Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1660
 

Terör neden tırmanıyor? PKK kırılma noktasında mı?

Terör neden tırmanıyor? PKK kırılma noktasında mı?
 

12 asker daha şehit oldu!

Şiddetin ve terörist saldırıların hızla tırmanacağının sinyali seçimler öncesinde gelmişti…BDP’li Aysel Tuğluk bir konuşmasında diyordu ki ‘Felaketimiz eşikte duruyor. Kürt meselesiyle ilgili olan herkes bilebilir ki, ağır ağır değil, hızlı hızlı sıfır noktasına doğru gidiyoruz. Çok kötü şeyler olacak’.

Bu söylemi ciddiye almak gerekiyordu. Zira konuşmanın akabinde ve seçimlerin hemen öncesinde terör eylemleri ve askeri operasyonlar yeniden hız kazandı. Diyarbakır’da asker ve kamu görevlilerinin kaçırılması ile başlayan yeni terör eğilimi Silvan’da 13 şehit ve bugün Çukurca’daki 12 şehit ile devam etti.

BDP, PKK'nın bir kırılma noktasına geldiğinin farkındaydı. Meclis’i boykot kararının bu kırılma farkındalığı ile ilgisi var mıydı yok muydu tartışılabilir ancak PKK içinde birkaç senedir yaşanan saflaşmalar ve seçimler sonrasında terör örgütü içinde iyice gün yüzüne çıkan güç mücadelesi, terör sorununda da kırılmaya neden olmuştur.

Halbuki seçimler öncesinde Abdullah Öcalan çok net olarak diyordu ki “ barış konseyi için anlaştık, devrimci halk savaşına gerek kalmadı’. Ancak bu söylemin hemen ardından Silvan baskını, 13 şehit haberi ve tek taraflı demokratik özerklik ilanı geldi.

İşte PKK’nın ve terörle mücadelenin kırılma noktası budur. PKK, Öcalan’la devletin yapmış olduğu anlaşmayı kabul etmemiştir. Bu nokta aynı zamanda Abdullah Öcalan’ın liderliğinin sıfırlandığı noktadır.

Şimdi herkes Başbakan’ın aniden değişen tavrını ve ‘ bıçak kemiğe dayandı’ sözünü, PKK’nın son saldırılarını ve barışçıl çözümden neden vazgeçildiğini anlamaya çalışıyor.

Peki kim bunlar? PKK içinde, Öcalana’a rağmen, savaş isteyener ve barışçıl çözüme yanaşmayanlar kimler? PKK içindeki bu farklı fraksiyonlar ne yapmak istiyorlar?

PKK’nın içinde şu anda etkin olan iki kanat var. Bunlardan birincisi Murat Karayılan grubu ki PKK’nın ideolojik yönünü temsil ediyor ve yürütme stratejilerini belirliyor, barışçıl çözüme daha yakın görünüyorlar. KCK da bu kanadın devamı niteliğindeki siyasi oluşum.

PKK içindeki diğer kanat ise ki bunların derin devlet ile işbirliği içinde oldukları biliniyor, Ankaralılar ya da PKK’nın şahinleri diye de anılıyorlar; Cemil Bayık grubu. Bu grup Öcalan’a rağmen savaşın devamından yana ve Öcalan’dan daha güçlü oldukları kesin. Zira Öcalan’a kendi gündemlerini dayatabiliyorlar. Bunların ilk hedefi bölgedeki Ak Parti gücünü çökertmek ve masa başına gidildiğinde PKK’nın kozlarını rahatça öne sürüp, kabul edilebilirliğini artırmak. Öcalan da kendi şahsi çıkarlarının peşinde olduğundan, bu grubun dayatmaları durumunda kolaylıkla pasif duruma çekilebiliyor.

Şu andaki ortam PKK’nın bu şahin kanadı için bulunmaz bir fırsat, zira “ komutanlar istifa etti, terör tırmanıyor” dedirterek iktidarın elini zayıflatmak çabasında. PKK’nın bu stratejisi, Başbakan’ın neden birden bire sert bir tavır aldığını ve bıçak kemiğe dayandı sözlerini yeteri kadar açıklıyor.

Bu tavırlar karşılıklı olarak bu şekilde gittiği sürece, barışçıl çözümü unutalım. Dağdaki son terörist ölene kadar 30 yılı kaybettik, bir 30 yıl daha böyle gider.

İran, Kandil’e hazırlanıyor, Suriye malum, Türk tarafının da nereye çekilmek istendiği belli. Bu ortamda Başbakan’ın sert tavırlarını asla doğru bulmuyorum. Devlet teröre karşı gereken önlemleri elbette alacak, almalı da ancak Başbakan savaş diliyle konuştuğu zaman terör sorunu ile kürt sorununu birbirine karışabilir ki işte asıl felaket o zaman olur .

PKK kanadında savaş isteyen çok sayıda Kürt faşisti var, ya Türk tarafında? Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülük Kürt sorunu ile terör sorununu birbirine karıştırmaktır!

PKK’nın derdi tasfiye olmaktan kurtulmak, çünkü barış ve demokratik siyasi süreçler içerisinde bu tip örgütler yaşayamıyor. Eğer barış dili bir yana itilirse böyle bir ortam PKK’lı şahinlerin işine gelir, şiddet daha da tırmanır ve çok kan akar.

Satırlarımı sonlandırırken, medya flaş haber geçiyordu “ Türk savaş uçakları Kandil ve Zap’taki hedefleri vuruyor”!

Barış çok mu zor?...

Bir an önce barış ve huzura kavuşmak, şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyorum…
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya ekonomisi nasıl yönetiliyor, sistem ne tarafa gidiyor, sistemi kimler veya hangi fonlar yönlendiriyor, bu soruları türkiyemizi yönetenler ne kadar biliyor..evet biz bilirler diyoruz ama yanılıyoruz gibi. son günlerde global piyasada dönen paralar çok büyük, düşerken bile kazanan lar var, ama bizim üniversitelerimizin ekonomi bölümlerinde okuyanlar bile uluslararası piyasada acığa satışı malesef bilmiyor..büyük yahudi emperyalleri her türlü kazanıyor.dünyamızın çalışan insanlarının emekleri yine büyükler tarafından toplanıyor..beni burada üzen olay şu...türk ekonomisini yönetenler nerelere bağımlı ki bu konularda halkımıza acık değiller..bağımsız ve sivri dilli ekonomistlerimiz de olmasa dünyadan haberimiz olmayacak..çalışan insanlarımız bu sistemde hep kaybetti ve de kaybedecektir.....SAYGILARIMLA..ÇALIKOĞLU

NAZİF ÇALIKOĞLU 
 07.09.2011 13:43
 

Kafa yormuş, kalem oynatmışsınız. Elinize sağlık. Kırılır kırılır yine yapıştırılır, sevgili yazar. Bu coğrafya da Türkiye'yi yönetmek, yönlendirmek için tehdit unsuruna gereksinim olduğu ve biz sustuğumuz sürece yapıştırılır, öldürülür, diriltilir. Sevgiler...

Vildan Sevil 
 21.08.2011 22:30
 

ETÖ diye bir şey uydurmaya vicdanınız el veriyor,ırkçı bebek katillerini görmeye gözünüz yetmiyor ha? Kusura bakmayınız ama hümanizm o kadar miyop değil. İnsan severliği ne kadar faşistçe tekelinize aldığınızın farkında mısınız acaba? O kadar ki bebek katili alçakları aklamak için olmayan örgütlerin arkasına bile sığınabiliyorsunuz.

Ögeday 
 21.08.2011 3:59
 

Başlığımda belirttiğim gibi PKK Terörü "Büyük Kürdistan" kurulana kadar bitmez ve artarak devam eder olanda Şehit olan gariban çocuklarına olur!Artık şu realiteyi ortaya koyalım Türkiye,PKK'yı 30 seneyi aşkın süredir bitirememiştir ve görülmektdir ki PKK amacına ulaşana kadar terörü sürdürecektir.Ve Irak'ın kuzeyinde Mesud Barzani başkanlığında Özerk Kürt Devleti kurulmuştur yani "Büyük Kürdistan"ın ilk ayağı başarı ile hayata geçirilmiştir geriye ise İran,Suriye ve Türkiye ayağı kalmıştır!İşte ABD'nin yeni sömürge projesi olan ve Akp Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Eşbaşkanı olduğu Büyük Ortadoğu Projesi(BOP)'nin amaçlarından biride "Büyük Kürdistan"ı kurmaktır ve bu yolla "Büyük İsrail"in kurulmasına zemin hazırlamaktır.Geçmişte ASALA Terör örgütü Türkiye'ye kan kusturmuştu yaklaşık 30 senedir de PKK kan kusturuyor.Sonuçta PKK Terör örgütünün 30 senelik bir birikimi var bu adamlar yıllardır dağı taşı ezberlemiş yani 3 aylık askeri eğitimle Güneydoğu'ya gönderilen Asker orada açık hedef!

Mustafa Serhat 
 21.08.2011 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2314
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster