Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
40
 

Terörün İslamlaştırılması

Bugünkü yazımda size terörün islamlaştırılması yani islami terörizm hakkında yazmak istiyorum.

Terörün islamiyetten önce herhangibi bir dinle bağdaştırılması gereksizdir. İslam kelime anlamıyla barış anlamına gelmektedir bu bağlamda değerlendirilerekte islamda haksız yere kan dökmek ve fitne çıkarmak uluslararası ilişkilerde olduğu kadar güncel yaşantımızda da günahtır. Dinde şiddeti savunur fakat bunu meşru müdafaa esaslarınca sınırını belirgin şekilde çizmiştir.

Dünyada artan müslüman düşmanlığı ve terörün islamla bağdaştırılması özellikle Batı toplumları tarafından ortaya atılmış ve uluslararası politikada uygulanan Huntington'ın  " Medeniyetler Çatışması " tezinde ilk çatışmanın Batı ve İslam medeniyetleri arasında gerçekleşeceği vurgusu yapılmış islami terörizm nitelendirmesi ile Batı İslam coğrafyasının elinde bulundurduğu zengin kaynaklara ulaşmak için gerek coğrafi zenginlikler yani su yollarının önemi gerekse önemli bir noktada Ortadoğu'nun enerji kaynakları bakımından zengin olmasını kendi ulusal çıkarları gereği bu tezi içselleştirerek uluslararası politikada aktif bir rol oynama girişimlerine girmiştir.

Aynı zamanda Batı'nın bu nitelendirmesiyle Batı'nın Ortadoğu'da ileri karakolu olan İsrail'i potansiyel terörist ilan eden bir devletle karşı karşıya getirmek için meydana gelmiş bir psikolojik algı operasyonu bulunmaktadır. Filistin meselesinde İsrail'in yaptığı zulmü meşrulaştıran bir algı operasyonu olmakla beraber İsrail'in yaptığı bu zülme " Yahudi terörizmi " denilmemektedir.

11 Eylül saldırısında ABD'nin evinde vurulması islami terörizm nitelemesini besleyen ve islama karşı düşmanlığı psikolojik algı operasyonu olarak ortaya çıkartan bir başka husus olmaktadır.

1979 İran İslam Devrimi sonucunda İran anayasası devrimin içeride ve dışarıda yayılmasına hizmet eden bir faktör haline getirmiştir. Bu durumda islami terörizm algısını beraberinde getiren bir diğer husus olmaktadır.

Avrupa'da 2. Dünya Savaşında Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımı neticesinde neden Hristiyan terörizmi denilmemiştir ?

Veya Bosna'da katledilen müslümanlar karşı yapılan soykırım neticesinde Ortodoks terörizmi denilmemiştir ?

İslami Terörizm nitelendirmesinin arkasında yukarıdaki belirttiğim hususlar dikkate alınarak bu nitendirmenin Batılı aktörlerin maksatlı olarak Medeniyetler Çatışması tezine dayanarak yaptıkları kendi ulusal çıkarları gereği aşikardır.

Peki neden islam coğrafyası mezhep çatışmaları uğraşmak yerine islamofobiyle mücadele , ortak ulusal çıkarlar gereği bölgesel kalkınma teşkilatları ile Avrupa'ya karşı mücadele etmesin ...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Müzisyen-Fotoğrafçı-Ufuk üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster