Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '08

 
Kategori
Sigorta
Okunma Sayısı
2216
 

TESADÜF....Yangınların yüzde 79'u 0 - 400 metre arası sahil şeridinde çıktı !

TESADÜF....Yangınların yüzde 79'u 0 - 400 metre arası sahil şeridinde çıktı !
 

TESADÜF... 25 yıllık orman yangınları bilançosuna bakınca şu sonuca ulaştılar:

Yangınların yüzde 79'u 0 - 400 METRE ARASI SAHİL ŞERİDİNDE ÇIKTI

ORMAN YANGININDA ÜRKÜTEN BİLANÇO:25 YILDA 47 BİN ORMAN YANGIN ÇIKTI

Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye'de 1983 yılından bu yana yaklaşık 47 bin orman yangını çıktığını, bu yangınlarda 296 bin hektara yakın orman alanının zarar gördüğünü bildirdi.

Son 10 yıllık bilanço ise, orman yangınlarının yüzde 93'ünün ihmal, dikkatsizlik ve kaza sonucu, yüzde 7'sinin yıldırım nedeniyle çıktığını ortaya koydu. Orman yangınlarının yüzde 79'unun, 0-400 metre rakımdaki sahil kesiminde çıktığına da dikkat çekildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, "Orman Yangınlarıyla Mücadelede Hazırlık Çalışmaları" kitapçığında, özellikle 2003 yılından sonra yapılan yatırımlar ve çalışmalara işaret edildi. Bu çalışmalar sonucunda çıkan yangın sayısının önceki yılların altında olmadığı, ancak zarar gören alan miktarında azalma görüldüğü vurgulandı. Yanan sahaların aynı yıl içerisinde ağaçlandırıldığı da bildirildi.

Kitapçıkta yer alan bilgilere göre, Türkiye'nin, özellikle Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a kadar uzanan kıyı bandı, yangınlar açısından en riskli bölgeyi oluşturuyor. Ormanların yüzde 60'ına denk gelen 12 milyon hektarlık kısmı, "yangına çok hassas bölgelerde" yer alıyor. Bu ormanların, 7 milyon 182 bin 51 hektarı, "yangına birinci derecede hassas", 5 milyon 91 bin 788 hektarı ise, "ikinci derecede hassas" bölgelerde bulunuyor.

Yangınlarla hızlı ve etkin mücadele için ormanların içerisine son 5 yılda 350 havuz ve gölet yapıldı. Bu yıl programında yer alan 300 havuz, gölet ve su toplama çukuru yapımı ise devam ediyor. Yine orman yangınlarının çıkmasını önlemek amacıyla, sonbahar ve kış aylarında yağmurdan sonraki günlerde yangına hassas bölgelerde kara yolunun her iki tarafında yanıcı maddenin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Akdeniz iklim kuşağında bulunan ülkelerde çıkan orman yangınları için "kaçınılmaz bir olgu" tanımı yapılan kitapçıkta, ayrıca Akdeniz çanağında bulunan bazı ülkelerdeki 2003-2007 yılları arası yangın istatistiklerine yer verildi. Buna göre, söz konusu dönemde çıkan yangınlarda Portekiz 1 milyon 73 bin 899, İspanya 679 bin 532, Fransa 117 bin 398, İtalya 413 bin 89, Yunanistan 316 bin 456 hektar orman alanını kaybetti. Türkiye'de aynı dönemde çıkan orman yangınlarında 33 bin 767 hektar orman alanı zarar gördü.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Temmuz 2008 itibariyle 2008 yılında Türkiye genelinde 640 orman yangını çıktığını ve bin 400 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Siz; bu yangınlarda ülkemizin uğradığı maddi zararların yanı sıra, bu ormanlarda barınan binlerce hayvanın telef olduğunu, yada nesillerinin tükenmek olduğunu veya onların da Yüce ALLAH tarafından yaratıldığını ve bu yangınları çıkartanların büyük bir günah işlediğini hiç düşündünüz mü? Ve onun yanı sıra yangınların % 79’unun 0 – 400 metre sahil şeridinde meydana gelmesi gerçekten bir tesadüf mü?

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Daha çok para ve mal için herşeyi yapabilir. Biri dikkatsizlik sonucu çıkmışsa diğeri tesadüftür.

serifsoner 
 11.07.2008 17:47
 

Sayın Hüseyün Arif Ünsal, evet tamamen tesadüf. tamamen rastlantı, tamamen denk geliş. Siz neyi ima etmeye çalışıyrsunuz? Sizce bu sahil şeridindeki ormanlar birileri tarafından yakılıyor, ya da yaktırılıyor mu, demek istiyorsunuz? Buna mesnetsiz(dayanağı olmayan) suç isnadı(yüklemesi) denir ki, mazallah günahı çok büyüktür. Korkarım daha da ileriye gider; "bu alanlar yakında B2 kapsamına alınız, birilerine peşkeş çekilir." de dersiniz. İşte bunu derseniz yeriniz cehennemde hazır. "Gayya kuyusu"nu duydunuz mu? işte yeriniz tam orası olur. Hemen boy abdesti alın ve tövbe-i istifra edin. "Orman yangınları kaderimiz olmasın. THK Yangın Uçağı kampanyasını destekleyin" diyenler var ya, sonunuz onlara benzer sonra. Size yakıştırılmadık sıfat bırakmazlar. Siz siz olun böyle boş konularda bir daha zinhar yazı yazmayın. Bol "tık"lı yazılar için yazılacak şeyler malum.. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 08.07.2008 17:26
Cevap :
Sayın Talip Bey, Latife ile karışık sözleriniz yerinde ve doğru. Sizin branşınız olması itibariyle, konu hakkında mutlaka çok daha fazla bilgi ve tecrübe sahibiziniz. Ülkemizi hala bu gün de ve gelecekte de risk ve zarar altında bırakacak olan Orman Yangınları hakkındaki yazımı, bazı bilgilerden topladığımı siz de farkındasınız. Nitekim, http://www.nethaber.com/Toplum/68451/TESADUF-25-yillik-orman-yanginlari linkinden bu bilgiye ulaşılabilir. Saygılarımla,  08.07.2008 18:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 8234
Kayıt tarihi
: 07.08.06
 
 

Ben, Hayat branşı hariç tüm sigorta branşlarında Sigorta Hukuku Uzmanı, Hasar Uzmanı ve Sigorta Müşa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster