Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '19

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
29
 

Tercih Ettiğiniz Yol Hangisi?

Black Mirror dizisinin her bölümünde ilgi çekici konular yer alıyor. Bazen ileri teknoloji ve bilim kurgunun, yer yer gerilim ve gizemin yer aldığı dizi filmde, aklın sınırlarında gidip geliyoruz.  Şimdiye kadar 4 sezonu biten Black Mirror,   40 farklı Ülkede 70 Milyon abonesi olan  film ve  dizi izleme platformu olan Netfilix'de yayınlandı. İnternet üzerinden abonelerine film izleme hizmeti sunan Netflix'in macerası, Amerika'da DVD kiralama ile başlamış . Televizyon, mobil cihaz ve bilgisayar üzerinden izleyebiliyorsunuz filmleri. 
 
2018'in sonlarında yayınladığı Black Mirror dizisinin bölümü olan Bandersnatch ilk  interaktif film olma özelliği gösteriyor. 
 
İnteraktif film ne demek?  
Hikaye akışının izleyicinin tercihleri üzerinden şekillendiği bir film  ile karşı karşıyayız. Size, film devam ederken seçenekler sunuluyor ve sizin seçtiğiniz seçeneğe göre devam ediyor senaryo. Karakterin ne yapacağını siz belirliyorsunuz. Her farklı seçiminizle filmin sonunu da değiştirmiş oluyorsunuz. 5 farklı finale sahip dizide tüm sonları görmek istiyorsanız 5 saatlik bir dizi izlemeye hazır olun. İsterseniz 2 saatte de bitebilir size bağlı tümüyle bu durum. 
 
Hikaye, 80'li yıllarda bilgisayar oyunu yapan bir genç üzerinden şekilleniyor. Psikolojik sorunları olan bir gencin zamanını bilgisayar başında geçirmesi ve okuduğu Badersnatch kitabının etkisi ile yaptığı bilgisayar oyununa seçenekler sunması, her tercihin başka sona varmasını hedefliyor. Aslında oyun içinde oyunda olduğunun farkında mı, değil mi? onu izleyince göreceksiniz. 
 
Hayatta ve Black Mirror dünyasında olduğu gibi bu filmde de atılan her adımın farklı sonuçları olduğunun altı çiziliyor.  Doğru kararlar verin ki, zafer sizin olsun. Yanlış kararlar felaketle sonuçlanabilir. (Ama kime göre yanlış, kime göre doğru?) Ancak üzülmeyin, bu sefer bir macerayı tamamladıktan sonra baştan başlama, tercihlerinizi değiştirerek yeni bir sona ulaşma şansına sahip olduğunuzu da unutmayın!
 
Kendi hayatımıza baktığımızda da öyle değil midir zaten. Tercihler sunar hayat bize biz hangisini seçersek hayatımızın akışı o yöne doğru ilerler. Belki de zaman içinde o tercihlerden pişman oluruz. "Keşke şöyle yapsaydım" dediğimiz olmuştur. Belki de öyle yapsan hayat bambaşka bir kapı açacaktı karşına. Bunu bilemeyiz, bilmek ister miyiz? Biraz düşününce aslına bakarsanız nasıl olacağını üç aşağı bi yukarı tahmin edebiliriz. "iyiki yapmışım " dediğimiz tercihler yapmamızı ve doğru kararlar almamızı diliyorum. 
 
Dinimizde kader ve kaza inancı vardır. Kadere iman demek, kader diye bir olgu olduğunu kabul etmek ve gelecekte insanın başına gelecek şeylerin bir yerlerde kayıtlı olduğunu bilmek ve kabul etmek ve bu yazılı olan şeylerin mutlaka başımıza geleceğini bilmek demek. Ancak; Allah insanlara akıl, fikir ve vicdan  vermiş, iyi ile kötünün yollarını göstermiş. Ayrıca bize bir irade vererek hareketini serbest bırakmıştır. Kendi istek ve irademiz ile yaptığımız işlerden sorumluyuz. Özgürce irademizi ve tercih hakkımızı kullanmamız sorumluluk ve sonuçlarına katlanma yükümlülüğü getirmektedir.
 
Bunları düşündürdü Bandersnatch  bana. 
 
https://fatmacanbulaterdem.wordpress.com/
https://mavianne.blogspot.com/
https://www.instagram.com/mavianne/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 172
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 878
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster