Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
153
 

Terbiyeli insanlarla yaşamak sıkıntı; denize dalamıyorsun, rahat olamıyorsun

Terbiyeli insanlarla yaşamak sıkıntı; denize dalamıyorsun, rahat olamıyorsun
 

Bulunduğum ortamlarda insanlar rahat olsunlar, benim yüzümden gerilmesinler diye rahat davranıyorum, bu sefer ben terbiyesiz oluyorum!

Terbiyeli insanlardan ne zevk alıyorsunuz, anlamıyorum! Bir gurupta bir tane netameli varsa gurubun neşesi kalmaz. Terbiyenin de yeri olur ya, karpuz tarlasında karpuz yiyoruz “çatalla yesene” diyor; sanki burası Bolu lokantası!

Hayat terbiyeli yaşanmaz arkadaş… Terbiye her şeyi düzgün yapmak değil hoşa gitmeyecek hareketleri yapmamaktır. Belli bir şekilde yaşamak diye bir şey yok. Her hareketin doğrusu budur da diyemezsin.

Terbiyesizlik olarak algılanacak davranışlar bellidir. Bu hareketler terbiyelinin de terbiyesizin de hoşuna gitmez. Bazıları işte bir şeyler okumuş söz ve davranışların belli bir şekilde olması gerektiğini düşünmektedir. Ve böyle değilse ilgiliyi terbiyesizlikle suçlar.

Bir kişi heyecanlıdır, sesi çok çıkabilir; bu ona göre terbiyesizliktir. Bu hali kişinin yapısına durumuna vermez, direk terbiyesiz der. Neden terbiyesiz, affedersin herkesin içinde şeyini mi açtı, sesi yüksek çıkmış; kibarca uyarırsın.

Bunlara göre ütüsüz elbise giyen bile terbiyesizdir. Neyin terbiyesizlik olduğunu ben biliyorum. Adam çorbayı kafasına dikti. Bana göre terbiyesizlik değil, adam belki öyle seviyor.

Terbiyeli insanların arasında çok sıkılırım. Rahat olamam, burnumdan gelir. O nedenle seçkin sofralara pek katılmam. Bu bir terbiyesizliğim olursa rezil olmayım anlamına gelmiyor. Ben dağ başında bir terbiyesizlik yapsam bile yine rezil olurum. Rezil olmanız için illa o davranışınızı birinin görmesi gerekmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Terbiye şart da yapmacık olmamalı. Selamlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.10.2016 10:12
Cevap :
Teşekkür ederim yorum için.  06.10.2016 16:43
 

Kerim Kardeş terbiyeli insanlardan sıkılıyorsan yanlarına gitme derim. Selamlar sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.10.2016 9:23
Cevap :
Ben gitmesem ne olacak onlar benim yanıma geliyor...  06.10.2016 16:45
 

Bana göre, etrafındaki insanları rahatsız eden her davranış terbiyesizliktir..Yemek yerken geğiren, ya da insanların içinde orasını burasını kaşıyan, burnunu karıştıran, ağzı doluyken konuşan, bağıra bağıra konuşan, sokağa tüküren, balgam çıkaran, hapşırırken ve öksürürken ağzını kapatmayan, kulağını burnunu karıştıran, herkesin içinde ağzını yayarak esneyen, hüpleterek çorba içen, şapur şapur yemek yiyen, sokağa tüküren, bakımsız ve pis ayakları olmasına rağmen terlik giyen, ter kokan, hatta hatta kadınlar için söylüyorum başkalarının göz zevkini bozacak şekilde zevksiz giyinmek, kocaman göbeği var göbek açık giyiniyor mesela, kısa ve şişman bacaklara tayt giymek gibi;)) v.s terbiyesizdir..Hem de en ala terbiyesizdir..Ütüsüz elbise giyebilir, kıyafetini tersten bile giyebilir hatta yırtık pırtık giyebilir, salkım saçak giyebilir hepsi moda zaten;)) ama çirkin vücudunu gözüme gözüme sokamaz...Kocaman göbeği olan biri dar bir kıyafet giyemez;)) oh be! sayenizde içimi döktüm valla;)

Selda Çakmak 
 04.10.2016 8:10
 

Kalabalığın olduğu ortamlarda yüksek sesle, başkalarını rahatsız edecek şekilde konuşmak bana göre de terbiyesizlik sayılır...Ben de rahat davranmayan yapmacık insanlardan sıkılırım;)) çorbayı kafaya dikmem ama balığı pirzolayı (tavuk sevmiyorum) elimle yerim gerekiyorsa tabii;)) ohhh!..;)) O ne öyle ya o ayıp bu ayıp, onlara kalsa yaşamak bile ayıp;)) selamlar...

Selda Çakmak 
 04.10.2016 7:31
Cevap :
Çok geniş bir şekilde düşüncelerini anlatmış, samimiyetle içini dökmüşsün. Valla tebrik ederim, sen gerçek bir insansın, yapmacık hiç bir halin yok. Alemin dilinin kemiği yok dediği ben bile yazılarımda bu kadar harbi ve dobra olamıyorum. Güzel yorumun için teşekkürler arkadaşım.  06.10.2016 16:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6086
Toplam yorum
: 15070
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster