Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1367
 

Ters çaba

Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeyler genelde başınıza gelir, neye odaklanırsanız beyin onu size çeker buna “ters çaba” denir. Beynin en tehlikeli çalışma stilidir. Hepimizin bildiği gibi iki beynimiz iki loba sahiptir, bir  insan eğer normal beyin gücü özelliklerine sahip ise, bu iki lobu optimal düzeyde kullanarak ortaya güzel bir sentez çıkarabilir. Buna ise “düz çaba” denir. Her iki lobu iyi kullanmak ise irade gücü çok iyi gelişmiş insanların işidir.

“Korkunuza değil, hedefinize odaklanın”

Beynin en tehlikeli yanı, genelde çoğumuzun yaptığı gibi “ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır.
kuralı denir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça, dibe gömülmeye benzer. Beyin odaklanılan hedef için çalışır, hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır! Topluluk önünde konuşma yaparken “acaba heyecanlanacak mıyım” diye düşünürseniz, korkunuz olmasın, heyecanlanacaksınız! Korkunuza değil, konunuza odaklanın. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Unutmayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Her işin en olmadık yönlerini düşünerek korktuklarınızın beyninizde yer etmesi ve beynimizi bir kriz masasına dönüştürmek bize hiçbir şey kazandırmaz. Aksine hem kendimize hem de çevremize zarar verir.

“Güzel düşünen hayattan lezzet alır”

Bir problemi çok kolay yaratabiliyoruz ama kolaylıkla o problemi çözemiyoruz. Beynimiz odaklanılan hedefe kilitlenme özelliğine sahiptir. Hedefimiz olumsuz olsa bile beyin onu gerçekleştirmeye çalışır. Hedefimizide biz seçtiğimize göre işimiz aslında o kadarda zor değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1568
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

İstanbul Üniversitesi Deniz Biyolojisi anabilim dalinda arastırma görevlisiyim. Şuan doktora yapiyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster