Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
79
 

Terör ve turizm

Terör ve turizm
 

TERÖR VE TURİZM


Terör, tüm dünyada  olumsuz ve sorun teşkil eden bir konu olmaya hız kesmeden devam etmektedir, büyük zararlara yol açmaktadır. Ben bugün bu konunun turizm boyutuna dikkat çekmeye çalışacağım. Öyle ki son dönemde terör dolayısıyla turistik bölgelerin uğradığı zarar 3.6 milyar dolara ulaştığı belirtilmektedir.

Açıklanan bilgilere göre Türkiye Otelciler Birliği, son dönemde artan güvenlik endişeleri nedeniyle bu yıl Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek turist sayısında önemli düşüş beklendiğini belirtmiş; rezervasyon ve organizasyonlarda çok sayıda iptal yaşandığını ifade etmişlerdir. Ve Türkiye'de son dönemde gerçekleşen saldırılar Avrupalı turistler için önemli güvenlik endişesi oluştururken; Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinden bu yıl gelecek turist sayısında önemli oranda düşüş beklendiğini açıklamalarına eklemişlerdir.

Raporda yer alan bilgiye göre; Alman Seyahat Acenteleri Birliği'nin 2016 Türkiye satışlarında yüzde 40 gerileme kaydedilmiştir. Alman Seyahat Acenteleri Zinciri ise Nisan ayında yaklaşık 600 seyahat acentesinin katılımı ile Kuşadası'nda yapacağı yıllık toplantısını güvenlik nedeniyle iptal etmiştir.

Bu yıl sektördeki daralmayı azaltmak için oteller tarafından konaklama fiyatlarında önemli oranda indirimlerin yapıldığına işaret edilen raporda, "Bu nedenle sayısal doluluklar sağlansa dahi gelir kaleminde çok önemli kayıpların yaşanacağı bir yıl olarak kayıtlara geçecek" şeklinde açıklamalarda bulunulmuştur. Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra siyasi fikir ayrılıkları nedeniyle Rusya’dan gelecek turist sayısında da 2016'da önemli gerileme beklendiği kaydedilmiştir. Bu açıklamalara ek olarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların da turistlerin kararında belirleyici rol oynadığı ifade edilmiştir. Rapora göre Avrupalı turistlerin güvenlik kaygıları sebebiyle bu yıl İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan, ve Fransa’ya yönelecekleri tahmin edilmektedir. En çok turist kaybı yaşayacak ilimiz ise Antalya’dır.

Diğer yandan, yaşanan bu daralma nedeniyle 2016'da Türkiye en olumsuz senaryoda 6.5 milyon turist ve 7.5 milyar dolar gelir kaybı yaşayacağı, en olumlu senaryoya göre ise turist kaybı 3.1 milyon, gelir kaybı da 3.6 milyar dolar olacağı belirtilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 1.61 azalarak 36.24 milyona gerilemişti. Turizm gelirleri ise yüzde 8.3 azalışla 31.46 milyar dolar olmuştu.

Velhasıl, ülkemizin en büyük gelir kapılarından bir tanesi olan turizm sektörü içler acısı bir hale gelmiştir. Ve bu, olumsuzluk yaşanılan sadece bir koldur. Turizm gibi terör yüzünden etkilenen daha nice alan bulunmaktadır. Bu noktada en büyük görev yine devletimize düşmektedir. Yaşanılan olaylara, kanlı saldırılara bir an önce çözüm üretmelidir. Ve burnumuzun dibine kadar giren bu terör belasına bir son vermelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 160
Kayıt tarihi
: 11.08.15
 
 

Bolu'luyum. 24.09.1984 doğumluyum. Özel bir şirkette muhasebe satış memuru olarak çalışıyorum. Ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster