Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
119
 

Terörün ekonomik faideleri: İronik bir metin

Baştan yazalım ki sazanlar hemen atlamasın.

Efenim, terörün Türkiye ekonomisine maliyetini ulu Tayyip, 300 milyar dolar olarak açıklamış:

“Başbakan Tayyip Erdoğan, terörün ekonomik faturasını 300 milyar dolar (yaklaşık 540 milyar TL) olarak açıkladı.”

http://t24.com.tr/yazi/terorle-mucadelede-maliyet-guncellendi/6484

100 diyen de var, 400 de, dilin kemiği yok nasıl olsa... Aynı metinde örneklenmiş.

Herkes zarar ziyan yazıyor da, biz de fadie yarar yazsak, ne yazar?

Sevgili muhafazakar yazarlarımızdan Kabaklı, afyonun Türkiye’nin petrolü olduğunu söylemişti 1970’lerde. Ancak, o zaman daha PKK, Dev-Sol’un AB kalelerini fethedip, onların onlarca militanını katledip, AB mafya şampiyonu olmamış, Londra’nın göbeğinde kalaşnikof düelloları (aslında polielloları) düzenlemişti.

Terör sayesinde, Türkiye eskiden yılda 1 trilyon, şimdi 300 milyar dolar olan dünya uyuşturucu trafiğinin, % 25-40’lık bölümünün % 5-10 kar payıyla birinci transiti olmamıştı. (Bu arada barış gelse de, o trafik aynen devam edecek, ilgililere duyurulur, AKP’nin dedesi olan MSP’nin 2 eski senatörü, üzerlerinde ticari çoklukta uyuşturucu ile yurtdışında yakalandığında, daha 1970’ler veya 1980’lerdi.)

Aynı zamanda sevgili (o harfleri şimdilerde AKP eliyle düşük yapan) TC’miz, terör sayesinde yılda 250 bin kişilik insan trafiğine de evsahipliği yapar oldu. Adam başı 10 bin dolar alınmakta ve yılda epeyi mülteci TC karasularında boğulmakta hala. Yılda 2,5, 30 yılda 75 milyar dolar eder.

Açık hesap, 10 bin asker PKK’den., 10 bin asker TC’den öldü, (20 bini kayıp, 20 bini faili meçhul olarak kayıtlı ve kanıtlı olarak) 40 bin sivili TC, 40 bin kendi halkını da PKK uf etti.

Bir insan, yılda 4.000 dolardan, 75 yılda 300 bin dolar harcar. Demek ki terör, bu yoldan 30 milyar dolarlık tasarruf sağlamış. B miktar, şimdiye dekki 1,5 kuşakta o kadar üs kat eder ve geleceğe doğru üssel olarak artar gider.

Türkiye savaşmayı, emperyalistçilik ve bölgesel güççülük oynamayı (bizzat generallerin ifade ettiği üzere) bu savaş sayesinde öğrendi. Türkiye, şu anda kendi gemisini, denizaltısını, tankını yapmış durumda, diğerleri yolda. Askeri meta ihracatımız yılda 2 milyar dolara çıktı. Gelecek için en az 100 milyar dolar artı-değer demek bu.

Dolaylı olarak en önemli ekonomik katkı GAP. TC oraya 100 milyar dolar harcadı ama kendi cebinden. Bu da 500 milyar dolarlık (bilmem kaç onyıllık) borç olmaması demek.

Görüldüğü üzere, Polyanna’cılık oynanabilir.

Ya da:

Trajediler yinelene yinelene komedi olur.

Evet, trajikomik bir gerçek ortada duruyor:

Terör TC ekonomisinin geleceğine epeyi katkı yaptı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster