az kırgınlıkla dile getirmek diyeceğim ama öyle şeyler oluyor ki davulu kulağında patlatsan niye patlattın davulu diye pişkinleşebiliyor insan. Yine de kızgınlık buharını azar azar boşaltmakda fayda var. Güzel bir benzetme yapmışsın, kalemine sağlık. Hoşçakal

kevser şekercioğlu akın 
 04.07.2007 10:07
Cevap :
teşekkürler güzel düşüncelerin ve yorumların için. o kızgınlıklar içimizde gizlice birikip bir gün ortalıgı toza dumana katıyorlar. En güzeli biriktirmemek veya her fırsatta kurtulmak :) sevgilerimle..  05.07.2007 13:42
 

Ben bilmem kaç basınçla ortalıkta uçacak ya da uçuracak gibi dolanmıyorum ki:))Kendisi mutlu olmasını bilmeyen, elbetteki kimseyi mutlu edemez. Güzel bir yazı, elinize sağlık. Sevgilerimle.

Doğa 
 30.06.2007 15:58
Cevap :
neden olmasın ki memnun ve mutlu olduktan sonra ve özellikle kendinizle barışık olmanız en güzeli. İhtiyacınız olmadığına göre ihtiyacı olanlar için resme bir gülücük bırakın isterseniz :) sevgilerimle..  01.07.2007 0:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 629
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

Hayatta iki şey vardır; masallar ve sonuçlar. (Erol Aslan)      ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster