Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
146
 

Terakki Şehitliği Onuru

Başbakanımız, halkın arasında her gezindiğinde, muhakkak "3 çocuk" bahsi açacak bir vesile yaratıyor! Allahtan bunu duyan halk, dar acele eve koşturup işe koyulmaya kalkmıyor! Allah muhafaza, bir de her tavsiyeden sonra, enginlere sığmayarak, bendimizi çiğneyip aşacak olsak? 

İş başındaki zihniyetin aile, kadın ve toplumsal yaşam konusundaki düşünceleri herkesçe malum! Bunların tek derdi; kadınlar durmadan doğursun! (Hatta mümkünse sadece doğursun! ) Doğurdukları çocuklar, ucuz emek ve bedava oy kapsamında amaca hizmet edecek yığınlar halinde el altında bulunsun. Peki, siz sanıyor musunuz ki, bu kadarla kalacak? Değil elbette! Dört bir yana kurulacak enerji santrallerinin ölümcül etkilerini, lazım geldikçe ölerek göğüsleyecek vatandaşlara da acil ihtiyaç var! Bu insanlar, memleketin muasır medeniyet seviyesine çıkması ve oradan inmemesi için, zoraki ya da bi-haber gönüllü Terakki ( ilerleme, gelişme) Şehitleri olacaklar! 

-Dayı, şehit olacaksın, gururlu musun?
-Ne şehidi evlat? Benim askerlik 50 sene evveldi!!
-Yok dayı! Tee şuraya kurulacak termik santralin etkilerinden doğacak toplu ölümler için sizin köy seçilmiş!
-Bize bi şey sormadı kimse!
-Ne sorması dayı? Vatan görevi bu! O santral bol bol elektrik üretecek, memleket kalkınacak! Siz öleceksiniz ama ülke dünyanın sayılı ekonomilerinden olacak!
- Kim dedi bunu?
-Hükümet dedi!
-Hepcek mi ölecekmişiz? Kurtulan olmayacak mı?
-Valla dayı, devletle pazarlık olmaz. Artık şansına!
- Hatçaaa! Denkleri devşirmeye başla! Buralar bize dar gayrı... 

Bu durumda insan, " Neden ilerlemenin şehitleri sadece biz sıradan vatandaşlar olalım ki?" diye düşünmekten kendini alamıyor! Niye bütün ülkeye yetecek enerjiyi üretmek adına , sadece biz ölelim? Bir önerim olacak benim: Önce başımızdaki bütün bu terakkiperverler yetkililer, enerji santral projelerinin topunu birden çarçabuk hayata geçirsinler! Hemen sonra ailelerini, evlerini, iş yerlerini, düzenlerini, tüm yaşamlarını o santrallerin çevresinde yer alan yerleşim bölgelerine taşısınlar! Çocukları oralarda doğsun, oralarda okula gitsin, oralarda parkta oynasın, oralardaki sahalarda spor yapsın! Gece balkona çıksınlar, kül ve duman altında, puslu manzaraya bakarak keyifle yudumlasınlar çaylarını, hayatta kalmış dostlarıyla! Yaşamlarını ölene dek(!) orada sürdürsünler, bizlerle birlikte! Böylece yarı yarıya paylaşmış oluruz Terakki Şehitliği onurunu! Bir bizden ölsün, bir onlardan! Madem vatandır aslolan, madem ilerlemenin önü alınamaz, iyi ya işte, yarı yarıya verelim şehitleri! 

Ne o, yemedi mi? Gözünüz yani, yemedi mi? Bakın beyler, sizin ilerleme dediğiniz martaval, günü kurtarmaya yönelik ihale kapışmalarından başka bir şey değil! Bizim bildiğimiz ilerleme ülküsünde, ileriki kuşaklara devredilecek emanetlere gözü gibi bakmak vardır! Temiz ve eksiksiz bırakmak vardır! Sonraki kuşaklara yaşanılacak bir dünya bırakmak bizim en birinci borcumuzdur! Sorumsuzca üç çocuk doğurtmaya uğraşmazsanız, enerji gereksinimi artmamış olur! Enerji gereksinimi artmayınca enerji santrali ihtiyacı da artmaz! 

Öffff! Çekin o boş, uzaylıymışım gibi bakan gözlerinizi üstümden! Siz gidin, hemen, şaşalı, gösterişli kocaman bir şehitlik inşa edin en iyisi! Girişine de kocaman bir tabela asmayı unutmayın!: 

Terakki Şehitliği -Burada insanlık yatıyor! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet Blog' a geldiğinizi duydum. Kimden? Yine sizden .. Güzel haber tez duyulur denir ya hani, işte öyle ! İlk Yazınızı da şu an okudum. Şehit olmaya hiç bir zaman niyetim olmadı, olmaz da.,Neden ölüp de şehit olacakmışım ki; yaşayıpda insana ve insanlığa hizmet etmek varken. Değil mi ( 'di mi ya ' diye yazacaktım ama, yaşıma uygun düşmedi) Ya? Keyifle okuyacağım yazılarınızı mizahi olması beni ilgilendireek. Zira yaşam, öyle pek de ciddiye alınacak kadar ciddi değil gibi elir bana hep. Karacaahmet mezarlığı yaşamı çoooook ciddiye alanlarla dolup taşıyor baksene ! Milliyet Bloga hoş geldin Sevgili ÜMİT./Saygılarımla..

Muzaffer Yıldırım 
 11.09.2011 9:28
Cevap :
Sevgili Muzaffer, bloglar iyi ki var, yoksa biz nereden tanışacaktık? Çok teşekkürler..  11.09.2011 11:40
 

Adınız ne güzel! Değerli yorumunuza teşekkürler...

Ümit Aşçı Çini 
 10.09.2011 9:03
 

Cesaret verici, teşvik edici takibin için sana çok teşekkür ederim:)

Ümit Aşçı Çini 
 10.09.2011 9:02
 

tarafından hep söylenir bu sözler. Sizinle aynı fikirdeyim. Hatta, "sen de göndersene oğlunu Şırnak'ta askerlik yapmaya." derim. Ama dediğimle kalır, sadece hırsımı kusmuş olurum. Lafın kısası, hiçbir şey değişmez. O şehitlik de kurulur, içi de doldurulur. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 10.09.2011 7:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 253
Kayıt tarihi
: 19.07.11
 
 

Sessiz , sakin, kendi halinde, ağzı var dili yok, güler yüzlü, tatlı dilli, sevecen, kendisiyel b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster