Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
113
 

Terör ve Terörün Neden Olduğu Etnik Milliyetçilik

Türkiye’de meseleler, ânlık bir tepki ve refleksle gündeme gelmekte ve toplumun ilgisine mazhar olmakta.

Yine, konuşulan veya dikkat çekilmeye çabalanan sorun, mesele, çözümsüzlük her ne ise, biraz da günün ve siyasetin gereklerine göre değer bulmakta ve değerlendirilmekte.

Hangi ülkede, bir ülke “gündemi”, bu kadar hızlı değişir?

Meseleler çuval çuval politikacıların önüne geliyor, şöyle bir göz gezdirildikten sonra, bir başka sorun/gündem/konuşulacak başlık her ne ise, ona geçiliyor.

Konuşulanlardan, paylaşılan görüşlerden, “sorun” diye ileri sürülen başlıklardan, toplumumuzun ne kadarının haberi var?

Halkımızın çoğu, zor hayat koşullarında yaşamlarını idame ettirme telaşesinde, bütün bir gün yoğun bir emek harcayarak evlerine döndüklerinde, televizyonlardan ve gazetelerden edindikleri algı veya haber başlıklarından nasıl bir çıkarım yapacak?

Ülkesinde nelerin tartışıldığına nasıl vakıf olacak?

Toplumun her bir kesiminden, iktidar veya muhalefet, gerçekten de kesif bakış açıları yansıtılmakta topluma.

Kürt sorunu mu?

Terör sorunu mu?

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerimizde yaşanan sosyo-politik ve sosyo-kültür sorunu mu?

* * *

Türkiye'de etnik ayrımcılığa dayanan bir “Kürt sorunu” yoktur. Kim ne derse desin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında hukukî ve siyasî açılardan hiçbir fark bulunmamaktadır. KürtlerTürkiye'de azınlık değil, milleti meydana getiren aslî unsurlardan biridir. “Kültürel kimlik” konusunda, devletin ilk dönemlerinde bütün vatandaşlara uygulanan “tek tip insan”anlayışı artık söz konusu değildir.

Türkiye'de 'Kürt sorunu' yoktur; olsa olsa ideolojik kökenli, ırkçı-bölücü “Kürtçülük sorunu” vardır. Milletimizin bir “Kürt sorunu” yoktur; çünkü Türkler ve Kürtler, bunca aleyhte propagandalara rağmen birbirlerini farklı görmemektedir.

Türkiye'de “Kürt sorunu” yoktur ama “Terör sorunu” vardır. Bölücü-ırkçı Kürtçülerin yönetimindeki terör örgütü, yakıp yıkmakta ve en adî cinayetleri işlemektedir. 

Türkiye'de “Kürt sorunu” yoktur ama “Güneydoğu sorunu” vardır. Lâkin, bu bölgenin geri kalmışlığı hiçbir şekilde teröre haklılık kazandırmaz. 

Türkiye’de şuan için yaşanan en gerçekçi ve sıcak sorun, “Terör Sorunudur”. Terör örgütü mensuplarının, ülkemizin güvenliğinden sorumlu, her biri “ana kuzusu” insanlarımızı, kahpece katletmesi, haince tuzaklarla aramızdan alması, esas ve çözümlenmesi ivedilik arz eden ve daha fazla ötelenmeye de, tahammül kaldırmayacak bir durumdur.

* * *

Evet, ülkemizde geçmişten süregelen bazı siyasi sorunlar yaşanmakta; fakat bu soruna muhatap olma durumunda ise, bir genellik yaşandığı da söylenebilir. Ya da Kürt yurttaşlarımızın yaşadığı sosyo-politik ve sosyo-kültürel sıkıntılar, biraz daha ağırlık kazanmış olabilir. Ve yine de bu “Realite”, Türkiye’de, vatandaşlarımızın genelinin bir siyasal-devlet merkezli sıkıntı yaşadığını değiştirmez.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin birinci önceliği, “Terör Sorununu” topraklarımızdan bir daha düşük yoğunluklu - yüksek yoğunluklu gibi, kategorilere fırsat veremeyecek biçimde silip atmaktır. Yani, Türkiye sathında “Terörizmle” ve “Teröristlerle” mücadele etmelidir. Topraklarımıza ve masum vatandaşlarımıza kasteden terör örgütü militanları imha edilmeli, yine bu terör örgütüne destek ve yataklık eden odaklar da biran önce kurutulmalıdır. Siyasi iktidarın önceliği, kanımca, toplumumuzun “huzuru” ve “güvenliği” olmalıdır.

 

Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adil Bey ve Kenan Bey; katkınız için teşekkür ederim.

Erhan Salman 
 19.11.2017 14:47
 

Tesbitleriniz çok güzel. Güzel bir bakış açısı. Selamlar.

Adil Bozkurt 
 18.11.2017 19:02
 

Derin irdeleme, süper ifade gücü... Çok güzel bir yazı. Kutluyorum.

Kenan ışık 
 18.11.2017 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 391
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 72
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster