Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
78
 

Ters Bakanın Boş Görüsü

Yazılanları sığlık-derinlik/ yoğunluk-seyreklik(hafiflik)/hacim derecelendirmelerine tabi tutan gereksinimlerdir. Gereksindiğimizle yetinir yada daha fazlasına gereksinim duyarız. Yaşantı kayıtlarına yüklediğimiz anlam ve yorumlar süreçteki gelişme ve değişimlerle ilgilidir.

Felsefenin günümüzdeki işlevlerinden biri yanlış veya içeriğinden koparılarak yapılan yorumlara dikkat çekmek olduğuna göre içeriklendirme  ve anlamlandırma günümüzde yazınsal sorumluluklardan biridir diyebiliriz.

İnsanlığın ortak mirası olan uygarlık bilim, sanat, kültür, teknik, gelenek, düşünce ve edebiyatla içselleşir. İnsanı insan yapan eylemler düşünmek, bilmek, işbirliği, dayanışmak; duyumsamalar onur, ahlak, eşitlik, erdem… ; değerler saygı, sevgi, hoşgörü…; sağlayıcılar hak, hukuk, özgürlük, demokrasi, adalet, barış…; çıkar gözetmeden gerçekleştirilen tüm çalışmalar,çabalar, yardımlar… insanlığın sonucudur.

İnsanlık mirasını aktarmanın aracısı olan yazın dilinin konuşma dilinden farkını belirleyen iki unsur iç içe geçmiş olan sanat ve tasarımdır.

(Günde en fazla otuz kelime dağarcığıyla yetinen insanlara, dizi filmlerden kendi hayat hikayelerini çözdüm sananlara, kitap okumayanlara, dedikodu iletişimi ile bilgi toplayanlara … söz söyleyen  yok. Özerk çabalarımızın sonuçları neden rahatsızlık veriyor? Yazın dilimiz aynı zamanda bir iletişim dilidir. Anlamak ortak paydada buluşmaktır. Anlaşıldığımız kadarı yeterli, gelecek  yüzyıllarda anlaşılsak da olur. )

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 98
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster