Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '18

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1428
 

Terk Edilme Sonrasında Onu Hemen Aramamanız İçin 6 Önemli Sebep

Terk Edilme Sonrasında Onu Hemen Aramamanız İçin 6 Önemli Sebep
 

Terk edilme… Her insanı etkiler. Bu durumda ne yapmalı? İster inanın, ister inanmayın insan psikolojisini doğru tanımak mucize etkiler yaratır. Özellikle kadın-erkek ilişkilerinde… Önemli olan neyi söylemek ve yapmaktan öte, neyin nasıl söylendiği ve yapış şekli.

Bir ilişkiden ayrılmak veya bir ilişkide terk edilme… İkisinin de  kişilerin ilişki dinamiğine bağlı olarak çok çeşitli sebepleri bulunur. Eski partnerinizin size olan ilgisini kaybetmiş olmasının ya da gitmek istemesinin altında mutlaka yatan sebepler var.

Şimdi konumuza gelelim; terk edilme ile karşı karşıyasınız. Gitmek isteyen birini neden hemen aramamalısınız, neden hiçbir şekilde iletişim kurmamalısınız? En azından ilk 1 ay… Ya da ayrılık sebebi şiddetine veya siz hazır hissedinceye kadar 2 ay… Bu süreç tahmin edebileceğinizden çok daha fazla etkilidir. Özellikle terk edilen taraf hala diğer tarafı seviyor ve geri istiyorsa… Tabi bu da, yıpranmış şeylerin ardından ne kadar doğru, iletişim kurmama  sürecinde neler, nasıl gelişti;  tartışılır.

Önce ayrılığı bir kabullenin. Ve onunla bir anda yeniden sevgili olamayacağınızı, hemen kollarınıza atılmayacağını… Sonra onunla iletişim kurmama kısmına geçin. Evet, bu süreç çok da kolay değil. Ama imkansız da değil. Tutun biraz kendinizi…

Yaşayıp, sakince gözlemledikçe çok daha net görüyorsunuz her şeyi… Ve aynı hatayı yapmadığınızda ne kadar doğru yolda olduğunuzu… Hata sürekli yapılıyorsa hatalıktan çıkıyor, bir tercih oluyor. Ama aynı hatayı defalarca yapmamayı öğrendiğinizde harika tercihler yapmaya başlıyorsunuz.

Terk edilme sonrası neden hemen iletişim kurmamalısınız?
1- Terk edilmenin şoku ile duygularımıza o anki psikolojimiz ile hakim olamıyoruz ya da davranışlar çoğu zaman kontrolden çıkıyor. O şok anında birçok duyguyu bir arada yaşamak mümkün; tabi ki o duyguları kontrolsüz dışarı salıvermek de. Acizlik, çaresizlik, öfke, yalvarma gibi, gibi… Daha sonra pişman olmamak için sadece bir süre durun. Hiçbir şey yapmayın. Sadece durun. Ne yapayım peki? Hiçbir şey… Aramayın, sormayın, yalvarmayın, ikna etmek için kendinizi paralamayın. Emin olun; panikle yapılan her şey ters tepecek. Dönecekse de, dönmeyecek. Her şey bu kadar tazeyken ağzınızla kuş tutsanız da o istemedikçe, dönmeyecek. Ona da kendinize de bir nefes aldırın biraz.

Romantik, Şans, Beraberlik

2- Onun etrafında sürekli olmaya devam ederseniz, her seferinde onu ve ilişkinizi ne kadar özlediğinizi hatırlarsınız. Hele ki o sizin çabalarınıza kayıtsız kalıyorsa… Bu da size daha çok acı verir, daha çok hata yaptırır. Hatta her aradığınızda açılmayan telefonlarınız, cevaplanmayan mesajlarınız sizi daha da kudurtur, baskılar ve güdüler. Daha çok arama, arka arkaya mesajlar… İlk yalvaran ya da özledim diyen sonra da cevap alamadıkça tam tersine dönen dengesiz cümleler… Sadece ne olur, biliyor musunuz? Karşı taraf bu dengesiz ve özgüvensiz yaklaşımlarınızla sizi terk etmenin ne kadar doğru olduğunu bir kere daha anlar. Daha çok bunalır ve daha çok kaçmak ister. Üstüne üslük egosunu da tavan yaptırmış olursunuz.

Uzaklaşın ki, egosu önce bir yere düşsün. O düşünmeye başlasın; “Hayda neden aramıyor artık, neden mesaj yok, hayatına bu kadar kolay nasıl devam edebiliyor? Bak şimdi, yoksa ben ayrılık kararı verirken acele mi davrandım?” Tabi siz iletişim kurmamayı sadece o bunları düşünsün diye yapmayın, bir süre serbest bırakın sadece.

3-İletişim kurmama süreci oldukça önemlidir. Özellikle sizin için… Neden derseniz, kendinize olan saygınızı kaybetmezsiniz. Enerjinizi olumsuz yönde düşürmezsiniz. Ona ulaşma güdünüzü yendikçe kendinizle gurur duyarsınız. Bakın, öyle bir yapıda insan olmasa da, terk edilmiş bir insanın en aciz hallerini karşısındakini geri kazanma arzusu ile ortaya dökmesi çok normal bir durumdur. Sevdiğiniz insan aciz birini ne kadar ister? Ya siz bu kadar aciz olmayı?

4-İletişim kurmama sürecinde eğer terk edilme sebepleri çok ağır sebepler değilse, sadece bunaldığı ya da ciddi bir ilişkiden korktuğu için gittiyse bu süreci yaşatmak çok daha etkilidir. Neden? Her an yanında olan kişinin yokluğu ve varlığı arasındaki farkı ona yaşatmış olursunuz. Ona kafasını toplama ve düşünme süreci vermiş olursunuz. En önemlisi; sizi özleme fırsatı yaratmış olursunuz. Siz sürekli tepesindeyken bunları yapabilir mi? Bir düşünün.

5-İletişim kurmama sürecinde siz de kendinizi toparlarsınız. Sadece o değil. Lütfen öncelikle kendinize odaklanın ve kendiniz için yapın, ne yapacaksanız. Bunu sakın unutmayın. Bu toplanma süreci her iki tarafın da sakin, dingin ve kendi içine dönerek atlatması gereken bir durum. Onu gerçekten yeniden hayatınıza istiyor musunuz? Ona olan hisleriniz ve bu kadar geri istemeniz zaaf mı, ego mu yoksa gerçekten seviyor olmanız ve onsuz olmak istememeniz mi?

İletişim kurmama süreci sonrası belki de siz artık onu istemeyeceksiniz. Hele ki; sizin çabalarınız ve dürtmelerinizle yürütmeye çalıştığınız, karşı tarafın aslında sizi mutlu etmediği ya da beklentilerinizi karşılamadığı bir ilişki ise… Kısaca aslında bu süreç sizin için de oldukça sağlıklı bir süreç.

Mutluluk Sevinç Saf Hava Ã?zgürlük CoÅ?ku Me

6- Çoğu insan ayrılık ve terk edilme sonrası yalnız kalmak ya da bir daha hayatına birini alamayacağı korkusundan da panik yapar ve giden kişiyi daha ilk günden geri döndürme çabası ile mantıklı, mantıksız her yolu dener, kendini hırpalar. Bakın, iletişim kurmama süreci onun kadar kendinize de biraz nefes alacak alan yaratmanızı sağlayacak. Bu süreç belki de hiç olmadığınız kadar kendinizle meşgul olabileceğiniz zamandır.  Kendinizin kim olduğunu, nasıl bir hayat istediğinizi ya da istemediğinizi, hayatınızda nelerin eksik ve dengede olmadığını analiz edebilmeniz açısından da etkilidir. Kısaca başkalarına değil, önce kendinize yatırım yapın.

Ayrıca bu süreç hangi sebepler yüzünden ilişkinin yürümediğini ve bittiğini tartmanızı da sağlar. En azından onunla yeniden deneyemeseniz de, bir sonraki ilişkinizde bunları yapmazsınız. Size +1 puan daha...

Giden ya da gitmek isteyen, sizin duygularınızı önemsemeyen birinin ardından ağlayarak, dövünerek, ona yalvararak bunları yapabilir misiniz? Hayır. Bakın o gidiyor çünkü kendi hayatı daha önemli. Bunu siz de yapın. Kendinize bakın biraz, kilo vermeniz gerekiyorsa verin, değişiklikler yapmanız gerekiyorsa yapın, kendinizi mutlu edecek uğraşlar edinin, arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin, bir türlü başlatamadığınız hedeflerinize odaklanın. Emin olun çok daha iyi hissedeceksiniz. Çıkın acizlik ve depresyon çukurundan. Bu sizin hayatınız!

Evet, bazı hatalarınızı anlayıp, düzeltebilirsiniz. Değiştim diyerek insanlara sözle bunu anlatmaya uğraşmayın. Ancak siz gerçekten değiştirdiğiniz yönlerinizi davranışlarınızla gösterebilirsiniz. Sözler uçar gider, davranışların etkisi kalır. Özellikle bu durum biten ilişkilerde taraflardan birinin diğerini ikna etmek için kullandığı kelimelerdir: “Bak, ben değiştim. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bak hatta ağzımla kuş bile tutacağım.” Sözle ikna etmek zordur. Gerçekten bir şeylerin farkına varıp, gerçekten değiştirmeniz gereken davranışları değiştirdiyseniz bunu yaşatarak gösterin.

En önemli nokta aslında bu son cümlelerde gizli…
Unutmayın, tüm bunlar aslında onu kazanmak için uygulanacak birer taktik değil, sizin kendinizi kaybetmemeniz ve kendinizi kazanmanız, kendi hayatınıza yatırım yapmanız için geçmeniz gereken çok önemli bir süreç. Bir başkasına yaptığınız aşırı yatırım, bir gün o gittiğinde çöpe gider. Yazık değil mi zamanınıza, emeklerinize?

Bu kendi içine dönme ve iletişim kurmama sürecinde o zaten bir şeylerin yokluğunu kendisi anlayıp geri dönmek isterse ve tabi siz hala onu istiyorsanız, o zaman düşünürsünüz. Kendiliğinden dönmüyorsa da, kendi bilir. Birlikteyken ona yaptığınız duygusal, zamansal yatırımı, bir de o gitmişken mi yapacaksınız? Eğer bu kadar rahat gidiyorsa, onunla olan bağınızı, enerjinizi kesin. Beslenmesin artık sizden. O kadar enerjiniz varsa kendinize verin.

Siz zaten tüm bunları eksiksiz yaparsanız ve o zaten sizi seviyorsa kendisi meraklanıp, kaybetme korkusu ile size bir şekilde ulaşacaktır.

Terk edilme sonrası onu aramama sürecinde nelerden uzak kalmalı?

Telefon, Teknoloji, IÅ?, Mobil, Internet

*Onu telefonla aramak
*Mesaj göndermek
*Mail göndermek
*Sosyal medyada onu sürekli takip etmek
*Kendi sosyal medya hesaplarınızda ayrılık acısı, mutsuzluk, eski sevgiliyle ilgili hüzünlü şeyler paylaşmak
*Evinin önüne gitmek, onun gittiği yerlerde dolanmak
*Ortak arkadaşlarla onunla ilgili konuşmak, ona arkadaşlar vasıtasıyla haber yollamaya çalışmak

Eğer onunla iletişim kurmama sürecinde, kendinizi tutamazsanız ki çok rastlanan bir durumdur ve yapmamanız gerekenleri yaparsanız panik yapmayın. Tekrar başa dönün ve aramama kararını yeniden uygulamay koyun.  

Her şeye rağmen dönmeyen bir insanı da geri döndürmek için çabalamak yerine belki de yeni bir seçim yapmak kendine yapabileceğin en büyük iyilik....

Çok severim bu sözü; her tercih bir vazgeçiştir. Bazen, birilerinin anlamadığın bir şekilde davranışlarının sana karşı değiştiğini fark edersin. Hatta bir anda ve hiçbir açıklama yapmadan yok olduklarını ... Ne olduğunu anlayamazsın bile... yer durursun kendini, günlerini de zehir edersin. O zaman şunu düşünerek belki de huzurunu koruyabilir misin? "Kendince bir tercih yapmıştır." kimbilir? İşte o zaman; sen de bir tercih yaparsın ya tırmalar, sorgular durursun ya da fazla anlam yüklemeden hayatına devam edersin. Bazen bir süre sessiz kalmaktır belki de en güzeli. Akışta kalmak... Kendi hayatıyla mutlu olmak. Kendine yapacağın en büyük iyilik iyi davranılmayı hak ettiğine koşulsuz inanmak ve sana iyi davranmayan insanları kendi haline bırakmak olacak.

 

Yeşim Buyurgan

Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitmen

 

*Yazılar telif hakları gereği yazar ya da link belirtilmeden kullanılamaz.

 

 

Abbas Oğuz, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yağmur,rüzgâr ve güneş gibi hiçbir varlık yoktur ki kendi içinde değişim ve gelişim olmasın.İnsan da bundan zaman zaman payına düşeni alır;ama amacı,iyiliği ve güzelliği yükselterek ayrılıkların kutsal görkeminde açmış çiçekleri soldurmalalı...Ne güzel yazmışsınız yine!Önemli dersler veren yazınız nedeniyle kutluyorum sizi Yeşim hanım.Sağolun,varolun.Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız..

Abbas Oğuz 
 06.06.2018 14:20
Cevap :
Zaaflarımız; ne kadar yeniğiz değil mi o zaaflara? Bize tüm hataları da yaptıran mantığımızın önüne geçen zaaflar. Acı çekmemize sebep olan da kendimiziz. Acıyı yaşamak lazım ama tadında. Sonra da rotamızı yeniden çizmek. Yoksa kaybolup gideriz bu hayatta değer miydi diye sorgulayarak. Selamlar  25.08.2018 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4382
Kayıt tarihi
: 10.11.10
 
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden Kimyager olarak mezun olmuştur. 1996-1997 yılları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster