Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
755
 

Terör ve kaçakçılık

Terör ve kaçakçılık
 

Sahip olduğumuz eğitimli insan gücünün yanı sıra coğrafi konumumuz, siyasi ve askeri varlığımız, stratejik doğal kaynaklar açısından zengin oluşumuz hem güçlü ve hem de sağlam bir ulus devlet olmamızın ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Doksanlı yıllara gelindiğinde bir yandan “soğuk savaş”ın bittiği ilan edildi “duvarlar” yıkıldı diğer yandan da çıkarlar için ulusların sırtında boza pişirilmeye devam edildi. Kan ve barut karışımından payını almayan ne Irak kaldı, ne Afganistan, ne Somali ne de Filistin.

Güçsüzlük ve yoksulluk kıskacında kıvrananların sırtına bir “balyoz” gibi indi salyalarını akıtarak işgalciler, çıkarcılar ve yağmacılar.

İktidarlar değişti güç dengelerini değiştirmek için. Enerji koridorları pazarlık konusu oldu soğuk savaş bitti dense de. Barış, kardeşlik, demokrasi söylemleri ile ülkelerin kaynaklarına el konuldu kitabına uydurularak kimi zamanda güç kullanarak.

Ülkeler birilerine yem olmamak için güçlü olmak zorunda. Ekonomileri ile siyasal, toplumsal, hukuksal yapıları ile.

Ülkemizin üstesinden gelmesi gereken sorunları vardır.

Otuz senedir bu ülkenin kaynaklarının terörle mücadelede heba edilmesine neden olan bir terör belası var. Dost bildiğimiz ülkeler ve müttefiklerin, silah baronlarının ve ülke içerisinde “etnik azınlık” yaratma çabasında olanların desteğini alan terörden kurtulmamız lazım.

Çocuk, kadın, yaşlı, asker, polis ve savunmasız insanların katili olan bu güruhun bertaraf edilmesi gerekir.

Ayrıca Ermeni diasporasının ve Ermenistan’ın ülkemiz üzerindeki emellerini boşa çıkaracak, Kıbrıs’ta kalıcı bir barışı sağlayacak, Ege sorununu çözecek stratejilerin geliştirilip uygulanması birilerinin heveslerini kursaklarında bırakacaktır.

Benzeri sorunların giderilmesi için “güçlü bir Türkiye ve güçlü bir ordu”ya her zaman ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır.

Sorunların ortadan kaldırılması için güçlü ve sağlam bir ekonomiye olan ihtiyacımız her zaman vardır. Bir ülkenin içte ve dışta güçlü olması, sözünün dinlenilir olması için gerçekçi ve sağlam bir dış politikanın yanı sıra dirençli ve güçlü bir ekonomisinin de olması gerektiği gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yıllardır ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunların ardı arkası kesilmiyor. Güçlü ve bulunduğu coğrafyada etkili bir ülke konumda olmamız emperyalizmin işine gelmiyor. Bu nedenle oynanan oyunlara ve figüranlara yenileri ekleniyor. Sadece terörle değil yaşamın her alanına el atılmalı, Anadolu insanı yoksulluğun kıskacında bırakılmalı idi onlara göre. Tarım potansiyeli yok edilmeli, kültürü erozyona uğratılmalı, dili yozlaştırılmalı, kaynakları yabancılarca işletilmeli, halkı muhtaç duruma getirilmeliydi. Adım adım uygulamaya koydular yapacaklarını. Sinsice planlar yaptılar yıllarca. Emellerini gerçekleştirmek için kimi zaman darbelere destek oldular kimi zaman tarikatlara. Köktendinciliğin yayılması için çaba gösterdiler. Sınır boylarımızda kaçakçılığı teşvik ettiler, silah tüccarları terörün palazlanması için teröriste lojistik destek sağladı yıllarca.

22 Eylül tarihli gazetelerde bir haber dikkatimi çekti. “kaçakçılık dramı” başlığı ile verilen haberde “son dört ayda dört kişi İran askerleri tarafından sınırda vurularak yaşamını yitirdi” alt başlığı kullanılmıştı. İran ve Irak sınırı terör sızmalarının yanı sıra, at ve katırlarla yapılan kaçakçılığın güzergahı olarakta kullanılıyor. İran’dan alınan ucuz akaryakıtın bölge illerinde satıldığı belirtiliyor. Kaçak olarak Van ve çevre illere sokulan akaryakıt vatandaşların geçim kaynaklarından birini oluşturuyor. Kaçakçılık sadece vatandaşların değil aynı zamanda bölücü örgütün de “gümrük” adı altında kaçakçılardan aldığı vergilerden kendisine finansman sağladığı bir sistem haline gelmiş.

Bölücü terör örgütü kaçakçılardan aldığı, Avrupadan topladığı parayı silah tüccarına akıtıyor. Aldığı silahları ise halkımıza doğrultuyor.

Terörü besleyen unsurlardan biri de kaçakçılıktır. Kaçakçı yaşam alanını devam ettirmek için terörden destek almakta, terörde finansman ihtiyacını karşılamak için kaçakçıdan. Bu nedenle İran ve Irak sınırında yapılan kaçakçılığın önlenmesi gerekmektedir. İran tarafının kaçakçılığın önlenmesi için Türkiye-İran sınırında kaçakçıların geçiş noktalarına duvar örme projesi basına yansımıştı. Demek ki İran tarafıda bu durumdan rahatsız. İki ülkenin bu konuda işbirliği içine girmesi gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 16.02.09
 
 

1958 Gürün doğumluyum. Emekli öğretmenim. Ülkemin ve dünyanın gündemini oluşturan konularda yazılar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster