Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
1071
 

Termessos minör

KÜÇÜK TERMESSUS (TERMESSUS MİNÖR)

Ünal Şöhret Dirlik

Fethiye-Burdur yolundan ilerlerken, Seki yol ayrımında eski bir köprü kalıntısı göreceksiniz.Burada azıcık duralım, Urluca Köprüsü ile Zorban Suyu arasına kurulan şehrin hikâyesini anlatalım:

Korkuteli’den Antalya’ya doğru giden yolun denizden tarafında ve denizden de hayli uzaklıkta kurulmuş bir LİKYA şehri vardır.Adı TERMESSUS (Termessos) burada yaşayan kalabalık iki aile arasında geçimsizlik çıkmış, işi kavgaya dökmeden aileden birinin şehri terk etmesi şeklinde çözmüşler. Buradan ayrılanlar, Urluca Köprüsü’nün başına geldiklerinde oralara hakim olan Oinoanda şehrinin yöneticilerine köprü ile Zorban Suyu arasında bir şehir kurup yerleşmek istediklerini ve bütün işlerinde onların yanında olacaklarını belirtmişler. Oinoanda yöneticileri buna izni bir tek şartla vermişler. Adı geçen yerdeki iki tepecik üzerine şehir kurulacak, İç işlerinde serbest olacaklar, şehrin etrafını surla çevirmeyecekler. Her hangi bir tehlike sırasında Oinoanda kalesine sığınacaklar. Burada Küçük Termessos kurulmuş ve komşuları ve koruyucuları ile çok iyi geçinmişlerdir. Küçük Termessusluların burada şarap üreticiliğinde çok ileri gittikleri söylenir. terk ettikleri şehir de Büyük Termessus (Termessus Major) adıyla tarihe geçmiştir.(George E Bean buraları adım adım gezmiştir. Bu bilgilerin bir kısmı onun; Eski Çağda Likya isimli kitabındaki bilgilerden alındı.)

. Ünal Şöhret Dirlik

(Yayla YollarıFRT- TV dizisi /1994)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ünal ağabey, bu bilgiyi ilk kez duydum ve çok şaşırdım. Gerçekten ayaklı kütüphane gibisiniz:) Saygılar...

Tülin Aksoy 
 19.08.2008 9:31
Cevap :
Teşekkürler Tülin Hanım bublgi bazı yazarlarımızca kullanıldı. Ama o İngiliz çok güzel eserler vermiş Likya ile ilgili.Yalnız bizim bazı arkadaşlarımız resimleriçrkiyor, bilgiyi Been'den aktarıyor. Acı tarafı bu.Teşekkürler. Ünal Şöhret Dirlik  19.08.2008 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2685
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..