Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
557
 

Terörle pazarlığın arka yüzü

Terörle pazarlığın arka yüzü
 

Teröristin neden ve nasıl dağdan inmeye ve silah bırakmaya ikna edildiğini şimdi anladık. Neden başbakanın “acı reçeteyi içeceğiz”, dediğini anladık.

Uzun zamandır bunu düşünüyordum. Kesin bir bağ arıyordum gelişmelerden. Sonunda bütünü tamamladım; çünkü böyle bir ifadenin arkasında bu eşkıyanın hangi sebeple buna ikna olduğu önemliydi. Bununla ilgili bir yazı yazdım fakat yayımlamadım; çünkü hep bu soruları sorar durumda idim. Gerçekleri şimdi bulduk.

Bu olayın arkasındaki pazarlık, Kuzey Irak’ın yönetiminin Türkiye’ce tanınması imiş. Bu güne kadar açıkça böyle bir tanıma yoktu. Dış İşleri Bakanı Sn. Davutoğlu, Yahudi asıllı Barzani ile resmen görüştü. Bu demektir ki oradaki yönetimi tanıyoruz artık. Ayrıca “demektir” den öte orada bir Türk temsilcilik de açılacağını ifade etti ki o bölgeyi tanıyoruz.

Bugüne kadar terörün amaçlarında, orada böyle bir yönetimin varlığını Türkiye’ye kabul ettirmek vardı ve bu başarıldı. Yalnız Türkiye’ye şimdilik dokunulmayacak. Ancak, orda böyle bir yönetimin varlığı kabul edilecek ve arkasından ekonomik ve siyasi ilişkiler de geliştirilecek.

Peki, bunun suçlusu kim dersiniz? Bunu saha sonra yazacağım nasipse.

Türkiye burada bir yönetimin kuruluşunu önleyemedi çünkü tampon olarak terör vardı. Bunu önleyemeyince “hiç değilse en az zararla çıkayım, buradan bir kâr ederim” bunun hesabını yapmaya başladı.

Bu işe, Türk ekonomistleri de destek verir. Çünkü o bölgeye müthiş bir ticarî faaliyet söz konusu. Bu ticaret Türkiye üzerinden sağlanacak ve bizim güney doğu halkının da kalkınmasına sebep olacaktı. Türk halkı buna çok fazla ses çıkartmazdı. Önemli olan kanın durması. Ekonomik zayiatın ve insan zayiatının olmaması.

Burada Türkiye’nin kârı nedir diye baktığımızda; asker kaybının olmayacağı, bugüne kadar yaklaşık 300 milyar dolar olan ekonomik kaybın artık devam etmeyeceği, artık bu bölgenin kalkınmaya başlayacağı, orada yapılacak ticaret sayesinde Türkiye’nin buradaki ekonomik pastadan büyük bir pay almış olacağı sonuçları görünüyor şimdilik. Dış işleri Bakanı Sn. Davutoğlu’nun , “bir taşla birkaç kuş vuruyoruz” söylemi de bu olmalı.

Bu aslında, Allah’ın fakire eşeğini kaybettirip de yeniden buldurup sevindirmesine benzer. Halkımızda ise “Bize dokunmasınlar da orada ülkemizin dışında ne yaparlarsa yapsınlar” düşüncesi hâsıl olmuştur.

İkinci bir Ermenistan misali bölgedir. Yahudi asıllı olan Barzani işin başında olduğuna göre İsrail bir küçük İsrail daha kurmuş oldu. İsrail şu anda aktif durumdan durağana dönmüş gözüküyor. Bekliyor. Türkiye’nin güçlü olmasına bağlıdır İsrail’in aktif duruma geçmesi. Zaten bölgenin gizli kontrolü de hep İsrail’dedir.

O zaman soralım; bu işin arkasındaki garantör ülke kim?

Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, artık Türkiye nin kırmızıçizgileri yeşile döndü. Bugüne kadar terör bu Barzani devleti için tampon olarak kullanıldı. Türkiye de artık kırmızıçizgisini yeşile çevirince ve oradaki Barzani devletini tanıyınca mevcut terör örgütüne ihtiyaç kalmadı. Terör biter artık. İç desteği olan Ergenekon denilen örgütte çökertildiğine göre şahsi çıkar sağlayanlar da olamayacağına göre…

hasan kara 
 26.12.2009 10:31
 

Haklısınız. Yazımda eksik bir taraf kaldı. Tabi ki Barzani'yi de birileri yönlendiriyor. Bu çok belli olduğu için söz etmek aklıma gelmedi. Ama ona bakarsak Türkiye yöneticilerini de birileri yönlendiriyor. Ayrıca her ne kadar bu yönlendirme işi tek merkezli de olsa gruplar kendi içlerinde çelişebilir. Örneğin Ford da Tofaş da Koç'un malıdır. Ama firmalar birbirleriyle rekabet ederler. Bilmem açıklayıcı oldu mu? Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 04.11.2009 2:38
 

Oralarda haritaları dolaşan bir hayal. Bu bizden değil Kürtlerden kaynaklanıyor. Irak ve Türkiye kürtleri aynı dili konuşmuyorlar. Türkiye Kürtleri Barzani ve Talabaniye bağlı kürtlerden çok kalabalık. Bir şey olsa bir kaşık suda boğarlar. Türkiye için asıl tehlike budur. ama ekonomik olarak işbirliği yapılan bir Barzani yönetimi tehlike değildir. Şimdiden PKK'nın Kuzey Irak'ta Barzani ile baş edebilecek gücü ve konuşlanması var ve Barzani'yi tehdit ediyor. düzenini kurmuş Barzani niye bunu Abdullah Öcalan'la paylaşsın veya ona teslim etsin? Barzani bu işi şimdi çözemezse ileride başına çok daha büyük bela olacak. Şimdi Türkiye'nin öyle yaptığını söylemiyorum ama Kuzey Irak'ta Kürt devletinin kabulü PKK'nın bitirilmesine bağlı bir pazarlık konusu olabilir.

Mehmet Sinan Gür 
 03.11.2009 18:17
Cevap :
Barzani, Talabani, terörist başı ve diğer kişiler, bunların hepsi oyunun birer piyonları. Bu kişiler arasında bir oyun değil ki dediğiniz gibi olsun. Dünyanın en büyük istihbarat gücü ve bilim alanında da en büyük istihbarata sahip olan İsrail olduğunu asla unutmamak lazım. Bununla birlikte, dünyada en büyük sivil toplum örgütüne sahip fakat içyapısı son derece gizi örgüte sahip olan da yine o. Yorumuz çok faydalı oldu. Teşekkürler. selamlar.  03.11.2009 21:47
 

Merhaba...LEHTEKİ durum: Şu anda Kuzey Irak'la olan ticretimiz ve oradaki diğer ekonomiye kazanç getirecek faaliyetlerimiz son derece iyi. Sanki Türkiye'nin bir parçası gibi...Kimbilir belki ilerde, Hatay gibi burası da Türrkiye'ye bağlanıverir. Biraz uçuk ama olabilir...ALEYHTEKİ durum: Kuzey Irak'ın geçmiş siyasi tarihteki adı; Güney Kürdistan'dır. Bugünlerde bu ad pek seslendirilmese de, zihinlerin bir köşesinde tutulmaktadır...Güneyi olan bir devletin kuzeyi de vardır. Kuzeyi olmazsa, neden Güney Kürdistan desinler ki...Uzun vadede bu durum aleyhimize olur. Lehteki durum kısa vadede aleyhteki durum uzun vadede..."Benden sonra tufan" denirse mesele yok...Selamlar.

cdenizkent 
 02.11.2009 0:01
Cevap :
çok güzel bir yaklaşım. fakat daha başka bir tehlike var; ya bize entegre derken bizden bir parça ile bir entegre dersek istenen devlet oluşturulmuş olabilirmi? evet hedef o. ama bir israil ve bir ermenistan nasıl ki Türkiye ye bağlanması mümkün değil ise bu iş de mümkün değildir. yorumunuza teşekkürler.  02.11.2009 23:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster