Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4312
 

Tercihiniz, geçinmek mi? Zengin olmak mı?

Tercihiniz, geçinmek mi? Zengin olmak mı?
 

Zengin olmak ister misiniz?

-"Kim istemezki?"

-"Hem zengin, hem de mutlu olabilir miyim?"

Bunlardan yalnız , 'Nasıl zengin olabilirim''in cevabı verilebilir. Mutlu olmak sizin kişiliğinize, değerlerinize, yaşamı nasıl algıladığınıza bağlıdır.

Bunları da bir başkasının bilmesi pek olası değildir. Bu nedenle, mutluluğunuzun reçetesi sizdedir.

Zengin olmanın üç temel kuralı vardır;

a) Yeteneklerinizin sınırlarını bilmek ve bunlara uygun hedef belirlemek;

b) İnandığınızda ve isteklerinizde kararlı olmak, zorluklardan yılmamak;

c) Hesabı iyi yapılmış risk almak;

Yeteneklerin sınırını bilmek; Siz, bir savaşa gidiyorsunuz. Kazanabilmek için bilgi ve becerilerinizin seviyesini bilmek durumundasınız. Güçlü olduğunuz yönlerinizi ön plana çıkarır, bunlara uygun bir hedef belirlerseniz, savaşı kazanmanız daha kolay olacaktır.

Bu konuda Çinli bir düşünür demektedir ki; “Hem kendini tanır, hem de düşmanını tanıyabilirsen, girdiğin her savaştan galip ayrılırsın.”

Kararlı olmak; Karınca hacca gitmek ister, onun bu niyetini bilen dostları uyarı anlamında; “Sen bu yürüyüş temposu ile mi Hacca gideceksin? Mümkün değil.” derler. Karınca’nın bildiğimiz O ünlü cevabı; “Ben bu yola baş koydum, en azından o yolda, o amaç uğrunda ölürüm .”

Bir seferde olan İskender'in ordusunun önüne aşılmaz dağlar çıkar. Komutanları büyük bir hayal kırıklığı içerisinde; “Biz bu dağları aşamayız, dönelim. “ Derler...

İskender O ünlü sözünü söyler; “Ya bir yol bulacağız, ya da bir yol yapacağız..”

Ve İskender büyük bir deha örneği göstererek, dağları, çevresine yığdırdığı büyük odunları yakarak ısıtır. Daha sonra ısıtılmış kayaların üzerlerine sirke döktürerek parçalatır.

İskender yeni bir yol bulamamıştır. Ancak, yeni bir yol yaptırmıştır.

Risk almak; Farklı olanı denemek, denemekten yılmamaktır. Hesap edilebilir bir zarara uğrama tehlikesine rağmen yola devam edebilmektir. Risk almak; Daha çok kazanma ihtimaline karşılık, daha küçük bir miktarı kaybetmeyi göze alabilmektir.

Aslında başarısızlıklarımız, bizim için bir kayıp değil, bir sonraki denemelerimiz için kazançlarımızdır.

Resim:www.btvizyon.com.tr/müşteri /müşteri kazanmak

dinexelikana anatolye bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunlar çok güzel öneriler ama bilinen ve uygulanan (en azından bazı kimseler tarafından bazı durumlarda) yollar olup insanlığı kurtuluşa götürmemiştir.Ben kendim şahsen ne kadar mükemmel olursa olsun yaşam koçu çözümlerine itibar etmiyorum ki çok sayıda benim gibi düşünen olduğunu biliyorum.Bunlar sanki biraz öyle gibi gözüküyor.

Kerim Korkut 
 07.05.2012 16:13
Cevap :
Değerli Kerim Korkut Bey, Keşke öneriler yaparak birilerinin yaşamları kolay hale getirebilsek! Ancak uygulamada bu pek mümkün olmamaktadır. İş yaptığımız iki grup müşterimizin benzer özellikleri dikkatimizi çekmişti. Bunlar Yahudi ve Kayserililer. Bunlar çocuklarını çok erken yaşlarda yanlarına almakta ve sorumluluk vererek yetiştirmektedirler. Bizim de dört evladımız var şu anda birlikte çalışıyoruz, bu anlayışla yetiştik. Yararı; ayakları erken yaşlarda yere basmakta ve yaşamın gerçeklerini öğrenmekte ve bedelini almadan diğerine bir şey verilmediğini bilmektedirler. Bunların yanında yöneticilik yaptığımızda şunu da gördük; Kimi gençlerimizin kendilerine yeteri kadar güvenleri yok. Yetenek ve bilgileri olmasına rağmen fazla öne çıkamamaktadırlar. Önerilerin ve teşviklerin bu gruba faydası (belki) olmakta, ancak, iş yine risk almaya ve çok çalışmaya kalmaktadır. Önerilere;"Yaşam koçluğu" Demeyelim de kendilerine güven kazanmaları için teşvik diyelim. Teşekkürler, sağlıcakla kalınız.  07.05.2012 17:29
 

Aslolan özgüvendir Sayın Canmehmet. İnsanlara "yaparım" veya "yapmak istemiyorum" tümcelerini sık sık hatırlatmak gerekir. Dediğiniz gibi "emek ve zaman" tüm mesele bu. İnsanoğlu aklıyla muhteşem bir varlıktır. Yapmak istersek ilgiye gerek var mı? Mutlu kalın!

Uçan Kartal 
 12.11.2006 21:01
Cevap :
Başarmanın bence de, tek sihirli gücü var. Sizinde işaret ettiğiniz gibi; "Özgüven" Bir anne ve babanın, özelliklede eğitimcilerimizin, Önce mutlu sonra da, başarılı bireyler için, bilinçli olarak verebilecekleri en önemli değer bu olmalıdır. Bu değeri alabilmiş bireyler, Başarılı olduklarından, Ülkelerini de daha ileriye götürebilmektedirler.  12.11.2006 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1084
Toplam yorum
: 2685
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1724
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster