Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1004
 

Teneffüs Arası 10 Dakika

Teneffüs Arası 10 Dakika
 

<ı>

' Teneffüs arası 10 dakikalık zaman yetmiyor ' diye haykırabilseydim zamana ya da çalabilseydim onu hoyratça kullanandan... O gün, sırt sırta vermiş koca dağların en dip, en sert yamaçlarına sığınan, kışın sonu gelmez, karlı, fırtınalı günlerine talip, baharda dağdan taştan kopup gelen hırçın sularla hırpalanan, kaderine çaresiz razı o köyde, almıştım haberi. Dünyayı köyümden ibaret bildiğim yaştayım henüz. Okul açılmış! Okula başlayacaktım o gün.!

Kendi kaderine terk edilmiş esmer yüzlü, boncuk gözlü, dokuz yaşında bir köy çocuğuydum ve adımı yeniden öğreniyordum. Hep çocuk olmak istedim nedense ve çocukluğumdaki gibi... Feridun öğretmenin o sevgi sözcükleriyle başım okşansın istedim tıpkı yükseklere yükseklere çıkıp önce Elek Dağ’ ı,sonra Süphan ve en sonunda başı gökte Ağrı Dağı’nı izlemeyi düşlediğim gibi… Oysa şimdi bir öğretmen olarak aynı kaderleri paylaştığım bu köy çocuklarının ağlamaklı gözlerinden gidişime sebep bir yılanın ardından bıraktığım acılarla süzülüyor ve bir yaz günü ansızın ufuklarımızda bir güneş batar gibi kaybolan Feridun öğretmenimin yaşamın kuytu derinliklerinde su misali akıp kaybolduğu gibi..

Bütün sorulara ve ağlayan gözlere şimdilik şunu söyleyebiliyorum sadece, "Ayrılık vakti geldiğinde durmak olmuyor nedense…" Ve ben yeniden dirilirim Güneydoğu'mun çorak topraklarında inadına yeşil kalan bir dal gibi, başka bir köyünde.. İlk adresim Şanlıurfa ili Siverek ilçesi Hatundere Köyü'ydü. Şu genç ömrümün ikinci mektubu misali defterimde karaladığım ikinci adres, Adıyaman ili Kâhta İlçesi Akıncılar Köyü'nü göstermektedir.
Sevgili öğretmenimiz kendini bu satırlarla ifade etmiş. İdealist bir kişilik. Mücadeleden hiç yılmamış. Bana Hababam Sınıfındaki Mahmut Hocayı hatırlattı. Cahilliklerimizden okuyarak kurtulacağımızın bilincinde ve okuyan insana saygısını dile getirmekten çekinmiyor.

Bizler büyük şehirlerde yaşarken, kitaplara yüz çevirirken okuyamadığı kitaplar için teneffüslerin 10 dakika olmasına isyan ediyor. Zamanını çalanlara sitemkâr. Zamanı hoyratça kullananlara da sitemkâr. Zamanın en kıymetli hazine olduğunun farkında ama acaba öğretmenimizin zamanını çalanlar bunun farkında mı?

Kitap okumak bir tutku ve ne yazık ki okuma alışkanlığımızı her geçen gün kaybediyoruz.

Büyük çoğunluğumuz aptal kutusunun karşısına geçip aptal aptal programları izleyip beynimizi uyuşturuyoruz. Onlar para kazanıyor biz para kaybediyoruz, zaman kaybediyoruz, enerji kaybediyoruz.

Yazının tam burasında salondan gelen haber programının sesiyle dikkatim dağıldı. Bir TV dizisinde bayanın birine uygunsuz bir teklif yapılmış ve konuyu ünlülere hatta sokaktan geçen ünsüzlere bile sorup fikirlerini alıyorlar.

Tabi, çok çok önemli bir konu. Gündemden hiç düşmesin. Her Allah’ ın günü konuyu tartışın, haber programlarına taşıyın, tartışma programlarına getirin konuyu ve saatlerce tartışın. Zaman zaman fikir ayrılıklarına düşün, ahlak zabıtası kesilin ya da bayanın bu teklif karşısında nasıl davranması gerektiğini bilimsel bir konu tartışıyormuş edasıyla tartışın ki adamların reytingleri artsın. Sayenizde cüzdanları kabarsın.

Bir diğer konu da, köylere hediye gönderirken ne olur biraz mantıklı olun ve fantaziyi bir kenara bırakıp orada yaşayan çocukların ihtiyacı olan şeyleri göndermeye dikkat edin. Ve bunu yaparken basına malzeme olmak için yapmayın.

Birgün inanıyorum ki bu parıltılı hayatlar bitecek. Bu bir süreç. İşte o zaman verdiklerimiz ile elimizde olanları tartmamız gerektiği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacağız...

Ülkeyi gençliğe emanet edip onlara sahip çıkamazsak (çıkmazsak) o gençlik bizden hesap soracak!

Eğitimin önemini farkedelim. Daha güzel bir hayat istiyorsak çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak istiyorsak onlara faydalı şeyler öğretelim. Onları ve kendimizi eğitelim.

İnsanın kendine verdiği zararı düşmanı bile veremezmiş. Çok doğru. Bizler bakmakla görmek arasındaki farkı anlayamazsak o göremediklerimiz birgün bizim sonumuz olur.

<ı>

Unutmayalım, bu çocuklar bizim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Esma Hanım, google den adıma bir arama yaparken sizin yazınız çıktı karşıma,önce şaşırdım bu yazının çıkmasına ,sonra sımsıcaktı cümleleriniz,üşüdüğüm bu dört duvar arasında öyle bir ısındım ki sormayın...Evet okumak,okurken satırlar arasında başka coğrafyalarda gezintiler yapmak,yeni ufuklar yaratmak küçük beyinlerde ve siz bir kitabı okuduğunuz sırada şöyle hafifçe kafanızı kaldırdığınızda 30 tane çiçekten dudaklar, cıvıl cıvıl cümleler tüketmek......Okumak diyorum,okuyabilmek ve kendini ,çevreni yeniden keşfetmek gibi...Ya da sevgili, Mark TWAİN'nin dediği gibi" okumayan ile okuyamayan arasında hiçbir fark yoktur" sözünü bütün damarlarında hissetmek...Yazınız için sonsuz teşekkürler.

İbrahim kaya 
 15.01.2007 20:06
Cevap :
:)Bu sımsıcak cümleleriniz için teşekkür ederim.Gönül isterdi ki, olaylara daha duyarlı olalım.Bahse konu olan makaleme çok daha fazla yorum beklerdim ama ne yazıkki başaramadım.Ümidimizi kaybetmeyeceğiz, bir yerlerden başladık elbet sonu gelecek. Sevgiler  16.01.2007 13:30
 

Sevgili Uçan kartal, blog yazarlarımızdan gül'ün söylediği gibi bu yorum işine benimde aklım ermiyor.Bu makale en çok yorum almak istediğim makaleydi.Seni burada görünce çok duygulandım.Neyse, ağlak hallere girmeyelim şimdi salya sümük durumları olmasın ama gerçekten duyarlılığına şapka çıkardım. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 07.01.2007 18:18
 

İnanmayacaksın dostum son paragrafını okurken gözlerimden süzülenlere engel olamadım ve hâlâ daha... Şehrimin göç alan kenar mahalle okuluna kasabamdan gelmişim, yazdan beri biriktirdiğim projelerim kafamda, ilk toplantıda büyük bir heyecan ve coşkuyla belki sadece ben konuşmakta... Peki şimdi mi! Sorma dostum, anlattım ta en başta. Çok uzağa gitmenize gerek yok, bir uğrayıverin şehir okullarına. Ah dostum canım dostum, belki bir gün geliriz karşı karşıya hem ağlayıp hem güle. Kolay gelsin hepimize. Minnet borçluyuz sizin gibi duyarlı insanlarımıza. Şen ve esen kalınız yine de.

Uçan Kartal 
 06.01.2007 11:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster