Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
608
 

Terör bugün İzmir'deydi

Terör bugün İzmir'deydi
 

Şimdi çok mu mutlu olmuşlardır acaba?

Mücadelelerinde zafer yolunda bir adım attıklarını mı düşünüyorlar?

İki çocuk babası bir temizlik işçisinin kolunun ve bacağının kopması ve belki de ölümü, bir başkasının yaralanması ya da okul yolunda küçük çocukların yerlere savrulup yaralanmaları, 3 saat geçmeden yine aynı yerde patlayan başka bir bombanın masum insanları öldürmesi yaralaması ile, yaptıklarını düşündükleri savaşta bir başarı daha kazandıklarını mı düşünüyorlar?

Kendi içlerinde sürekli yaşadıkları korkularını, paniklerini ve aciziyeti başkalarına da bulaştırmak nasıl bir orgazm yaşatır onlara?

Başarı şansının olduğunu mu düşünüyorlar?

Bombayı hazırlayan ve bırakanın psikolojisi tahmin edilebilir belki ama onu bulup kullanan terör örgütlerinin başarılı olduğu ve hastalıklı amaçlarının sonuç aldığının örneği nerede görülmüş?

Yoksa görülmüş mü?

Bu terör örgütlerini kullanan daha üst düzeydeki büyük güçlerin amacı nedir?

Bu nasıl savaştır, tarafları çoğu zaman net olmayan?

Yoksa net ve belli mi?

Hedefe ulaşılıyor mu?

Yıllardır masum insanların dökülen kanlarının üzerinden geliştirilen senaryolar gerçek mi oluyor?

Sabah İzmir’in Buca- Şirinyer merkezinde peş peşe patlayan bombaların sonucunda ilk aklıma gelen sorular bunlar.

Ben de Buca Şirinyer de oturduğum için gelen telefonlar endişe ve korku içeriyordu.

İlk önce eşim aradı “sakın sokağa çıkma” diye.

“Toplumda panik ve endişe yaratmak”

İlk amaçları gerçekleşmişti galiba.

Sözlüklerde terör ve terörizmin tanımı böyle yapılmış;

“Terörizm, siyasi, dini ve ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, resmi; yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımı”

Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.

Terörizm şiddet içerir, politik bir amacı vardır, masum insanlara yöneliktir, korkutulması amaçlanan bir seyirci kitlesine sergilenir.

Çoğunlukla siyasi olan amaçlarına ulaşmak isteyen grup, örgüt ya da güçler, terörizmi “araç” olarak kullanırlar.

Terörizm, geleneksel savaş veya savaşım (mücadele) yöntemleriyle ulaşılacak sonuçların peşinde değildir. Teröristler, bir alanı/mekânı zapt etmezler, rakiplerin güçlerini tümüyle yok etmezler. Zaten çoğu kez bunu yapacak güçleri de yoktur. Onun yerine eylemleriyle, bu kitle iletişimi çağında bir davaya ya da siyasal anlaşmazlığa dikkat çekmek isterler.

Ancak, terörün görünen amacı, uzun vadede hedef aldığı siyasi rejimi devirmek gibi görünmektedir. Böyle olunca kısa vadede de bazı amaçlarının bulunması gerekmektedir. Terörizmin, birbiriyle iç içe geçmiş bulunan kısa dönem amaçlarını özetle şu şekilde ifade edebiliriz:

a.Öncelikle hedef alınan rejimi ve siyasi iktidarı yıpratmak, mevcut otoriteyi sarsmak. Bunun için de, halkın arasında ihtiyaç duyduğu anda devletin kendisine yardım edemeyeceği inancını yaymak.

b.İç ve dış kamuoyunda davalarının duyurulmasını sağlamak ve dikkatleri savundukları davanın üzerine çekmek.

c.Şiddet eylemlerine bağlı olarak oluşturdukları tedhişle, toplumun direnme gücünü kırarak kendi davalarına karşı olumsuz duyarlılıkları ortadan kaldırmak ve kitleleri itaate zorlamak.*

Başarılı olamayacaklar. Amaçladıkları siyasi hedef doğrultusunda kullandıkları bu kanlı araç onların da sonunu hazırlayacak.

Medyaya bu konuda büyük görevler düşüyor. Konu ile ilgili verilen haberlerin gerek resim gerekse haberlerin veriliş biçimiyle terörün amacına hizmet etmemesi konusunda duyarlı olunmalı.

Ülkenin yönetimini elinde bulunduranlar, terörle hedeflenen siyasi amacın farkında olmalı ve bu siyasi amacın karşısına ekonomik, kültürel, sosyal yönden güçlü, demokrat bir Türkiye ile çıkılabileceğini bilip bunun için çalışmalıdırlar.

Biz vatandaşların yapacağı ise; ülkemizle ilgili senaryoların farkında olmak, terörizmin amacını ve kullandığı araçları iyi bilerek, örgütlü ve demokrat bir toplum olarak siyasi kadrolara, teröre uygun zeminlerin ortadan kaldırılması yönünde gerekli uyarı ve denetimlerde bulunmaktır.

* http://www.caginpolisi.com.tr/30/30-31-32-33-34.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

terörün amacı da bu değil mi sevgili Tijen? İnsanlarda korku ve endişe yaratmak. Çünkü panik halinde insanlar soğukkanlı ve sağlıklı düşünemezler. Terör açısından yüksek risk taşıyan kentlerde yaşıyoruz ikimiz de. Ama böyle bir olay olduğunda bir anda arttırılan güvenlik önlemleri kısa sürede tekrar gevşeyiveriyor... Terör alçaklıktır... Başka bir şey değil...

Yeşim Özdemir 
 05.10.2007 19:42
Cevap :
Haklısın . Burada bir güvenlik ve istihbarat zaafiyeti de sözkonusu.İkinci bombanın patladığı yer birinciye öyle yakın ki.Güvenlik çemberi birincide çok dar tutulmuş.Biz ne dersek diyelim terör kendi mantığını uyguluyor.Önemli olan galiba bu hain aracı yani terörü kullanan siyasi amacın ortadan kaldırılmasına yönelik girişim ve yaptırımlar.Umarım,bir gün yaşanan acılar son bulur.Katkın için teşekkür ediyorum Yeşimciğim.(Elimde olmayan nedenlerle geç cevapladım, 3 gündür misafirlerim vardı)  07.10.2007 18:34
 

Kendi ülkemizde çarşıya pazara çıkamayacak mıyız! Ne isterler bu Ülkeden? Kalleşliğin iğrenç yüzü, biz o kirli yüze tükürmesini biliriz! Vatanın hangi ili hangi köyü olursa olsun, zarar ziyan veremezler! Bu parazitleri yok etmek için ne gerekirse yapmaya hazır olduğumuzu bilmiyorlar mı?Thjal Hanım bu tür yazıların sayfalarımızda hiç bir zaman yer almaması dileğiyle selamlar.

Alev Meisel 
 04.10.2007 22:10
Cevap :
Alev hanım, terör maalesef kendi kanlı mantığıyla canları yakmaya devam ediyor.Başarılı olmaları mümkün değil. Bunun acziyeti ile saldırıyorlar. Vatandaş ve yönetim olarak bu canavarı besleyip büyüten kaynaklar karşısındaki duruş ve kararlılığımız ancak akan kanları durdurabilir.Bu kararlılığı gösterebilmek içinde ekonomik ve kültürel yönden güçlü ,tam bağımsız,demokrat bir ülke olmalıyız.Bizim başka çıkar yolumuz yok.Saygılar selamlar.  04.10.2007 23:14
 

Radikal boyutlu, saplantı düzeyindeki ve tekdüze bir bakış... hiçbir ideoloji bunu kabul etmemeli, bilinçsizliktir bu. Çok üzgünüm, arka arkaya gelişen bu yaşanırlıklar çok acı... olmamalıydı.

H Hülya Tercan 
 03.10.2007 0:50
Cevap :
Duyarlılığını paylaştığın için teşekkür ediyorum arkadaşım. Sevgiyle.  03.10.2007 11:49
 

Size kesinlikle hak veriyorum.Bundan ne kazanım elde ettiler şimdi.Dün kendi insanını kurşuna dizen zihniyet bugün İzmirdeydi.Yarın başka yerde.Ve bunlara siyasi destek veren,onlara kardeşimiz,dağdaki gençlerimiz diyen mecliste bulunan maalesef seçilerek meclise giren destekçileri.Hiç birinin birbirnden farkı yok.Amaçları batı bölgelerimizde infial uyandırmak,bakın biz o kadar güçlüyüz ki burada bile eylemlerimiz gerçekleştirebiliyoruz demek.Ama bu güç değil,bir acizlik.Kahpelik.Hiçbir şeyden haberi olmayan insanları öldürmek insanlık değil caniliktir. Sevgi ve Selamlar

ERDEM AKBABA 
 03.10.2007 0:13
Cevap :
Terörün mantığı da bu işte.Öfke, korku,panik, nefret yaratmak.Onların mantığını altüst edecek tek şey oyuna gelmemek.Düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler ediyorum.  03.10.2007 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2783
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster