Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
557
 

Terör İçin de Proaktif Önlem

Terör İçin de Proaktif Önlem
 

drone terör


Proaktif, bir İş sağlığı ve güvenliği kavramı, tehlikelerin önlenmesinin yanında risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu risklerin tamamen ortadan kaldırılabilmesi veya zararlarının en aza indirilebilmesi için yapılacak çalışmaları içermektedir.

İş sağlığı ve güvenliği; henüz bir kaza, sağlık bozulması veya maddi hasar oluşmamış, işyerlerinde bir arıza dahi oluşmamışken işyerinde oluşabilecek tehlikelerin ve risklerin öngörülerek bunların kabul edilebilir olup olmadığına karar vermek üzere yapılan sistematik ve bilimsel bir çalışmadır. Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri, iş kazası olduktan sonra önlem alan düzeltici “Reaktif” yaklaşımdan iş kazası olmadan önlem alan “Proaktif” yaklaşımlara çevrilmiştir.

Proaktif yaklaşımda öncelikle üretim ve üretimi destekleyici tüm süreçler incelenerek, çalışanların işlerini yaparken karşılaşabilecekleri tehlikelerin belirlenmesi esastır.

Yönetici kendi kontrolü altında olmayan faktörleri proaktif yaklaşım ile yönlendirebilir. Kontrolü altında olmayan faktörleri önceden tahmin ederek “Proaktif Yaklaşım Yöntemi” ile sorunları çözmeye yönelebilir. Proaktiflik; Düşünme şekli olarak, eylemleri ve sonuçlarını öngörerek, kriz yönetiminde bir adım önde olmak, planlı ve programlı bir hayatın sonucu olarak, etkilere değil, etkileri yöneten inisiyatiflere yönelen yaşam algısı, öngörü ve sonucu olan yaratıcı çözümlerdir.

İSG Yönetiminin 3 temel görevi;

Belirlenen amaçlara ulaşmak, dolayısıyla, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek İSG Yönetiminin sorumluluğundadır. İSG yönetimine 3 temel görev düşmektedir:

-Tehlikeleri tanımlamak.

-Her tehlike için riskin boyutunu tahmin etmek ve saptamak.

-Riskin kabul edilebilir olup olmadığına karar vermek ve riski kontrol altına almaktır.

İSG Yönetiminde Proaktif Yaklaşım;

Riski ortadan kaldırmak; (Proaktif Olmak)

Ortadan kaldırmak, engel olmak, duyarlı olmak, tehlikeleri görmek, bilgi ve deneyimli olmak

Riski zamanında saptamak; (süreci izlemek)

Tehlikeli olan bir durumun tehlike olasılığı çok düşük düzeye indirilemiyorsa, tehlikeli durumların-gelişmelerin izlenmesi, kazaların önlenmesi açısından büyük önem kazanır.

Riskin kötü sonuçlarını en aza indirmek; (önlemler almak)

İş kazaları ve meslek hastalıklarına yönelik olarak Kişisel koruyucu Donanım (KKD) kullanılması gerekir.

Proaktif olmak, bir davranış özelliğidir. Olaylarda edilgen olup sonuçlardan ve başkalarından etkilenmek yerine olaylar olmadan önce olasılıkları düşünüp planlı bir şekilde harekete geçerek sonucu etkilemektir.

Çok basit bir şekilde eldeki verilerle proaktif yöntemi güvenlik kavramına enterne edersek, tehlikeleri tanımlıyoruz, her tehlike için riskin boyutunu tahmin edip, saptayabiliyoruz, riskin kabul edilebilir olmadığını biliyor kontrol altına almak istiyoruz.

Peki ne yapacağız? Topyekün, Proaktif olacağız, , süreci dikkatle izleyeceğiz, gerekli tüm önlemleri (askeri, sivil) alacağız.

Ruhun şad olsun Fethi Sekin, Başın olsun Türkiye, geçmiş olsun İzmir!

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok gerekli bir yazı, iyi ki okumuşum; bu konuda hassasım zaten.Bu hassasiyetim nedeniyle "Yanlış şeyler olacağı görülüyorsa olduğu zaman değil olma ihtimali doğduğu zaman harekete geçilir" diye yazdım.Saygılar selamlar yazarıma.

Kerim Korkut 
 10.01.2017 22:48
Cevap :
Teşekkür ederim, konunun algılanması ve çözümü için için hassasiyet önemli, yazdığın notlar tamda proaktif önlem kodları içeriyor, kaderci bir toplumdan maalesef bu tür yöntemler kullanılamıyor. selamlar  11.01.2017 10:01
 

Çok yerinde öneriler... Sizi kutluyorum canım kardeşim...

Halil Güven (Sökeli) 
 06.01.2017 20:57
Cevap :
Çok teşekkür ederim Halil abim, terörsüz, mutlu, sağlıklı bir yıl diliyorum, selam, saygı ve sevgiler sunuyorum.  07.01.2017 10:40
 

Ne çok akılların yeteneği engellendi oysa.Dünün tecrübesiyle yarına öngörü sarkıtan hangi akıl kaldı ki tüm üretim süreçlerini izleyip eksik gediğini not ederek insan hayatını önemseyecek.Kendi duygu ve düşüncelerini kontrollüce yönetmeyen yöneticiler başka dünyaların hayaliyle uğraşırken gerçek hayatın rüzrârından kaçıp gizlerler hep kendilerini ne yazık ki!Ama yine de sayıları az da olsa proaktif insanlarımızın duyarlılığıdır hayata zehir bulaştıranların engellenmesi.Düşüncenin,düşünmenin daha doğrusu aklın bile eğitimi şartır ülkeyi sırtına almış gibi görünenlerin.Terör için bilgi şarttır,en önemlisi de niyettir...Elinize sağlık Nizamettin bey kardeş.Uyarıcı ve eğitici bir yazıydı.Sağolun.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 06.01.2017 18:58
Cevap :
Batılı kendilerinin en akıllılarını sistematik olarak yönetici seçiyor ve müdahale de etmiyor onların ön görüsüne, ahlaklarına ve toplumsal örüntüyü, barışı sağlayan adaletine güveniyor. Hamaset kültüründen gelen ve kaderciliği bir yaşam ilkesi haline getiren toplumların hali nicedir? İnsan sevgisi biriktirmeden ve insanın acısını indirecek ve refahını sağlayacak bir düşüncenin egemen olması, insanlık için en büyük kayıptır. Asl olan öngörü sahibi proaktif düşünen nitelikli ama sayısal az olan insanların örgütlü bir yapı kurmasıdır. Organize güçlerin sinerjisi yüksektir. Usa dayanman hiç bir hareketin bugünü ve geleceği yoktur. Özellikle topyekun bir terör saldırısı altında olduğumuz bu dönemde bilgiye dayanan veritabanı oluşturulması ve bu bilgilerin hızla kullanılması gerekmektedir. Niyet ve irade olmadan zaten eylem olmayacağı bilgimizde, bilincimizdedir. Abbas bey kardeşim teşekkür ederim, terörsüz, sevgi, sağlık, mutluluk dolu bir yıl dilerim, selam ile.  07.01.2017 13:48
 

Merhaba, Proaktif olmak için kadercilikten vazgeçmemiz gerekli. Bence işin en zor kısmı da bu. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.01.2017 15:16
Cevap :
Evet sayın İzmirli konunun hem psikolojik hem de sosyolojik yanına dem vurdunuz, dikkatli ve gözlemsel yaklaşıyorsunuz, selam ve saygılar.  06.01.2017 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 887
Toplam yorum
: 3755
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2682
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster